حکیم کیست ؟

حکیم کیست ؟ حکمت چیست ؟ حکیم فردوسی توسی ، حکیم ارد بزرگ ، حکیم بزرگمهر و حکیم خیام نیشابوری


یك جانباز در اعتراض به عدم امكان ملاقات با نماینده حوزه انتخابیه‌اش،دقایقی پیش در مقابل مجلس خود را با بنزین به آتش كشید.
یك جانباز در اعتراض به عدم امكان ملاقات با نماینده حوزه انتخابیه‌اش،دقایقی پیش در مقابل مجلس خود را با بنزین به آتش كشید.

به گزارش پایگاه خبری فراکسیون خط امام(ره) مجلس«پارلمان‌نیوز» و به نقل از شاهدان عینی وضعیت جسمی این جانباز بعد از این حادثه مساعد نبوده و با توجه به شدت سوختگی امكان زنده ماندن وی بسیار پائین به نظر می رسد.

گفتنی است، بعد از این حادثه این جانباز به بیمارستان منتقل شد
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 22:32  توسط کسری نوری دامغانی  | 


در ادامه خبرهای مربوط به گزینه های احتمالی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده، نام محمد سعیدی کیا وزیر مسکن کابینه فعلی هم به میان آمده است.
در ادامه خبرهای مربوط به گزینه های احتمالی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده، نام محمد سعیدی کیا وزیر مسکن کابینه فعلی هم به میان آمده است.

به گزارش«فردا» محمد سعیدی کیا بر خلاف برخی کاندیداهای احتمالی دیگر آمدن یا نیامدن خود را منوط به آمدن یا نیامدن خاتمی و احمدی نِژاد نکرده و گفته می شود در چند روز گذشته، جلساتی را در در خیابان ولی عصر روبه روی جام جم برگزار کرده است.

بر اساس این گزارش سعیدی کیا در این جلسات ضمن بررسی سه دهه گذشته، نگاه و برنامه خود را برای دهه چهارم انقلاب بین برخی از هواداران و دوستانش ارائه داده است.

اکبر منتجبی که اخبار پشت پرده انتخابات را در ضمیمه هفتگی اعتماد ملی دنبال می کند، درباره کاندیداتوری سعیدی کیا نوشته است: از قرار معلوم اختلافات او با احمدی نژاد از ماجرای مسکن و افزایش قیمت آن شروع شد. او سیاست های شخص رئیس جمهور را درباره این موضوع که به افراد به صورت مستقیم مسکن بدهیم قبول ندارد. به همین خاطر طرح رئیس جمهور برای ارائه مستقیم مسکن، در این وزارت خانه ظاهرا به بن بست رسیده است.

با این وصف، با ورود سعیدی کیا به عرصه انتخابات تعداد وزرا و همکاران و مدیران ارشد دولت نهم که قصد رقابت با رئیس خود را کرده اند به عدد 4می رسد
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 22:30  توسط کسری نوری دامغانی  | 

یادآوری آرمانها ، از بیراهه روی بازمان می دارد .
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 22:29  توسط کسری نوری دامغانی  | 


وزير سابق امور اقتصادي و دارايي با تشريح ماجراي كناره‌گيري مظاهري به بيان دلايل بنيادي وجود اختلافات بين مسئولان دولتي و بانك مركزي پرداخت و گفت: اگر يك بار ديگر رابطه دولت، بانك مركزي، شوراي پول و اعتبار و سياست‌هاي پولي مناسب باز تعريف نشود، بعد از چندي به ناچار بايد منتظر تغيير رئيس كل سوم باشيم
خبرگزاري فارس: وزير سابق امور اقتصادي و دارايي با تشريح ماجراي كناره‌گيري مظاهري به بيان دلايل بنيادي وجود اختلافات بين مسئولان دولتي و بانك مركزي پرداخت و گفت: اگر يك بار ديگر رابطه دولت، بانك مركزي، شوراي پول و اعتبار و سياست‌هاي پولي مناسب باز تعريف نشود، بعد از چندي به ناچار بايد منتظر تغيير رئيس كل سوم باشيم.

داود دانش جعفري در گفت‌وگوي تفصيلي با خبرگزاري فارس، با بيان اينكه از ويژگي‌هاي دولت نهم، تغييرات پي در پي مديران نظام بانكي است، اظهار داشت: تمامي مديران عامل بانكهاي دولتي يكبار در شروع كار دولت تغيير داده شدند و چندي است كه دور دوم جابجائي‌ها نيز آغاز شده و انتظار مي‌رود اين سياست كماكان ادامه يابد.

وي افزود: رياست بانك مركزي در هر كشوري كه معمولاً مي‌بايستي پست باثباتي باشد نيز تاكنون دو دور تغيير كرده است و فردا قرار است رئيس كل سوم معرفي شود.
وزير سابق اقتصاد با تاكيد بر اينكه هر دو رئيس كل قبلي طيف وسيعي از ويژگي‌هاي گوناگون را با خود همراه داشتند، تصريح كرد: دكتر شيباني از اقتصاددانان برجسته كشور است. از نظر سياست اجرايي بسيار منعطف و داراي اخلاق نيكوي فردي زبانزد عام و خاص. در عين حال او يك كارشناس بسيار خوب آمار نيز هست. با اينكه شاعر و اديب و سخنور توانايي است ولي در مورد مسايل بانك مركزي كمتر در رسانه‌ها صحبت مي‌كند.

وي ادامه داد: دكتر مظاهري نيز فردي است با تجارب اجرائي بسيار متنوع كه تاكنون كارهاي ناشدني فراواني را به انجام رسانيده است. از نظر سياست اجرائي داراي يك نظم آهنين است. اگر كاري مطابق سليقه‌اش نباشد و اعتقاد كامل به آن نداشته باشد، تقريباً غيرممكن است آن را اجرا كند.
دانش‌جعفري با اشاره به اينكه پايگاه تحصيلي مظاهري در اقتصاد نبوده، او را داراي تجربه‌اي فراوان در انجام كارهاي اقتصادي توصيف كرد و گفت: با اينحال ايشان براي انجام مسئوليت كليدي رئيس كل بانك مركزي از بكارگيري بسياري از مشاورين اقتصادي برجسته كشور بهره مي‌برد. او روابط عمومي قوي دارد. با رسانه‌ها ارتباطات ويژه‌اي برقرار مي‌كند و از هر فرصتي براي بيان ديدگاهش در مورد مشكلات بانك مركزي استفاده نمود. 


ريشه اختلاف نظرها بين دولت و بانك مركزي از ديدگاه دانش جعفري
وي با بيان اينكه هر دو رئيس كل بعد از مدتي به بن‌بست رسيدند و جاي خود را به نفر بعدي دادند، اين سؤالات را مطرح كرد كه ريشه اختلاف‌نظرها در چيست؟ چرا ميزان تغييرات در مسئولان نظام بانكي كشور بسيار بالاست؟ و در ادامه گفت: حداقل دو محور اختلافي عمده بين دولت و نظام بانكي مشاهده مي‌شود.

به گفته وي، محور اول اين است كه دولت طرح‌هاي فراواني را دنبال مي‌كند كه از نظر او اهميت حياتي دارد. طرح‌هايي مثل زودبازده و يا طرح جديد مسكن مهر كه نياز فراواني به منابع بانكي دارد و نظام بانكي همواره نمي‌توانسته منابع كافي در اختيار اين طرحها قرار دهد.
وزير سابق اقتصاد تصريح كرد: وقتي نظام بانكي نمي‌توانسته انتظارات دولت را تأمين كند در مواردي حتي متهم به عدم هماهنگي با سياست‌هاي دولت نيز مي‌شده و از همين جا اختلافات آغاز مي‌شده است و در نهايت به جدايي مي‌انجاميده است. در اينجا سوال مهمي كه مطرح مي‌شود اين است كه اصولاً منابع بانكي چقدر است؟ آيا دولت انتظار بيش از حد دارد و يا اينكه بانك‌ها تلاش نمي‌كنند نظر دولت را تأمين كنند؟

وي در توضيح اين مطلب گفت: براي پاسخ به اين سؤال بايد در نظر داشت كه اصولاً بانكها واسطه وجوه هستند يعني بانك منابع پس‌اندازكنندگان را در اختيار اشخاصي كه نيازمند منابع مالي براي سرمايه‌گذاري هستند قرار مي‌دهند. البته بر طبق قانون بانكداري اسلامي، نظام بانكي ما در عين حال متعهد است علاوه بر تأمين منابع براي سرمايه‌گذاران، منابع قرض‌الحسنه‌اي را كه معمولاً در حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه جمع‌آوري مي‌شود نيز به همان شكل قرض‌الحسنه و بدون چشم‌داشت سود بانكي در اختيار متقاضيان قرض‌الحسنه قرار دهد.
دانش‌جعفري خاطرنشان كرد: بطور كلي براي اينكه بدانيم منابع بانك چقدر است و يا چگونه تأمين مي‌شود، بايد در نظر داشت كه منابع بانكها براي سرمايه‌گذاران اصولاً از منابع پس‌انداز اشخاص نزد بانكها، بازدريافت اقساط تسهيلاتي كه قبلاً بانك به متقاضيان داده‌اند، منابع داخلي بانك مثل سرمايه بانك و نيز از طريق وجوه ارائه شده دولت، يعني منابعي كه دولت از بودجه خود آنرا تأمين مي‌كند ولي بانك‌ها متعهد هستند اين امانت را مطابق نظر دولت در اختيار متقاضيان قرار دهند، تامين مي‌شود.

وي در عين حال خاطرنشان كرد: بانكها موظف به جمع‌آوري اقساط تسهيلات و پس‌دادن اصل وجوه به دولت نيز هستند. طبعاً بانكها براي اين كار خود كارمزدي از دولت دريافت مي‌كنند.
وي افزود: غير از سه مورد آخر، منبع اصلي خزانه بانكها همان پس‌انداز اشخاص حقيقي و حقوقي نزد بانكهاست. بطور كلي اگر شخصي 100 هزار تومان نزد بانكي پس‌انداز كند، مطابق مقررات سالهاي اخير 17 درصد آن بعنوان ذخيره قانوني در اختيار بانك مركزي قرار مي‌گيرد.
به گفته دانش‌جعفري، همچنين معمول است كه بانكها 3 درصد و يا حداكثر 5 درصد اين منابع را بعنوان نقدينگي بانك در درون بانك نگه مي‌دارند. بنابراين روشن است كه بانك از 100 هزار تومان ورودي به بانك تنها مي‌تواند 78 هزار تومان و حداكثر 80 هزار تومان را به متقاضيان تسهيلات بانكي منتقل كند كه اين قاعده براي پس‌اندازهاي دولتي فقط 12 درصد پس‌انداز است و بقيه نزد بانك مركزي مي‌ماند. 
اضافه برداشت‌ها از كجا نشأت مي‌گرفت؟ وي افزود: آمارهاي بانك مركزي در ‌سال 86 و 87 نشان مي‌‌دهد كه بانكها در برابر هر 100 هزار تومان منابع ورودي، متأسفانه 93 هزار تومان به متقاضيان تسهيلات داده‌اند.
وي در توضيح اينكه چرا مي‌گوييم «متأسفانه»، تصريح كرد: اين عبارت به اين دليل است كه 13 هزار تومان بقيه از محل اضافه برداشت از منابع بانك مركزي صورت گرفته است و اضافه برداشت يعني افزايش نقدينگي و يا تورم. بنابراين نظام بانكي را نمي‌شود متهم كرد كه امساك نموده است. 

بانكها مقصر نبودند
وزير سابق اقتصاد خاطرنشان كرد: البته بعضي از منتقدين ديگر، نظام بانكي را متهم مي‌كنند كه به طرحهاي موردنظر دولت تسهيلات نمي‌دهد ولي به طرحهاي ديگر پاسخ مثبت مي‌دهد. شايد به همين لحاظ بود كه اخيراً محدوديت‌هايي در ارتباط با اختيار شعب بانكها اعمال شده است.
وي با تاكيد بر اينكه واقعيت اين است كه بانكها موجودات زنده‌اي هستند كه براي حفظ حيات خود نيازمند انجام تعهدات خود هستند، گفت: براي يك بانك، عدم انجام تعهدات يعني نابودي، چرا؟ براي اينكه عدم ايفاي تعهدات بانك يعني خروج منابع از آن بانك و وقتي منابع بانك كاهش يابد ديگر آن بانك نمي‌تواند ادامه حيات بدهد.

وي دادن سرمايه در گردش به واحدهاي توليدي را از تعهدات جدي بانكها نسبت به مشتريان عنوان و خاطرنشان كرد: به طور كلي اگر يك بنگاه اقتصادي در آغاز انجام طرح خود به بانك مراجعه مي‌كند و طرح توجيه اقتصادي آن مورد موافقت بانك قرار مي‌گيرد، بانك ملزم به دادن تسهيلات براي اجراي طرح مي‌شود.
دانش جعفري افزود: در همان طرح توجيه اقتصادي اوليه بانك متعهد مي‌شود كه مثلاً در طول دوره حيات طرح مثلاً طي 20 سال آينده بايد همه ساله مبالغي را بعنوان سرمايه در گردش در اختيار واحد اقتصادي بگذارد. فلسفه سرمايه در گردش اين است كه بنگاه در ابتداي سال مواد اوليه و تجهيزات را بخرد و توليد موردنظر را سامان دهد و بعد از فروش محصول توليدي، تسهيلات سرمايه در گردش دريافتي را به بانك پس دهد.

به گفته وزير سابق اقتصاد، معمولاً سرمايه در گردش براي زمان كوتاه و حداكثر تا يكساله مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بنابراين يكي از تعهدات مهم بانكها به مشتريان خود دادن سرمايه در گردش است.

وي تصريح كرد: از ويژگي سرمايه در گردش در سالهاي اخير اين بوده كه همواره ميزان آن رو به افزايش بوده است زيرا با افزايش تورم نياز بنگاه به سرمايه در گردش نيز افزايش مي‌يابد. بطور مثال بنگاه مهمي مثل ايران خودرو عليرغم امكان پيش‌فروش محصول خود كه منابع زيادي را براي اين شركت تأمين مي‌كند در سال 86 بيش از 3 هزا ر و 500 ميليارد تومان سرمايه در گردش از بانكها دريافت كرد و اين در حالي بود كه توليدات اين شركت به ارزش حدود 7 هزار ميليارد تومان برآورد مي‌شود.

دانش جعفري خاطرنشان كرد: اگر بانك به تعهد مشتريان خود پايبند نباشد، در واقع توليد برنامه‌ريزي شده قبلي بنگاه اقتصادي نيز دچار مشكل مي‌شود. در ضمن بايد توجه داشت كه بعد از اعمال محدوديت‌هاي بانكي خارجي، ميزان مراجعه بنگاه‌ها به بانكهاي داخلي نيز افزايش يافته است. همچنين از ديگر تعهدات بانكها نسبت به مشتريان، پرداخت اقساط باقيمانده از طرح‌هاي مصوب قبلي است.

وي افزود: براي مثال اگر بانك براي اجراي يك ساختمان در طول 2 سال متعهد به پرداخت تسهيلات شود و در سال 86 نيمي از تسهيلات را پرداخت مي‌كند قاعدتاً در سال 87 نيز بايد مابقي تسهيلات را پرداخت كند وگرنه آن طرح نيمه‌تمام باقي مي‌ماند.
وي با بيان اينكه بخش ديگري از تعهدات بانك‌هاي داخلي، مربوط به بانكهاي خارجي است، گفت: اگر فردي بخواهد كالا از خارج وارد كند معمول اين است كه 10 الي 15 درصد از مبلغ كالاي وارداتي را همان موقع گشايش اعتبار به بانك بدهد و بقيه مبلغ را پس از ورود كالا. در گذشته معمول بوده كه درصد قابل توجهي از تعهدات مشتريان پس از ورود كالاي خارجي به داخل عملي نمي‌شده است.

به گفته دانش جعفري اين بدان معني است كه صاحب كالا به تعهد خود مبني بر پرداخت بقيه وجه مربوط به كالا عمل نمي‌كند. در اين شرايط بانك معطل نمي‌شود و براي پرداخت تعهد خود به بانك خارجي سريعاً وارد عمل مي‌شود و از منابع خود آنرا پرداخت مي‌كند.
وي افزود: جالب اين است كه در يك بررسي كه در سال 86 بانك مركزي انجام گرفت از حدود 70 هزار ميليارد تومان امكان پرداخت تسهيلات، حدود 50 هزار ميليارد تومان آن مربوط به تعهدات موجود بوده و تنها امكان پرداخت 20 هزار ميليارد تومان تسهيلات جديد وجود داشت. اگر بانكها تعهدات خود را به انجام نرسانند سرمايه‌گذاري‌هاي قبلي دچار مشكل مي‌شود و بيكاري حتي در ميان واحدهاي اقتصادي فعال نيز افزايش مي‌يابد. 
يك اختلاف اساسي دولت با بانك مركزي در ارتباط با چگونگي تصميم گيري در مورد سياست‌هاي پولي است دانش جعفري افزود: طرحهاي دولت از قبيل طرحهاي زودبازده يا مسكن مهر در واقع طرحهاي جديدي هستند كه بايد از محل آن 20 هزار ميليارد تومان تغذيه مي‌گرديدند. از مشكلات كنوني بانكها اين است كه هرگونه فشار براي پرداخت تسهيلات جديد، به معناي ناديده گرفتن تعهدات قديمي است زيرا كل منابع محدود است و اين موجب نارضايتي متقاضيان مي‌شود.
وي اظهار داشت: آخرين آمارهاي بانك مركزي در سال 87 نيز حاكي از آنست كه كماكان حدود 13 هزار ميليارد تومان اضافه برداشت بانكها از بانك مركزي وجود دارد. يعني بانكها وقتي مجبور به پرداخت تسهيلات شده‌اند در حالي كه منابعي نداشته‌اند. جالب اين است كه سال 87 سالي بوده كه بانكها تسهيلات جديد نداده‌اند يا كمتر داده‌اند و عمده اين 13 هزار ميليارد تومان اضافه برداشت براي انجام تعهدات بانكها بوده است.

وزير سابق امور اقتصادي و دارايي با تاكيد بر اينكه بخشي از اين نارسايي مربوط به اين واقعيت است كه بازپرداخت تسهيلات قبلي به بانكها نيز با مشكلاتي مواجه شده است افزود: خيلي از مشتريان وقتي مي‌بينند اگر تسهيلات قبلي را پس بدهند نمي‌توانند تسهيلات جديد بگيرند، ممكن است بازپرداخت تسهيلات خود را با تأخير مواجه كنند. بنابراين بنظر مي‌رسد بانكها آنچه بعنوان منابع در اختيار داشته‌اند به متقاضيان پرداخت نموده‌اند و حتي پرداخت‌ها به‌اندازه 13000 ميليارد تومان از منابع آنها نيز بيشتر بوده است.

وي تصريح كرد: اگر دولت بر ندادن تسهيلات به طرح‌هاي جديد معترض بوده، در عوض اين منابع در جهت انجام تعهدات بانكها بكار گرفته شده است. طبعاً اگر تعهدات بانكها نيز پرداخت نمي‌شد- كه عموماً امكانپذير نيست- مشكلات ديگري بروز مي‌كرد كمااينكه هم اكنون هم معترضان به عدم ايفاي تعهدات بانكها زياد هستند و هم اينكه متقاضيان تسهيلات جديد نيز ناراضي هستند.
دانش جعفري گفت: اختلاف ديگر دولت با بانك مركزي در ارتباط با چگونگي تصميم گيري در مورد سياستهاي پولي است. سياستهاي پولي دو ركن اصلي دارد. يكي تعيين حجم پول و نقدينگي است و ديگري تعيين نرخ سود بانكي. هر دو ركن در واقع دو روي يك سكه‌اند و در واقع ايندو به يكديگر مرتبط هستند.

در اين بحث نيز سؤال مهم ديگري كه مطرح مي‌شود اين است كه سياست‌هاي پولي مناسب چه ويژگي‌هايي دارد؟
وي در پاسخ به اين پرسش گفت: تقريباً عموم اقتصاددانان بر اين باور هستند كه افزايش حجم پول توسط بانك مركزي يك اثر مثبت دارد و آن اينكه مي‌تواند در مدت صرفاً كوتاهي موجبات افزايش توليد را فراهم آورد مشروط بر اينكه اين تسهيلات جديد در جهت افزايش توليد بكار گرفته شود و نه اينكه مثلاً در جهت پرداخت كسري بودجه دولت پرداخت شده باشد. اما اثر ديگر افزايش حجم پول و نقدينگي توسط بانك مركزي اين است كه موجبات ايجاد يك تورم ديرپا و بلندمدت در اقتصاد را فراهم مي‌كند.

به گفته دانش جعفري، بنابراين سياست گذار در برابر دو اثر مخالف هم قرار مي‌گيرد. اگر حجم پول و نقدينگي بالا برود گشايشي در پرداخت تسهيلات بانكي ايجاد مي‌شود و مي‌تواند موجبات افزايش توليد را در مدت كوتاهي فراهم آورد ولي اثر منفي آن ايجاد يك تورم مزمن در اقتصاد است كه براحتي نمي‌توان از آن رهايي يافت.

شوراي پول و اعتبار تحت تاثير سياستهاي دولت بود
وزير سابق اقتصاد افزود: كشورهاي مختلف جهان براي تشخيص حد و حدود يك سياست مناسب پولي، معمولاً از شوراي پول و اعتبار بهره مي‌گيرند. اعضاي شوراي پول و اعتبار بايد از ميان كارشناسان برجسته پولي- مالي- اقتصادي انتخاب شده باشند تا پيچيدگي‌ها و ظرافت‌هاي اين دو هدف متضاد را بخوبي تشخيص دهند. در خيلي از كشورها حتي مجلس نيز در تعيين اعضاي شوراي پول و اعتبار مي‌بايستي نظر بدهد ولي به لحاظ اهميت آن حكم اعضاي شوراي پول و اعتبار معمولاً توسط بالاترين مقام اجرائي يعني رئيس جمهور صادر مي‌شود. اعضاي شوراي پول و اعتبار بايد متعهد و امين باشند و اهل افراط و تفريط نباشند و مأموريت اصلي آنها صرفاً تأمين منافع ملي كشور باشد.

دانش جعفري گفت: هم اكنون يك مشكل كشور در اين زمينه، تركيب اعضاي شوراي پول و اعتبار است كه اينها عموماً صاحب منصبان حقوقي هستند مثل وزير اقتصاد، رئيس سازمان مديريت، وزير بازرگاني، وزير صنايع و حتي دو نفر فرد حقيقي هم كه به انتخاب رئيس جمهور تعيين مي‌شوند نيز معمولاً از صاحب منصبان حقوقي مثل وزير انتخاب مي‌شوند. به عبارت ديگر اكثريت اعضاي شوراي پول و اعتبار كساني هستند كه تحت تأثير سياست‌هاي دولت قرار دارند.
وي اضافه كرد: بطور مثال اگر اكثر دولت به لحاظ ويژگي مصرف كننده بدون تسهيلات بانكي نظرش افزايش حجم پول و نقدينگي باشد، شوراي پول و اعتبار نمي‌تواند به رسالت خود عمل كند. مشابه اين بحث در مورد تعيين نرخ سود بانكي در شوراي پول و اعتبار نيز وجود دارد. بطور مثال در اين موضوع نيز دولت در گذشته به دنبال كاهش دستوري سود بانكي بوده در حالي كه ميزان تورم نيز در حال افزايش بوده است و قاعدتاً اين شرايط بايد در تصميم گيري‌ها لحاظ مي‌شد.

دانش جعفري خاطر نشان كرد: از طرف ديگر اعضاي حقوقي شورا (وزرا) لزوماً داراي تخصص‌هاي مرتبط با انجام وظائف شوراي پول و اعتبار نبوده‌اند و لذا مشكلات حادتر مي‌شده است. عليرغم كاستي‌هاي موجود در مورد وضعيت شوراي پول و اعتبار، متأسفانه اين مجموعه نيز توسط دولت منحل گرديد و اختيارات آن بطور كلي بعهده كميسيون اقتصادي دولت قرار داده شد. بعبارت ديگر استقلال اين مجموعه ناديده گرفته شد و تحت تأثير اختيارات دولت قرار گرفت.
ماجراي كناره‌گيري شيباني و آمدن مظاهري از زبان دانش جعفري وي تصريح كرد: شيباني فردي بود كه افزايش حجم پول بي رويه را به صلاح اقتصاد كشور نمي‌دانست. شوراي پول و اعتبار وقت نيز با كاهش سود بانكي (بنا بر اصرار دولت) موافق نبود. از طرف ديگر انحلال شوراي پول و اعتبار نيز، انجام وظائف بانك مركزي را با مشكل روبرو مي‌ساخت. در اين شرايط شيباني تصميم به كناره گيري نمود. دولت نيز از آن استقبال نمود.
دانش جعفري اضافه كرد: بعد از اينكه رفتن آقاي شيباني قطعي شد، آقاي رئيس جمهور از چند نفر براي قبول مسئوليت بانك مركزي برنامه خواست. در اين مرحله برنامه آقاي مظاهري مورد پذيرش رئيس جمهور قرار گرفت.

به گفته وي، در همين روزها بود كه آقاي مظاهري براي كسب نظر مشورتي دوستانه به من مراجعه كرد و سؤالش اين بود كه آيا مسئوليت را بپذيرد يا خير؟ من در پاسخ به او كمي سكوت كردم. وقتي مظاهري متوجه سكوت من شد و مجدداً براي نظرخواهي اصرار نمود، من به او گفتم اگر مي‌خواهي من به سؤالت جواب دهم، بايد يك سؤال مقدماتي را شما جواب دهيد! سؤال اين بود كه آيا تو مي‌تواني كاري كه شيباني نمي‌خواست انجام دهد و به صلاح كشور نمي‌دانست، آنرا انجام دهي؟! بعبارت ديگر اگر كه تو نتواني انتظارات دولت را تأمين كني بايد مثل شيباني كنار بروي.

وي افزود: اين بار اين مظاهري بود كه به فكر فرو رفت و بالاخره بعد از مدتي لب به سخن گشود. او در نهايت گفت كه او توانايي‌هاي خاصي در مجاب كردن مخاطبين خود دارد. او جلسه زياد مي‌گذارد، نامه زياد مي‌نويسد، روابط عمومي خوبي دارد، و... و مطمئن هست كه مي‌تواند دولت را قانع كند.

دانش جعفري تاكيد كرد: برداشت آقاي مظاهري يك جنبه ديگر هم داشت و آن اينكه اگر دولت او را انتخاب مي‌كند حتماً برنامه اش را هم تأييد كرده است و لذا از او بايد حمايت كند. از طرف ديگر پديده افزايش روزافزون تورم نيز موجب شده بود كه مظاهري روي حمايت ويژه آقاي رئيس جمهور كه در آن مقطع از افزايش تورم نگران شده بود، حساب باز كند. بنابراين با شروع كار مظاهري شعار سه قفله كردن خزانه بانك مركزي با حمايت جدي آقاي رئيس جمهور روبرو شد چرا كه هدف آن شعار اين بود كه در آينده از شتاب روزافزون تورم بكاهد.
احمدي نژاد با طرح مساله 6 قفله كردن خزانه از مظاهري دفاع مي‌كرد وزير سابق اقتصاد تصريح كرد: وقتي مظاهري مي‌گفت مي‌خواهم رشد نقدينگي را به 27 درصد كاهش دهم، آقاي رئيس جمهور مي‌گفت بايد تلاش كرد اين رشد فراتر از 15 درصد نرود. وقتي مظاهري شعار سه قفله را داد، آقاي رئيس جمهور طرح شش قفله را مطرح كرد. وقتي در جلسات مشترك استانداران و دولت آنها به محدوديت‌هاي اعتباري بانك مركزي ايراد مي‌گرفتند آقاي رئيس جمهور به ظرافت از آقاي مظاهري دفاع مي‌كرد چرا كه شديداً از بالارفتن تورم نگران شده بود. از طرف ديگر اعتراضات روزافزون جامعه و مجلس نيز به اتخاذ اين رويه توسط رئيس دولت كمك كرده بود.
فشار تورمي دولت را مجبور به تجديد نظر در سياست‌ها كرده بود وي افزود: در اين شرايط مظاهري خيلي محكم و استوار قدم برميداشت. در حالي كه مخالفين مظاهري مي‌گفتند اين رويه موجب شده كه مردم چنين فكر كنند كه سياست‌هاي اقتصادي دولت نهم تغيير كرده است. حتي اين سؤال را بعضي از وزرا و استانداران نيز صراحتاً از آقاي رئيس جمهور مطرح مي‌كردند: آيا سياست‌هاي دولت تغيير كرده است؟! واقعيت اين بود كه دولت قلباً علاقه‌اي به تغيير سياست‌هاي خود نداشت ولي فشار تورمي او را مجبور كرده بود كه تجديدنظر كند.

ماجراي دو بار استعفاي جهرمي و پايان كار مظاهري
دانش جعفري گفت: مظاهري همه فشارها را بجان خريد، چون جلوگيري از افزايش نقدينگي را به صلاح كشور مي‌ديد و لحظه‌اي هم در اين اعمال سياست ترديد نكرد. تا اين اواخر كه فشارها روز به روز افزايش يافت. وزير كار براي دومين بار در اعتراض به سياست‌هاي بانك مركزي استعفاء كرد. او حتي پا را فراتر از آن گذاشت و گفت، يا من يا او! يا اينكه بايد هر دو برويم! بالاخره فشارها تأثير خود را گذاشت و آقاي رئيس جمهور نيز احساس كرد ادامه كار آقاي مظاهري مي‌تواند هزينه سنگيني براي او داشته باشد و در سال آخر دولت نهم نارضايتي بنگاهها را افزايش دهد.

وي افزود: در حالي كه قفل‌هاي مظاهري مثل تجويز آن پزشكي است كه بعد از عمل جراحي از مريض مي‌خواهد كه براي مدتي نبايد آب بنوشد. ولي در اين اواخر بعضي‌ها مي‌گفتند مگر مي‌شود آب نخورد؟! بنابراين سؤال اصلي در اينجاست كه براستي سياست پولي و اعتباري مناسب كشور چيست؟

وزير سابق امور اقتصادي و دارايي تصريح كرد: براي حل اين تناقض دائمي بين افزايش نقدينگي و تورم از يك طرف و نياز دائمي واحدهاي اقتصادي به منابع اعتباري امروزه راهكارهاي خوبي در دنيا تجربه شده است و ما نيز مي‌توانيم از آن بهره ببريم. معمول است كه سياستگذاران (مثل دولت) در ابتداي هر برنامه يا حتي يك سال مالي يك هدف تورمي مشخصي را براي كشور تعيين مي‌كنند. مثلاً دولت به بانك مركزي مي‌گويد ما انتظار داريم كه تورم كشور هيچگاه بيشتر از 10 درصد نباشد.

به گفته وي، در چارچوب اين هدف، آنگاه بانك مركزي مجاز است با استفاده از انواع ابزارهاي قانوني هم هدف تورمي كشور را تأمين كند و هم تا جائي كه به اين هدف لطمه نخورد به تأمين منابع مالي طرحهاي اقتصادي بپردازد. در اين رابطه مهمترين ابزار بانك مركزي تعيين نرخ سود بانكي است. نمي‌شود انتظار داشت بانك مركزي هم هر قدر اعتبار لازم باشد (حتي فراتر از قدرت پس انداز بانكها) تسهيلات بدهد هم اينكه- تورم بالاتر نرود، در ضمن بانك مركزي اختياري هم براي تعيين نرخ سود بانكي نداشته باشد.
مظاهري احساس مي‌كرد، ديگر آقاي رئيس جمهور نيز نمي‌تواند صراحتاً از او حمايت كنددانش جعفري اضافه كرد: اصرار بيش از حد دولت در پائين نگه داشتن نرخ سود بانكي در واقع كار را براي بانك مركزي غيرعملي نموده است. بنابراين مظاهري نيز چاره‌اي جز اينكه جاي خود را به فرد ديگري بدهد نداشت مخصوصاً اينكه احساس مي‌كرد ديگر آقاي رئيس جمهور نيز نمي‌تواند صراحتاً از او حمايت كند.

مظاهري اواخر تصميم به باز كردن يكي دو تا از قفل‌ها گرفته بود
وي گفت: حتي در اين اواخر كه مظاهري تصميم گرفت يكي دو تا از قفل‌ها را باز كند باز هم افاقه نكرد و در واقع سؤال اين است كه چرا در وقتي كه مظاهري همدلي اش با سياست‌هاي انبساطي دولت بيشتر شد درست در همان موقع او بركنار شد؟! واقعيت اين است كه اقتصاد علم كميابي است. امروزه كشورهايي در اقتصاد موفق تر هستند كه از منابع كمياب استفاده بهتري مي‌كنند. هيچ كشوري نيست كه منابع بي پايان داشته باشد.

به گفته دانش جعفري، آيا آمدن رئيس كل جديد مي‌تواند مشكل موجود را حل كند؟! به نظر مي‌رسد مشكل اصلي اين نيست كه چه كسي رئيس كل است؟ مشكل در اتخاذ سياست‌هاي پولي مناسب است كه دولت بايد در اين زمينه براي خود، هم هدف تورمي داشته باشد و هم بر الزامات يك سياست پولي مناسب پايبند باشد. وقتي خزانه بودجه دولت با محدوديت منابع مواجه است، چگونه ممكن است خزانه بانك‌ها پايان ناپذير باشد.

بايد منتظر تغيير رئيس كل سوم باشيم
وي در پايان تصريح كرد: به نظر مي‌رسد يكبار ديگر رابطه دولت ـ بانك مركزي، شوراي پول و اعتبار و سياست‌هاي پولي مناسب بايد باز تعريف شود و گرنه بعد از چندي به ناچار بايد منتظر تغيير رئيس كل سوم باشيم. بررسي‌هاي اخير نشان مي‌دهد اگر سياست پافشاري آقاي مظاهري براي چند ماه ديگر و حداكثر تا فروردين ادامه مي‌يافت در آنصورت از آن به بعد مي‌توانستيم شاهد اقتصادي با تورم پائين باشيم! از ته دل آرزو مي‌كنم برادر ارجمندم جناب آقاي بهمني در اين مأموريت بزرگ موفق باشد. او فقط با كمك دولت مي‌تواند موفق باشد
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 22:22  توسط کسری نوری دامغانی  | 

 

چون  نيست ز هر چه  هست  جز بـاد  بدست

چون هست ز هر چـه هست نقصان و شکست

انـگار  که   هســت  هـر چه  در عـالم  نيست

پندار کــه  نـيست  هــر چـه  در عـالم  هــست

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 22:21  توسط کسری نوری دامغانی  | 


یک منبع آگاه در گفتگو با مهر از برگزاری دادگاه پالیزدار در اسفند ماه خبر داد.
یک منبع آگاه در گفتگو با مهر از برگزاری دادگاه پالیزدار در اسفند ماه خبر داد.
 
این منبع آگاه افزود: دادگاه پرونده باند پالیزدار با توجه به اتمام تحقیقات این پرونده در مرحله دادسرا به نظر می رسد در نیمه اول و یا حداکثر تا پایان اسفند ماه برگزار شود.

این در حالی است که سخنگوی قوه قضائیه در نشست هفته گذشته خود در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود که این پرونده به دادگاه کیفری شعبه 76 استان ارجاع شده است.

دکتر جمشیدی اضافه کرده بود : کیفرخواست این پرونده در 71 صفحه آماده شده و به دادگاه کیفری استان ارسال شده است و به زودی دادگاه این پرونده نیز برگزار می شود
+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 22:20  توسط کسری نوری دامغانی  | 


كمپاني Inno3D به تازگي محصول جديد خود را با نام GTX285 Overclock براي علاقه مندان به بازيهاي كامپيوتري روانه بازار كرد.
به گزارش فارس به گفته مديران Inno3D، اين كارت گرافيك همراه با مادربوردهاي مبتني بر چيپ ست X58 و همچنين پردازنده هاي Core i7، ميتواند بهترين عملكرد را در هنگام اجراي بازيهاي سه بعدي پيشرفته داشته باشد.
GTX285 در واقع نسخه به روز رساني شده GTX280توسط Nvidia است. اين محصول مجهز به پردازنده گرافيكي 55 نانومتري GTX200 نسخه B1 با فركانس كاري 648 مگاهرتز است.
اين كارت گرافيك كه با گارانتي گلسان در بازار ايران عرضه ميشود مجهز به رابط حافظه 512 بيتي است كه با در نظر گرفتن فركانس كاري 2560 مگاهرتزي حافظه آن، پهناي باندي برابر با 8/163 گيگابايت در ثانيه براي اين كارت گرافيگي به ارمغان مي آورد.
كارت گرافيكي GTX285 Overclock شركت Inno3D از خنك كننده برد مرجع شركت Nvidia بهره ميبرد. بر همين اساس Nvidia در اين محصول از يك فن كم صدا براي كاهش دماي خنك كننده ها استفاده كرده است كه با اين روش دماي كارت گرافيك در حد قابل قبولي نگه داشته مي شود.
در تست 3DMark صورت گرفته، كارت گرافيك فوق در حالتهاي Performance و High توانسته به ترتيب امتيازهاي 14797 و 9631 را كسب كند كه 3774 و 2490 امتياز بيشتر از امتيازات كارت گرافيكي GTXPlus با پردازنده Core i7 920 است.


سایت آفتاب :تذکر رهبر انقلاب به ترکمنستان در موضوع قرارداد گاز با ایران
خبرگزاری فارس: ایران در المپیادهای علمی جهان
خبرگزاری فارس: آشنایی با هواپیمای ایران 140
خبرگزاری فارس: جایگاه فن‌آوری WIMAX كجاست؟
خبرگزاری فارس: ایران مركز نانو فناوری جهان اسلا‌م‌
خبرگزاری فارس: نوآوری‌های پزشكی جمهوری اسلامی ایران
خبرگزاری فارس: استرس ‌شغلی، ویروسی ‌مخرب
خبرگزاری فارس: تحول در كتابخوانی و جایگاه نشر اینترنتی
خبرگزاری فارس: محیط‌ زیست‌ از منظر دین‌ و اقتصاد 2
خبرگزاری فارس: محیط‌ زیست‌ از منظر دین‌ و اقتصاد 1
- روزنامه کسری :
واحد مرکزی خبر : ایتالیا درروسیه کارخانه مونتاژبالگرد می سازد
- روزنامه کسری : گزیده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
- روزنامه کسری : گزیده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
- روزنامه کسری : گزیده سرمقاله‌ روزنامه‌های صبح امروز
- روزنامه کسری : صدای عدالت
- روزنامه کسری : چرایی و چگونگی تقابل خاتمی‌ و کروبی
برترین‌های مسابقات نیوكونگ‌فوی قهرمانی قم معرفی شدند
تشكیل بانك اطلاعاتی بیكاران اهواز یك ضرورت است
آمار گمرك نشان می دهد افزایش 20 درصدی ارزش صادرات غیر نفتی طی 10 ماه گذشته
سرتیتر اخبار روزنامه کسری
جمیله كدیور: احتمالا میرحسین موسوی كاندیدا می‌شود
- روزنامه کسری : جانشین احتمالی البرادعی خواستار گفتگوهای موثر با ایران شد
سایت خبری فارس: سنگی كه درون حوضی بزرگ انداخته می شود
محمدرضا اسکندری وزیر کشاورزی: خاتمی رقیبی جدی برای احمدی نژاد نیست
بازتاب آنلاین : بازنگری در طرح امنیت اجتماعی با ابلاغ احمدی‌نژاد
سایت بازتاب آنلاین : صدور حكم اعدام عاملان انفجار شیراز
- روزنامه کسری : ممنوعیت ورود همپیمان اروپایی دولت آمریكا به ونزوئلا
- روزنامه کسری : زندگینامه و بیوگرافی مختصری نادر شاه افشار
- روزنامه کسری : استاندار یزد حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن را ستود
- روزنامه کسری : آمریكا باید حمله به خاك پاكستان را متوقف كند
- روزنامه کسری : دستان پر کروبی در انتخابات ریاست جمهوری
- روزنامه کسری : دومین واحد آب‌شیرین‌كن بهاباد به بهره‌برداری رسید
- روزنامه کسری : 420 خشت طلا توسط جانبازان برای بازسازی گنبد امام هفتم اهدا شد
- روزنامه کسری : آغاز مسابقات كشتی پهلوانی نوجوانان جام همبستگی اراك
- روزنامه کسری : واكنش ساركوزی به گفتگوهای احتمالی ایران-آمریكا
- روزنامه کسری : رزمایش نظامی بسیجیان دشتی آغاز شد
- روزنامه کسری : دور سوم تورنمنت بین‌المللی شطرنج در رشت برگزار شد
رادیو فرانسه بدنبال نابود سازی فرهنگ ملی ایرانیان
از روشنفکری دینی تا روشنفکر میهنی
- روزنامه کسری : انفجار بمب در بیروت تلفات جانی نداشت
- روزنامه کسری : شگفتی نشریه معتبر علمی نیوساینتیست از پرتاب ماهواره امید
- روزنامه کسری : اخذ مالیات از دلالان مسكن در شهرهاى بزرگ از اول اسفند
روزنامه کسری : انقلاب ایران برپایه مردم‌سالاری بنا نهاده شده است
لاوروف به خاورمیانه سفر می‌كند
روزنامه کسری : اعضای بدن یك مرگ مغزی در اصفهان به 4 بیمار نیازمند اهدا شد
علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج
روزنامه کسری : بارش برف سنگین راه ارتباطی 40 روستای تكاب را مسدود كرد
سود مرحله نخست سهام عدالت در بوكان واگذار شد
2 هزار كارگاه صنایع دستی در خراسان رضوی فعال است


+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 22:17  توسط کسری نوری دامغانی  | 


خبرگزاري فارس: با راه‌اندازي سايتي از سوي شهرداري تهران، محله‌هاي تهران صاحب وبلاگ مي‌شوند.


به گزارش خبرنگار سرويس فضاي مجازي خبرگزاري فارس، اداره كل فرهنگي معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران، يك سايت اينترنتي به آدرس www.emahalleh.com براي راه‌اندازي و مديريت وبلاگهاي محلات، راه‌اندازي كرده است.
اين وبلاگ‌ها گروهي بوده و ساكنين محلات پايتخت در آن به انتشار مطالب خود در خصوص محلات مي پردازند و اداره اين مجموعه نيز زير نظر جمعي از فعالين اينترنتي انجام مي‌شود.‌

اين مجموعه جهت راه‌اندازي وبلاگ‌هاي محلات از فضاي بلاگفا براي انجام فعاليت هاي خود استفاده مي‌كند و هم‌اكنون نيز براي هر محله تهران يك وبلاگ وجود دارد كه افراد مقيم هر محله مي توانند با دريافت شناسه و كلمه عبور در آن وبلاگ مطلب بنويسند.


سرتیتر اخبار روزنامه کسری
جمیله كدیور: احتمالا میرحسین موسوی كاندیدا می‌شود
- روزنامه کسری : جانشین احتمالی البرادعی خواستار گفتگوهای موثر با ایران شد
سایت خبری فارس: سنگی كه درون حوضی بزرگ انداخته می شود
محمدرضا اسکندری وزیر کشاورزی: خاتمی رقیبی جدی برای احمدی نژاد نیست
بازتاب آنلاین : بازنگری در طرح امنیت اجتماعی با ابلاغ احمدی‌نژاد
سایت بازتاب آنلاین : صدور حكم اعدام عاملان انفجار شیراز
- روزنامه کسری : ممنوعیت ورود همپیمان اروپایی دولت آمریكا به ونزوئلا
- روزنامه کسری : زندگینامه و بیوگرافی مختصری نادر شاه افشار
- روزنامه کسری : استاندار یزد حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن را ستود
- روزنامه کسری : آمریكا باید حمله به خاك پاكستان را متوقف كند
- روزنامه کسری : دستان پر کروبی در انتخابات ریاست جمهوری
- روزنامه کسری : دومین واحد آب‌شیرین‌كن بهاباد به بهره‌برداری رسید
- روزنامه کسری : 420 خشت طلا توسط جانبازان برای بازسازی گنبد امام هفتم اهدا شد
- روزنامه کسری : آغاز مسابقات كشتی پهلوانی نوجوانان جام همبستگی اراك
- روزنامه کسری : واكنش ساركوزی به گفتگوهای احتمالی ایران-آمریكا
- روزنامه کسری : رزمایش نظامی بسیجیان دشتی آغاز شد
- روزنامه کسری : دور سوم تورنمنت بین‌المللی شطرنج در رشت برگزار شد
رادیو فرانسه بدنبال نابود سازی فرهنگ ملی ایرانیان
از روشنفکری دینی تا روشنفکر میهنی
- روزنامه کسری : انفجار بمب در بیروت تلفات جانی نداشت
- روزنامه کسری : شگفتی نشریه معتبر علمی نیوساینتیست از پرتاب ماهواره امید
- روزنامه کسری : اخذ مالیات از دلالان مسكن در شهرهاى بزرگ از اول اسفند
روزنامه کسری : انقلاب ایران برپایه مردم‌سالاری بنا نهاده شده است
لاوروف به خاورمیانه سفر می‌كند
روزنامه کسری : اعضای بدن یك مرگ مغزی در اصفهان به 4 بیمار نیازمند اهدا شد
علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج
روزنامه کسری : بارش برف سنگین راه ارتباطی 40 روستای تكاب را مسدود كرد
سود مرحله نخست سهام عدالت در بوكان واگذار شد
2 هزار كارگاه صنایع دستی در خراسان رضوی فعال است
تاسیس شركت سرمایه‌گذاری توسعه در گلستان
سرتیتر اخبار روزنامه کسری
‌مبنا شدن قرآن بزرگ‌ترین دستاورد نظام اسلامی است
دانشگاه پیام نور كردستان در دهه‌فجر حضوری فعال داشته است
پس از یك هفته تعطیلی؛ مجلس شورای اسلامی هفته آینده جلسه علنی دارد
نخستین مركز سلامت روانی در خرمدره افتتاح شد
امنیت ملی در گرو حضور بسیجیان در صحنه است
اگر انقلاب نمی‌شد، ایران حیاط خلوت آمریكا بود
آموزش سبب ارتقای سطح كیفی مسابقات والیبال هرمزگان می‌شود
انتصاب حجت‌الاسلام ایمانی به امامت جمعه شیراز و نمایندگی ولی‌فقیه در استان فارس
روز اول اسفند به عنوان روز فرهنگ خلخال انتخاب شد
جانشین احتمالی البرادعی خواستار گفتگوهای موثر با ایران شد
كاندیداهای ریاست‌جمهوری از نزاع‌های تبلیغاتی پرهیز كنند
سود سپرده‌های مدت‌دار ارزی بانك صادرات افزایش یافت
روزنامه کسری : طرح‌های عمرانی دانشگاه علمی كاربردی افتتاح می شود
روزنامه کسری : شرکت یاماها در آستانه زیان دهی قرار گرفت
روزنامه کسری : ارزش سهام در بازار نیویورک کاهش یافت
روزنامه کسری : همکاریهای اقتصادی ایران و بلاروس افزایش می یابد
روزنامه کسری : دیدار نمایندگان همدان با بخش خصوصی این استان
روزنامه کسری : تونل پیشگام البرز 7 برابر طولانی تر از تونل کندوان است+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم بهمن 1387ساعت 11:44  توسط کسری نوری دامغانی  | 

رحيم‌مشايي:
ايران يك ابرقدرت صالح در منطقه خاورميانه است

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بيان اينكه ايران يك ابرقدرت صالح در منطقه خاورميانه است، گفت: ملت ايران در اوج فشارهاي اقتصادي، سياسي و امنيتي امروز مهم‌ترين محور امنيتي و سياسي جهان به شمار مي‌رود.


به گزارش خبرنگار فارس، اسفنديار رحيم مشايي در جشن تجليل از همسران صبور ايثارگران گفت: همسران جانبازان روشن‌دل نشانه‌هاي بارز ايستادگي و فداكاري هستند و ما قادر به درك سختي‌هاي آن‌ها نخواهيم بود تا بتوانيم ادعا كنيم كه قدر اين زحمات را مي‌دانيم.
وي در ادامه سخنان خود با اشاره به سختي‌ها و مشقت‌هايي كه ملت ايران براي رسيدن به ايران امروز طي كرده‌اند، گفت: ملت ايران و به ‌ويژه ايثارگراني كه شب و روز دل در گرو انقلاب و ايران داده بودند امروز مفتخرند با اطمينان بگويند مسيري كه تا به امروز طي كرده‌ايم مسيري درست و صحيح بوده است.
وي با بيان اينكه تحليل‌گران سياسي و امنيتي جهان به خوبي مي‌دانند كه ايستادگي و مقاومت ملت ايران در دوران انقلاب و سال‌هاي پس از آن تا به امروز مقاومتي بي‌نظير است، تصريح كرد: دولت‌ها و نظام‌هاي سياسي مختلفي در جهان هستند؛ اما اينكه واقعاً اين دولت‌ها مي‌توانستند چنين فشارهايي را به جان بخرند از نظر آن‌ها محل ترديد دارد.
مشايي با بيان اينكه توطئه‌هايي كه تا به امروز در اين سرزمين روي داده است، هر كدام به تنهايي مي‌توانست به سقوط نظام جمهوري اسلامي ايران منجر شود، خاطرنشان كرد: يادمان باشد كه از اين انقلاب به تنهايي دفاع كرديم در حاليكه دشمنان ما قدرتمند‌ترين قدرت‌هاي جهان بودند.
وي با بيان اينكه ايران يك ابرقدرت صالح در منطقه خاورميانه است، تصريح كرد: ملت ايران در اوج فشارهاي اقتصادي، سياسي و امنيتي امروز مهم‌ترين محور امنيتي و سياسي جهان به شمار مي‌رود.
رحيم‌مشايي با بيان اينكه ايران قابل حذف از صحنه سياست بين‌الملل نيست، گفت: در سال‌هاي آينده دوران پرشكوه شكوفايي ايران در پيش است، چراكه به صلح، عدالت و انسانيت در جهان فكر مي‌كنيم و در اين زمينه ثابت قدم هستيم.
وي خاطر نشان كرد: ملتي كه توانست 30 سال به تنهايي در برابر دشمن بايستد و فشارهاي مختلف را تجربه كند و در بالاترين سطوح دانش حرفي براي گفتن داشته باشد يقين دارد كه در سال‌هاي آينده قادر به فتح قله‌هاي بلندتر افتخار خواهد بود.

مشايي روح ايثار، فداكاري و گذشت را رمز پيروزي انقلاب اسلامي ايران دانست و افزود: كليد طي كردن پيروزمندانه مسير آينده جمهوري اسلامي ايران ايستادگي و داشتن روحيه ايثار و گذشت است.جمیله كدیور: احتمالا میرحسین موسوی كاندیدا می‌شود
- روزنامه کسری : جانشین احتمالی البرادعی خواستار گفتگوهای موثر با ایران شد
سایت خبری فارس: سنگی كه درون حوضی بزرگ انداخته می شود
محمدرضا اسکندری وزیر کشاورزی: خاتمی رقیبی جدی برای احمدی نژاد نیست
بازتاب آنلاین : بازنگری در طرح امنیت اجتماعی با ابلاغ احمدی‌نژاد
سایت بازتاب آنلاین : صدور حكم اعدام عاملان انفجار شیراز
- روزنامه کسری : ممنوعیت ورود همپیمان اروپایی دولت آمریكا به ونزوئلا
- روزنامه کسری : زندگینامه و بیوگرافی مختصری نادر شاه افشار
- روزنامه کسری : استاندار یزد حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن را ستود
- روزنامه کسری : آمریكا باید حمله به خاك پاكستان را متوقف كند
- روزنامه کسری : دستان پر کروبی در انتخابات ریاست جمهوری
- روزنامه کسری : دومین واحد آب‌شیرین‌كن بهاباد به بهره‌برداری رسید
+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم بهمن 1387ساعت 11:29  توسط کسری نوری دامغانی  | 

روزنامه كامرسانت:
افغانستان موضوعي مناسب براي همكاري روسيه و آمريكا است

خبرگزاري فارس: مقامات ديپلماتيك آمريكايي و روسي در مسكو به بررسي جهت‌گيري آتي همكاريها در زمينه افغانستان پرداختند كه مناسبترين موضوع براي همكاري است كه مسكو و واشنگتن كمتر اختلاف نظر دارند.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه «كامرسانت»، روز گذشته در مسكو نخستين رايزنيهاي مقامات روسيه و آمريكا بعد از روي كار آمدن دولت جديد در واشنگتن صورت گرفت. يك هيئت ديپلماتيك آمريكايي به سرپرستي "پاتريك مون "، معاون مشاور وزير خارجه آمريكا به روسيه سفر كرده است. موضوع اين رايزني‌ها بررسي جهت‌گيري آتي همكاريهاي دو كشور در زمينه افغانستان بود.
بر اساس توافقات حاصله، نخستين ديدار رهبران دو كشور احتمالا در حاشيه نشست سران گروه بيست « G20» كه قرار است در دوم آوريل سال جاري در لندن برگزار شود، صورت خواهد گرفت.
به نوشته اين روزنامه، هر دو طرف تمايل دارند كه نخستين ديدار سران روسيه و آمريكا نتيجه‌بخش باشد. به همين دليل بايد موضوع مناسبي يافت مي‌شد كه امكان همكاري دو كشور در خصوص آن بيشتر بوده و اختلاف نظرات كمتري بين مسكو و واشنگتن وجود داشته باشد. در اين راستا افغانستان مناسبترين موضوع براي همكاريهاي آتي دو كشور است.
"سرگئي لاوروف "، وزير خارجه روسيه نيز روز گذشته بعد از ديدار با مقامات بلندپايه اتحاديه اروپا كه به مسكو سفر كرده‌اند، در كنفرانس مطبوعاتي اعلام كرد: ما حاضريم در زمينه افغانستان همكاريهاي گسترده‌اي با نيروهاي بين‌المللي داشته باشيم. مشاركت در اين زمينه مي‌تواند پايه و اساس توسعه روابط بين مسكو و دولت جديد آمريكا شود.
مسئله اينجاست كه طي چند هفته اخير مذاكراتي بين مقامات آمريكايي و روسي در اين زمينه صورت گرفته و روسيه با آغاز ارسال محموله هاي غير نظامي از طريق خاك اين كشور به افغانستان موافقت كرده است. در حال حاضر بايد جزئيات قانوني اين همكاريها مورد بررسي قرار بگيرد تا شرايط لازم براي ترانزيت كالا فراهم شود.

رئيس جمهور جديد آمريكا كه در ماههاي نخست كار خويش روي حل مشكلات خود در افغانستان متمركز خواهد شد در اين زمينه به كمك روسيه نيازمند است. مقامات بلند پايه آمريكايي بر ضرورت «يافتن راههاي جديد مشاركت سازنده‌تر با روسيه» اعتراف كرده و تاكيد كرده‌اند كه آمريكا بدون همكاري با روسيه نمي‌تواند مشكلات عديده خود در خاورميانه و افغانستان را حل و فصل كند.- روزنامه کسری : زندگینامه و بیوگرافی مختصری نادر شاه افشار
- روزنامه کسری : استاندار یزد حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن را ستود
- روزنامه کسری : آمریكا باید حمله به خاك پاكستان را متوقف كند
- روزنامه کسری : دستان پر کروبی در انتخابات ریاست جمهوری
- روزنامه کسری : دومین واحد آب‌شیرین‌كن بهاباد به بهره‌برداری رسید
- روزنامه کسری : 420 خشت طلا توسط جانبازان برای بازسازی گنبد امام هفتم اهدا شد
- روزنامه کسری : آغاز مسابقات كشتی پهلوانی نوجوانان جام همبستگی اراك
- روزنامه کسری : واكنش ساركوزی به گفتگوهای احتمالی ایران-آمریكا
- روزنامه کسری : رزمایش نظامی بسیجیان دشتی آغاز شد
- روزنامه کسری : دور سوم تورنمنت بین‌المللی شطرنج در رشت برگزار شد
رادیو فرانسه بدنبال نابود سازی فرهنگ ملی ایرانیان
از روشنفکری دینی تا روشنفکر میهنی

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:53  توسط کسری نوری دامغانی  | 


کمر راه هم در برابر آرمان خواهی برآزندگان خواهد شکست .
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:53  توسط کسری نوری دامغانی  | 

فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان خبر داد:
كشف 219 كيلو ترياك در زاهدان

خبرگزاري فارس: فرمانده انتظامي سيستان و بلوچستان از كشف 219 كيلو موادمخدر در زاهدان خبر داد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از معاونت اجتماعي فرماندهي استان، غلامعلي نكوئي اظهار داشت: با هوشياري و سرعت عمل مأموران انتظامي شهرستان زاهدان مقدار 219 كيلو‌گرم مواد مخدر از نوع ترياك از كف يك دستگاه اتوبوس در زاهدان كشف شد.
فرمانده نيروي انتظامي سيستان و بلوچستان افزود: با تيزبيني مأموران انتظامي زاهدان، قاچاقچيان و سوداگران مرگ كه قصد داشتند اين مواد را در خيابان انتظام زاهدان تحويل راننده يك دستگاه پيكان دهند، ناكام ماندند.
وي افزود: مأموران حين گشت‌زني در خيابان مذكور به اين خودرو كه كنار يك دستگاه ولوو ايستاده بود و رانندگان آنها در حال صحبت با يكديگر بودند، مشكوك شده و براي بررسي موضوع اقدام به كنترل خودروها مي‌كنند.

نكوئي تصريح كرد: با اقدام سريع و به موقع مأموران، قاچاقچيان كه قصد فرار داشتند قبل از هر اقدامي دستگير و در بازرسي از خودروهاي مذكور تعداد 219 بسته يك كيلويي مواد مخدر كه در كف اتوبوس جاسازي شده بود، كشف و ضبط شد.- روزنامه کسری : انفجار بمب در بیروت تلفات جانی نداشت
- روزنامه کسری : شگفتی نشریه معتبر علمی نیوساینتیست از پرتاب ماهواره امید
- روزنامه کسری : اخذ مالیات از دلالان مسكن در شهرهاى بزرگ از اول اسفند
روزنامه کسری : انقلاب ایران برپایه مردم‌سالاری بنا نهاده شده است
لاوروف به خاورمیانه سفر می‌كند
روزنامه کسری : اعضای بدن یك مرگ مغزی در اصفهان به 4 بیمار نیازمند اهدا شد
علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج
روزنامه کسری : بارش برف سنگین راه ارتباطی 40 روستای تكاب را مسدود كرد

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:52  توسط کسری نوری دامغانی  | 

اخبار كوتاه از استان كرمان/

انتصاب اعضاي جديد شوراي حل اختلاف مطبوعات كرمان

خبرگزاري فارس: انتصاب اعضا جديد شوراي حل اختلاف مطبوعات كرمان، افتتاح چهار طرح تعاوني در كرمان و ... از جمله عناوين اخبار كوتاه استان كرمان است.


به گزارش خبرگزاري فارس از كرمان به نقل از روابط عمومي دادگستري استان كرمان، به دنبال انتقال شاهين فرشاد رئيس سابق شوراي حل اختلاف مطبوعات و استعفاي يكي از اعضاي اصلي اين شورا، طي احكامي از طرف رئيس‌كل دادگستري كرمان و بنا به پيشنهاد اداره‌ كل فرهنگ و ارشاد اسلامي رئيس و اعضاي جديد اين شورا منصوب شدند.
اين شورا از اين پس به رياست غلام‌عباس عرب‌نژاد و عضويت محمد بصيريان، احمد يوسف‌زاده و دبيري محمدمهدي خردبخش در راستاي حل و فصل دعاوي مطبوعاتي فعاليت مي‌كند.

*افتتاح چهار طرح تعاوني در كرمان
به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از اداره سرپرستي صندوق تعاون كرمان، از چهار طرح تعاوني افتتاح شده، دو طرح بسته‌بندي فدك و مسكن دانشگاه آزاد در شهرستان جيرفت و دو طرح تعاوني توليدي ارگ شيرنوش و كشتارگاه دام احسان صالح در شهرستان بم با حضور مدير روابط عمومي و مدير امور شعب صندوق تعاون كشور افتتاح شد.
لازم به ذكر است صندوق تعاون كشور به منظور راه‌اندازي اين طرح‌ها مبلغ 5 ميليارد و 300 ميليون ريال تسهيلات پرداخت كرده است.

*آزمايشگاه زيست - محيطي اداره محيط زيست سيرجان افتتاح شد
به گزارش خبرنگار فارس از سيرجان، غلامعلي موحدي‌نيا فرماندار سيرجان امروز در افتتاح آزمايشگاه زيست - محيطي اداره محيط زيست گفت: ‌اين آزمايشگاه قادر به اندازه‌گيري آلايندگي‌هاي آب، خاك و هوا است و از محل اعتبارات محيط زيست با هزينه 340 ميليون ريال بهره‌برداري مي‌شود.

*استقبال گسترده مردم بافت از نمايشگاه دستاوردهاي 30 ساله انقلاب اسلامي
حسين موسعلي معاون فرماندار بافت امروز در گفتگو با خبرنگار فارس بيان داشت: نزديك به 80 درصد مردم بافت از نمايشگاه دستاوردهاي 30 ساله انقلاب كه به مدت شش روز در سالن ورزشي بانوان بافت برپا شد، بازديد كردند.
موسعلي در اين زمينه گفت: در ايام‌الله دهه فجر مردم شهرستان بافت حضور چشم‌گيري در نمايشگاه دستاوردها 30 ساله انقلاب اسلامي داشتند به‌ طوري كه روزانه بيش از 10 هزار نفر از غرفه‌هاي اين نمايشگاه بازديد كردند.
وي در پايان علاقمندي مردم به پيشرفت‌هاي كشور و به‌ ويژه دولت نهم را از مهم‌ترين دلايل استقبال از نمايشگاه خواند و گفت: تعداد 32 غرفه در نمايشگاه وجود داشت كه غرفه عشايري و غرفه فني و حرفه‌اي به ‌عنوان برترين غرفه‌ها شناخته شدند.

*شهرداري و پارك آموزش ترافيك در رفسنجان مورد بهره‌برداري قرار گرفت
علي‌اكبر پورمحمدي امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در رفسنجان گفت: در ايام‌الله دهه فجر پيروزي انقلاب اسلامي با تلاش مستمر مسئولان شهرداري، شوراي شهر و نيروي انتظامي رفسنجان پارك آموزش ترافيك با مساحت 3 هزار و 500 مترمربع و شامل كلاس آموزش، انبار و هزار و 700 مترمربع فضاي سبز افتتاح شد.
پورمحمدي در ادامه گفت: در ايام‌الله دهه فجر ساختمان جديد شهرداري رفسنجان به بهره‌برداري رسيد كه مدت زمان اجراي آن 13 ماه طول كشيد و اين پروژه با 5 هزار مترمربع زيربنا به اتمام رسيد.

وي در پايان گفت:‌ اين ساختمان به‌ عنوان محل جديد شهرداري مركزي رفسنجان بهره‌برداري شد.سود مرحله نخست سهام عدالت در بوكان واگذار شد
2 هزار كارگاه صنایع دستی در خراسان رضوی فعال است
تاسیس شركت سرمایه‌گذاری توسعه در گلستان
سرتیتر اخبار روزنامه کسری
‌مبنا شدن قرآن بزرگ‌ترین دستاورد نظام اسلامی است
دانشگاه پیام نور كردستان در دهه‌فجر حضوری فعال داشته است
پس از یك هفته تعطیلی؛ مجلس شورای اسلامی هفته آینده جلسه علنی دارد+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:51  توسط کسری نوری دامغانی  | 

رئيس دامپزشكي شهرستان مشهد:
بيش از 26 هزار عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار در مشهد نابود شد

خبرگزاري فارس: رئيس شبكه دامپزشكي شهرستان مشهد گفت: بيش از 26 هزار عدد تخم‌مرغ نطفه‌دار توسط اكيپ معدوم سازي شبكه دامپزشكي شهرستان مشهد در يكي از مرغداري‌هاي اطراف اين شهرستان نابود شد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از دامپزشكي مشهد، مسعود ابراهيمي اظهار داشت: اين معدوم‌سازي با دستور مقام قضايي و همكاري نيروي انتظامي و در راستاي پيشگيري از بروز احتمالي بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان انجام شده و در راستاي مسائل پيشگيرانه بوده است.
وي علت اصلي معدوم شدن محموله فوق را حمل و نقل غيرمجاز و بدون مجوز و نيز جلوگيري از بروز احتمالي كانون آنفلوانزي فوق حاد پرندگان دانست.
وي خاطرنشان كرد: بر اساس دستورالعمل سازمان دامپزشكي و نيز در راستاي رعايت مسائل قرنطينه‌اي و بهداشتي دامپزشكي، ورود هرگونه تخم مرغ نطفه‌دار از ديگر استان‌هاي كشور، بايد با هماهنگي اداره كل دامپزشكي استان صورت پذيرد و واردات در اين زمينه نيز بايد از واحدهايي انجام شود كه داراي پروانه بهداشتي دامپزشكي بوده و نيز مجوز عاري بودن از بيماري‌ها و همچنين مجوز نقل و انتقال معتبر از شبكه دامپزشكي مبدا دريافت كرده باشند.
وي با شاره به نزديك شدن فصل فروش و توزيع جوجه يك‌روزه رنگي‌ از روستاييان و متقاضيان درخواست كرد تا خريد جوجه يك ‌روزه را تنها از مراكزي انجام دهند كه داراي مجوز بهداشتي دامپزشكي بوده و گله پرورشي آنان نيز واكسن‌هاي لازم را دريافت و در مجوز قيد كرده باشند.

رئيس شبكه دامپزشكي شهرستان مشهد بيان داشت: طي 10 ماه‌ ابتداي سال جاري بيش از 72 هزار تخم‌مرغ نطفه‌دار به ارزش 21 هزار و 600 دلار از خراسان رضوي به كشورهاي آسياي ميانه صادر شده است.نخستین مركز سلامت روانی در خرمدره افتتاح شد
امنیت ملی در گرو حضور بسیجیان در صحنه است
اگر انقلاب نمی‌شد، ایران حیاط خلوت آمریكا بود
آموزش سبب ارتقای سطح كیفی مسابقات والیبال هرمزگان می‌شود
انتصاب حجت‌الاسلام ایمانی به امامت جمعه شیراز و نمایندگی ولی‌فقیه در استان فارس
روز اول اسفند به عنوان روز فرهنگ خلخال انتخاب شد
جانشین احتمالی البرادعی خواستار گفتگوهای موثر با ایران شد
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:49  توسط کسری نوری دامغانی  | 

مخبر كميسيون برنامه و بودجه مجلس:
بودجه عمراني پيشنهادي‌ به مجلس 10 درصد افزايش يافته است

خبرگزاري فارس: نماينده مردم رزن در مجلس گفت: بودجه عمراني پيشنهادي سال 88 دولت به مجلس مبلغ 26 هزار و 500 ميليارد تومان است كه نسبت به بودجه سال جاري 10 درصد افزايش پيدا كرده است.


به گزارش خبرگزاري فارس از رزن، محمدمهدي مفتح پيش از ظهر امروز در جلسه گردهمايي اعضاي شوراهاي اسلامي و دهياران و اقشار مختلف مردم دهستان بغراطي از توابع شهرستان رزن اظهار داشت: جهش دولت در بودجه سال آينده در زمينه افزايش اعتبارات عمراني به ويژه در مناطق محروم جامعه است.
وي ادامه داد: در لايحه دولت سه درصد از مبلغ گاز صادراتي براي سرمايه‌گذاري در صنعت نفت، استخراج گاز و گازرساني به شهرها و روستاها اختصاص يافته است.
نماينده مردم رزن در مجلس با اشاره به شتاب روند گازرساني به تمامي روستاها در سال آينده گفت: گازرساني به تمامي روستاهاي بخش سردرود در برنامه‌كاري شركت گاز استان قرار دارد.
فرماندار رزن نيز در اين نشست با اشاره به خدمات 30 ساله نظام جمهوري اسلامي گفت: آسفالت بيش از 95 درصد از راه‌‌هاي شهرستان رزن و واگذاري تلفن به تمامي 126 روستاي شهرستان از جمله تلاش‌هاي دولت در رزن است.
ناصر صفايي افزود: برق‌رساني به تمامي روستاها، كسب مقام نخست كشوري در اجراي آبياري باران و احداث مجتمع‌هاي آبرساني براي تأمين آب شرب تمامي روستاهاي شهرستان از ديگر بركات نظام مقدس جمهوري اسلامي در اين شهرستان است.
وي خاطرنشان كرد: اعتبارات بخش سردرود و دهستان بغراطي سه برابر افزايش داشته است و اين نشان از توجه دولت به مناطق محروم دارد.

فرماندار رزن خاطر‌نشان كرد: گازرساني به تمامي روستاها، لايروبي قنوات، روكش آسفالت راه دمق به بابانظر و پرداخت خسارات خشكسالي از جمله درخواست‌هاي اهالي منطقه بوده كه مقرر شده است.كاندیداهای ریاست‌جمهوری از نزاع‌های تبلیغاتی پرهیز كنند
سود سپرده‌های مدت‌دار ارزی بانك صادرات افزایش یافت
روزنامه کسری : طرح‌های عمرانی دانشگاه علمی كاربردی افتتاح می شود
روزنامه کسری : شرکت یاماها در آستانه زیان دهی قرار گرفت
روزنامه کسری : ارزش سهام در بازار نیویورک کاهش یافت
روزنامه کسری : همکاریهای اقتصادی ایران و بلاروس افزایش می یابد
روزنامه کسری : دیدار نمایندگان همدان با بخش خصوصی این استان
روزنامه کسری : تونل پیشگام البرز 7 برابر طولانی تر از تونل کندوان است
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:48  توسط کسری نوری دامغانی  | 

به دليل انتشار فيلم موهن فتنه
لندن از ورود رهبر حزب آزادي هلند به انگليس ممانعت كرد

خبرگزاري فارس: دولت لندن به دليل اظهارات و موضع‌گيري‌هاي ضد اسلامي رهبر حزب آزادي هلند به وي رواديد ورود به خاك انگليس را نداد.


به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روزنامه "يني‌شفق " تركيه، دولت لندن به دليل اظهارات و موضع‌گيري‌هاي ضد اسلامي "گيرت ويلدرز "، رهبر حزب آزادي هلند و سازنده فيلم موهن "فتنه " و با تاكيد بر اينكه رفتار ويلدرز موجب به خطر افتادن آرامش و امنيت جامعه مي‌شود، از دادن رواديد ورود به خاك انگليس به وي خودداري كرد.
گفته مي‌شود اين تصميم دولت انگليس با واكنش دولت و احزاب سياسي هلند مواجه شده است.
ويلدرز سال گذشته با ساختن فيلم موهن "فتنه " كه در آن به قرآن و مقدسات اسلامي توهين و دين اسلام طرفدار خشونت نشان داده شده بود، با واكنش جهان اسلام و حتي محافل غربي روبرو شد.

قرار بود ويلدرز براي شركت در نشستي در پارلمان انگليس كه قرار بود فيلم فتنه نمايش داده شود، شركت كند.روزنامه کسری : کشتی اقتصاد ایران در ساحل آرامش و ثبات
روزنامه کسری : مهمترین عناوین روزنامه های اقتصادی صبح امروز
روزنامه کسری : اخذ مالیات از دلالان مسكن در شهرهاى بزرگ از اول اسفند
روزنامه کسری : مهمترین چالش اقتصادی کشور، عدم بهره وری است
روزنامه کسری : بیش از 500 میلیارد ریال صرف تولید و توزیع دارو شد
روزنامه کسری : انحراف در بنگاه‌های زودبازده بیش از ادعای دولت است
شرکت یاماها در آستانه زیان دهی قرار گرفت
روزنامه کسری : همکاریهای اقتصادی ایران و بلاروس افزایش می یابد


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:47  توسط کسری نوری دامغانی  | 


خبرگزاري فارس: نخست وزير عراق بر تمايل اين كشور براي برقراري بهترين روابط با همه كشورهاي جهان و در راس آن كشورهاي همجوار از جمله جمهوري اسلامي ايران در تمامي زمينه‌ها تاكيد كرد.


به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري المحيط، دفتر نخست وزير عراق با انتشار بيانيه‌اي اعلام كرد كه نوري المالكي در ديدار منوچهر متكي وزير امور خارجه ايران كه به بغداد سفر كرده است ، گفت عراق خواهان گسترش دورنماي همكاري با كشورهاي همسايه بر پايه‌ و اساس منافع مشترك و احترام متقابل است.
در اين بيانيه آمده است: مالكي بر تمايل دولت عراق بر گسترش روابط با ايران در تمامي زمينه‌هاي سياسي، امنيتي،اقتصادي و تجاري با ايران تاكيد كرده است.
در بيانيه دفتر مالكي عنوان شد كه نخست وزير عراق تاكيد كرده است كه شرايط بيش از هر زماني ديگر براي مبادلات تجاري بين دو كشور فراهم است و تسهيلات لازم براي مبادلات مرزي مهيا شده است.
مالكي در عين حال گفت كه عراق خواهان هماهنگي مشترك بين وزارتخانه‌هاي ذي‌ربط دو كشور براي پشت‌سرگذاشتن مشكلاتي است كه مربوط به مشكلات آبي بين دو كشور مي‌شود.

منوچهر متكي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ديروز با سفر به عراق با مقامات اين كشور درباره گسترش مناسبات دو كشور ديدار و گفت‌وگو كرد.+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:45  توسط کسری نوری دامغانی  | 

رئيس كل دادگستري استان مركزي:
ايجاد صلح و سازش نخستين وظيفه شوراهاي حل اختلاف است

خبرگزاري فارس: رئيس كل دادگستري استان مركزي با تاكيد بر اهميت نقش شوراهاي حل اختلاف گفت: ايجاد صلح و سازش نخستين وظيفه شوراهاي حل اختلاف است.


به گزارش خبرگزاري فارس از اراك، محمدصادق مهدوي‌راد ظهر امروز در مراسم افتتاح شعبه حل اختلاف پزشكان در شوراي حل اختلاف اراك افزود: پزشكان عضو اين شعبه به دليل آگاهي و برخورداري از علم و دانش پزشكي بهتر مي‌توانند مشكلات قشر پزشكان را حل و فصل كنند.
وي با بيان اينكه اجراي عدل و عدالت وظيفه همه اقشار جامعه است تصريح كرد: افرادي كه وظيفه اجراي عدالت در جامعه را بر عهده دارند بايد به گونه‌اي عمل كنند كه تفاوتي ميان طرفين دعوا احساس نشود.
رئيس‌كل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب شهرستان اراك نيز در اين مراسم با تاكيد بر اينكه تمامي امور تكويني و تشريحي، عالم به عدل است اظهار داشت: انسان‌ها در هر مقامي كه باشند مامور به اجراي عدل هستند.
محمدعلي آذريان يكي از ابتكارات دستگاه قضايي را ايجاد شوراهاي حل اختلاف عنوان كرد و افزود: امسال شوراهاي حل اختلاف بعد از چندين سال قانونمند شدند.
وي با تاكيد بر نقش شوراي حل اختلاف در كاهش پرونده‌هاي ورودي به دادگاه خاطرنشان كرد: تاكنون 19 پرونده قتل عمد در مجموعه شوراهاي حل اختلاف استان كه حكم قصاص صادر شده بود به صلح و سازش و رضايت ختم شد.

رئيس كل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب شهرستان اراك گفت: بدون شك شعبه حل اختلاف پزشكان در كاهش مسائل و مشكلاتي همچون تصادفات و بيماري در جامعه نقش بسزايي خواهد داشت.+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 16:44  توسط کسری نوری دامغانی  | 

جز مرگ را ، هیچ کسی از مادر نزاد .
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 11:37  توسط کسری نوری دامغانی  | 

 

 

ای بی خبران شکل مجسم هیچ است

وین طارم نه  سپهر ارقم  هیچ  است

خوش باش که در نشیمن کون و فساد

وابسته يک دمیم و آن هم هیچ  است

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 8:59  توسط کسری نوری دامغانی  | 

زنان کره‌ای پلاکاردهایی در دست داشته‌اند که روی آن به زبان فارسی، انگلیسی و کره ای نوشته شده است: «پس خواهران ایرانی ما کجایند؟»

چهار نفر از زنان ایرانی با حضور در ورزشگاه آزادی بازی فوتبال ایران و کره‌جنوبی را تماشا کرده‌اند. 


به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب، برخی منابع اینترنتی با انتشار این خبر اعلام کرده‌اند که در پی مخالفت مسئولان با ورود بانوان ایرانی به ورزشگاه آزادی، تعدادی از آنها با همکاری تماشاگران زن کره‌ای وارد ورزشگاه آزادی شده‌اند. 

این منابع همچنین این اقدام زنان کره‌ای را در پی ارسال نامه‌ای از سوی این زنان ایرانی خطاب به آنها دانسته‌اند. 

این گزارش می‌افزاید زنان کره‌ای پلاکاردهایی در دست داشته‌اند که روی آن به زبان فارسی، انگلیسی و کره ای نوشته شده است: «پس خواهران ایرانی ما کجایند؟»


http://i32.tinypic.com/2vdlc2q.jpgاحمد شاه مسعود - شیر پنجشیر - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
نیما یوشیج - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
آیا میدانستی که - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
شگفتی نشریه معتبر علمی نیوساینتیست از پرتاب ماهواره امید - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
دستان پر کروبی در انتخابات ریاست جمهوری - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
آیا می توان از آتاتورک ایران هم فیلم ساخت ؟ - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
احمدي نژاد: ايران ابرقدرتي حقيقي، عدالتخواه و دوست ملت هاي جهان است - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
اوا براون عشق همیشگی آدلف هیتلر - دوشنبه بیست و یکم بهمن 1387
تحول در کتابخوانی و جایگاه نشر اینترنتی - یکشنبه بیستم بهمن 1387

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 8:51  توسط کسری نوری دامغانی  | 

http://i.friendfeed.com/fdee92b736110067da055c0090c6abc98334e633

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 8:47  توسط کسری نوری دامغانی  | 

 

دنيا  ديدی  و هر چه  ديدی هيچ  است

و آن نيز که گفتی و شنيدی  هيچ  است

سـرتاسـر  آفـاق   دویـدی  هیـچ   است

و آن نيز که در خانه خزيدی هيچ است

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 8:41  توسط کسری نوری دامغانی  | 

زندگینامه و بیوگرافی مشاهیر و چهره های ماندگار
فردوسي بزرگ - tvn,sd
نادر شاه افشار - khnv ahi htahv
عمر خیام - odhl
سعدی شیرازی - sund advhcd
كورش بزرگ - ;,v,a fcv'
داريوش بزرگ - nhvd,a fcv'
ابن سینا (شیخ الرئیس ابو علی سینا) یا پور سینا - hf,ugd sdkh
رودکی - v,n;d
حافظ شیرازی، شمس الدین محمد - phtz advhcd
ناصرخسرو قباديانى - khwv osv, rfhndhkd
محمدبن زکریای رازی - c;vdhd vhcd
ابوريحان محمد بن احمد بيرونى - hf, vdphk fdv,kd
پاپك(بابك) خرمدين - fhf; ovlndk
سورنا سردار بزرگ ايراني - s,vkh
محمد مصدق - lpln lwnr
ارد بزرگ - hvn fcv'
ستارخان - sjhvohk
میرزا تقی خان امیر کبیر - hldv ;fdv
عباس میرزا - ufhs ldvch
حسن صباح - psk wfp
نیما یوشیج - kdlh d,ad[
فلورتین اسمارانداچ - hslhvhknh[
صوفیِِ رازی - w,tw vhcd
سهراب سپهری - sivhf s\ivd
بلز باسکال - fgc \hs;hg
ولفگانگ آمادئوس موتسارت - l,jshvj
برنارد شاو - fvkhvn ah,
ارنست رادرفورد - hvksj vhnt,vn
محمد غفاری (کمال الملک) - lpln ythvd ;lhg hglg;
نصرالله خادم - kwvhggi ohnl
ابراهيم پورداود - hfvhidl \,v nh,n
رضا مافي - vqh lhtd
ابوالفتح عبدالرحمان منصور خازني - lkw,v ohckd
محمود حسابي - n;jv lpl,n pshfd
عبدالله جاسبی - ufnhggi [hsfd
هوشنگ مرادی کرمانی - i,ak' lvhnd ;vlhkd
ابوالحسن خان صدیقی - hf,hgpsk ohk wndrd
سالوادور دالي - shg,hnv nhgd
زرتشت - cvjaj
احمد پارسا - hpln \hvsh
ماري كوری - lhvd ;,vd
آنتوان لوران لاووازیه - Hkj,hk g,chk gh,,hcdi
ابوسعید فضل الله ابوالخیر - hf,sudn hf,hgodv
لویی پاستور - g,dd \hsj,v
اسحاق نیوتن - hsphr kd,jk
خواجه نصیر الدین طوسی - o,h[i kwdvhgndk x,sd j,sd
شارل. فردريك گائوس - ahvg tvnvd; 'hm,s
علی اکبر دهخدا - ugd h;fv nionh
پروین اعتصامی - \v,dk hujwhld
محمد حسین بهجت تبریزی ( شهریار ) - lpln psdk fi[j jfvdcd aivdhv
میخائیل گورباچف - ldohmdg ',vfh]t
ملاصدرا يا صدرالمتألهين - lghwnvh wnvhgljhgidk
ابن نفیس - hfk ktds
حمید نطقی - pldn kxrd
کاظم معتمدنژاد - ;hzl lujlnkChn
افسانه صفوی - htshki wt,d
مجید سمیعی - l[dn sldud
هاشم رفيعي تبار - ihal vtdud jfhv
لطفي زاده - gxtd chni
احمد رسول‌زاده - hpln vs,g chni
پرویز یاحقی - \v,dc dhprd
محمد علی اسلامی ندوشن - lplnugd hsghld kn,ak
احمد کسروی - hpln ;sv,d
آندره ماری آمپر - Hknvi lhvd Hl\v
محسن کاوه راد - lpsk ;h,i vhn
آلبرت انیشتین - Hgfvj hkajdk
آیزیا برلین - Hdcfh fvgdk
اسپینوزا - hs\dk,ch
ریچارد مروین هر - vd]hv lv,dk iv
لودويگ ويتگنشتاين - g,n,d' ,dj'kajhdk
هنری برگسون - ikvd fv;s,k
ويلارد ون اورمن كواين - ,dghvn ,k h,vlk ;,hdk
پائولو كوئليو - \hmg, ;,mgd,
غلامحسین یوسفی - yghlpsdk d,std
خسرو گلسرخی - osv, 'gsvod
محمدرضا صياد - lplnvqh wdhn
شمس کسمايی - als ;slhdd
رابرت نوزیک - vhfvj k,cd;
هوشنگ گلشیری - i,ak' 'gadvd
محمدرضا شفيعی کدکنی - lpln vqh atdud ;n;kd
رابرت هوك - vhfvj i,;
احمد بهمنيار - hpln filkdhv
صائب تبریزی - whmf jfvdcd
یوهان کپلر - d,ihk ;\gv
محمد حسن گنجي - lpln psk 'k[d
مهدی اخوان ثالث(م.امید) - lind ho,hk jhge - l hldn
ابن‌خلدون - hfk ogn,k
آلساندور جوزپه آنتونیو آنستازیو ولتا - ,gjh
آلفرد نوبل - Hgtvn k,fg
بزرگ علوی - fcv' ug,d
ایمانوئل کانت - hdlhk,mg ;hkj
دقیقی - nrdrd
محمدعلی بهمنی - lpln ugd filkd
محمد فریدالدین عطار نیشابوری - uxhv kdahf,vd
رشيدالدين ميبدی - vadn hgndk ldfnd
بيدل - fdng
ابوالمجدود مجدودبن آدم سنايی - skhdd
نیلز هنریک دیوید بوهر - kdgc ikvd; nd,dn f,iv
خواجه عبدالله انصاری - o,h[i ufnhggi hkwhvd
بيهقي - fdird
بابا طاهر عریان - fhfh xhiv uvdhk
جورج جان تامسون - [,[ [hk jhls,k
جلال الدین محمد بن محمد بن محمود الحافظ البخاری - hgfohvd
مولانا جلال الدين محمد بلخي - مولوی - l,g,d
ابوالقاسم حسن عنصری بلخی - hf,hgrhsl psk ukwvd fgod
شاه نعمت الله ولی - ahi kulj hggi ,gd
ژاندارك Chknhv;
شیخ بهاء الدین - ado fihM hgndk
چارلی چاپلین - ]hvgd ]h\gdk
شمس تبريزی - als jfvdcd
ابونصر فارابی - hf,kwv thvhfd
شهاب الدين سهروردي - aihf hgndk siv,nd
محمود شبستری - lpl,n afsjvd
ايرج ميرزا - hdv[ ldvch
مسعود سعد سلمان - lsu,n sun sglhk
احمد بن عمر بن علي النظامي العروضي السمرقندي - uv,qd slvrknd
ابوالمعالي نصرالله بن محمد بن عبدالحميد منشي - kwvhggi lkad
امير خواند محمد بن امير برهان الدين خاوند شاه - oh,kn ahi
دیمیتری اوانوویچ مندلیف - ndljvd h,hk,,d] lkngdt
مرتضی ممیز - lvjqd lldc
استيفن هاوكينگ - hsjdtk ih,;dk'
ژول ورن - C,g ,vk
غلامحسين ساعدی yghlpsdk shund
علی شيرازپور پرتو - ugd advhc\,v \vj,
علي‌اكبر جلالي - ugd h;fv [ghgd
کامران دیبا - ;hlvhk ndfh
چارلز جنکز - ]hgc [k;c
نیکلاس گریمشاو - kd;ghs 'vdlah,
رنتسو پیانو - vkjs, \dhk,
سانتیاگو کالاتراوا - shkjdh', ;hghjvh,h
نادر اردلان - khnv hvnghk
لوئی کان - g,md ;hk
مجيد درخشانی - l[dn nvoahkd
آنه ماري شيمل - hki lhvd adlg
نيكولاس كوپرنيك - kd;ghs ;,\vkd;
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم بهمن 1387ساعت 8:29  توسط کسری نوری دامغانی  | 

دیوان که فرمانروا و دست دراز شدند سخن از نیکی را هم  باید مانند راز گفت .
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 22:7  توسط کسری نوری دامغانی  | 

سد مخزني ماملو علاوه بر تامين بخشي از مصرف آب شرب تهران، مناطق كشاورزي پاك‌دشت و دشت ورامين را هم سيراب مي‌كند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدرضا عطارزاده - معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا - در مراسم آبگيري سد ماملو با بيان اين مطلب گفت: سال گذشته آبگيري موقت از اين سد انجام و با پيشرفت كار زمينه آبگيري كامل آن فراهم شد.

وي افزود: در آب اين سد، سهمي براي صنعت نيز در نظر گرفته شده است كه به محض بهره‌برداري به صنعتگران داده مي‌شود.

او درباره ميزان اعتباري كه تاكنون به اين سد اختصاص يافته، اظهار كرد: براي اين كار تاكنون چيزي درحدود 60 تا 70 ميليارد تومان هزينه شده كه در سال آينده اميدواريم بتوانيم اين سد را افتتاح كنيم.

وي تصريح كرد: با توجه به وعده پيمانكار، مشاور و مجري طرح و همچنين قولي كه مبني بر تامين اعتبار اين طرح داده‌ايم، اين سد در سال آينده افتتاح خواهد شد. در واقع هر زماني ‌كه آبگيري به مرحله مطلوب برسد، بهره‌برداري را آغاز مي‌كنيم.

معاون وزير نيرو درباره اعتبار اين طرح براي سال آينده اظهار كرد: اعتبارات اين طرح پيش‌بيني شده و در حال حاضر در مرحله گردش كار است و براي سال آينده حدود 45ميليارد تومان به اين طرح اختصاص داده شده است.

او همچنين درباره احتمال نوبت‌بندي آب در برخي شهرستان‌ها و همچنين تهران گفت: با توجه به وضعيت بارندگي تاكنون شرايط مطلوب نبوده است. البته با اين چند روز بارندگي، وضعيت خيلي بهتر شده، اما كمبودمان نسبت به سال گذشته 4 درصد رشد منفي را نشان مي‌دهد و حدود 27درصد نسبت به 40 سال گذشته كاهش بارندگي داشته‌ايم، واي با اين حال اميدواريم وضعيتي به‌وجود نيايد كه با جيره‌بندي روبه‌رو شويم.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: مردم با صرفه‌جويي مي‌توانند كمك به‌سزايي در جلوگيري از جيره‌بندي شدن آب داشته باشند، چراكه اسراف اثر مستقيمي بر ذخاير آبي دارد.

حسين طلا - فرماندار شهر تهران - نيز درباره آبگيري سد ماملو گفت: اين سد مي‌تواند در اكوسيستم پارك ملي خوجير كه يكي از پارك‌هاي ثبت شده در مجموعه سازمان‌هاي بين‌المللي است، اثرگذاري داشته باشد و همچنين قسمت زيادي از زمين‌هاي كشاورزي شهرستان‌هاي پاك‌دشت و ورامين را كه محصولاتش عمدتا به تهران مي‌رود را تامين كند.

ستار محمودي - مديرعامل شركت مديريت منابع آب ايران - نيز در ابن باره گفت: اين طرح با توجه به عظمت خود با سرمايه‌گذاري خوبي روبه‌رو شده و اولويت‌بندي خوبي نيز با توجه به اهداف سد انجام شده است؛ به‌طوري كه اين سد با توجه به زمان‌بندي تعيين شده، سال آينده به بهره‌برداري خواهد رسيد و هدف نخست آن كه تامين آب كشاورزي است، محقق خواهد شد.


اوا براون عشق همیشگی آدلف هیتلر - دوشنبه بیست و یکم بهمن 1387
تحول در کتابخوانی و جایگاه نشر اینترنتی - یکشنبه بیستم بهمن 1387
اعتراض به یاوه گویی اماراتی - یکشنبه بیستم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - یکشنبه بیستم بهمن 1387
اهدا جوايز انجمن نويسندگان آمريکا - یکشنبه بیستم بهمن 1387

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 22:6  توسط کسری نوری دامغانی  | 

برخی نمایندگان بر قرائت این دو گزارش پیش از ورود به بحث بودجه 88 تاکید دارند چرا که تخلفات و بی‌توجهی دولت به مصوبات مجلس در بودجه 85 که اولین گزارش تفریغ مربوط به عملکرد دولت نهم محسوب می‌شد، گروهی از نمایندگان را بر آن داشته تا در صورت مشخص شدن تخلفات بیشتر در اجرای قوانین از بررسی بوجه 88 سرباز زنند و آن را تحریم کنند.

درحالی که هفته گذشته قرائت گزارش تفریغ بودجه 85 در مجلس، علاوه بر 2 هزار مورد انحراف از قانون، نشان داد که بیش از یک میلیارد دلار از مازاد درآمد‌های نفتی کشور به خزانه واریز نشده است؛ زمزمه‌هایی در مورد آماده شدن گزارش تفریغ بودجه ‌86 و 87 و تخلفات بیشتر دولت از این قوانین نیز در به گوش می‌رسد.

در این ارتباط محمدرضا خباز مخبر کمیسیون اقتصادی مجلس که به حوزه انتخابه خود سفر کرده است در گفت‌و‌گوی کوتاهی با خبرنگار اقتصادی آفتاب ضمن تائید این خبر گفت: «گزارش تفریغ بودجه 86 به زودی در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد اما تا آن زمان نمی‌توان درباره انحراف و یا تخلفات دولت از سند بودجه این سال و سال جاری سخن گفت».
 
داریوش قنبری روز دوشنبه با اعلام خبر قرائت 2 گزارش تفریغ بودجه 86 و 9 ماهه 87 در روزهای آتی به آفتاب گفته بود: «گزارشات تفریغ بودجه همواره هنگامی آماده و قرائت می‌شد که زمان زیادی از اجرای قوانین سپری شده بود و کارائی چندانی نداشت و تنها تخلفات و نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون را مشخص می‌کرد اما این‌بار گزارش‌های تفریغ بودجه به هنگام قرائت می‌شود».

وی تصریح کرد: «برخی نمایندگان بر قرائت این دو گزارش پیش از ورود به بحث بودجه 88 تاکید دارند چرا که تخلفات و بی‌توجهی دولت به مصوبات مجلس در بودجه 85 که اولین گزارش تفریغ مربوط به عملکرد دولت نهم محسوب می‌شد، نمایندگان را بر آن داشته تا در صورت مشخص شدن تخلفات بیشتر در اجرای قوانین از بررسی بوجه 88 سرباز زنند و آن را تحریم کنند».

به گفته این نماینده دولت در بودجه 87 مصوبه مجلس درمورد افزایش ردیف‌های بودجه از 39 ردیف به 260 ردیف را نادیده گرفته است.
 
لازم به ذکر است که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از قرائت گزارش تفریغ بودجه 85 خواستار پیگری موضوع عدم بازگشت بیش یک میلیارد دلار از مازاد درآمد نفت به خزانه از سوی دیوان محاسبات شد. 

در این ارتباط رئیس دیوان محاسبات نیز تاکید کرده است که پیگری وضعیت چنین درآمدی از وظایف ذاتی دیوان محاسبات محسوب می‌شود و اگر تخلف یا انحرافی مشاهده کند و یا در جایی به وظیفه‌ای عمل نشده و یا در خصوص بیت‌المال حیف و میلی شده باشد دیوان با جدیت موضوع را پیگیری خواهد کرد.


احمدي نژاد: ايران ابرقدرتي حقيقي، عدالتخواه و دوست ملت هاي جهان است - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
اوا براون عشق همیشگی آدلف هیتلر - دوشنبه بیست و یکم بهمن 1387
تحول در کتابخوانی و جایگاه نشر اینترنتی - یکشنبه بیستم بهمن 1387
اعتراض به یاوه گویی اماراتی - یکشنبه بیستم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - یکشنبه بیستم بهمن 1387
اهدا جوايز انجمن نويسندگان آمريکا - یکشنبه بیستم بهمن 1387
وينگادا يازدهمين مربي سرخ‌ها شد - یکشنبه بیستم بهمن 1387
براي پست و مقام در پرسپوليس كيسه ندوخته‌ام - یکشنبه بیستم بهمن 1387

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 22:4  توسط کسری نوری دامغانی  | 

در پي درخواست دولت اردوغان
مجلس تركيه لايحه اعزام نيرو به خليج عدن را تصويب كرد

خبرگزاري فارس: مجلس تركيه لايحه دولت اين كشور براي اخذ مجوز اعزام نيروي دريايي اين كشور به خليج عدن و سواحل سومالي براي مقابله با دزدان دريايي را تصويب كرد.


به گزارش فارس به نقل از رسانه‌هاي تركيه، در پي ربوده شدن چندين كشتي تجاري تركيه توسط دزدان دريايي در سواحل سومالي، دولت اين كشور چندي پيش لايحه‌اي براي اخذ مجوز اعزام نيروي دريايي ارتش تركيه به خليج عدن و سواحل سومالي و آبهاي درياي عرب را تقديم مجلس كرد.
اين لايحه روز گذشته در مجلس تركيه تصويب شد. بر اساس اين لايحه دولت آنكارا مي‌تواند به مدت يك سال نيروي دريايي تركيه خود را براي حراست از كشتي‌هاي تجاري خود كه در اين آبها تردد مي‌كنند به منطقه اعزام كند.
در همين راستا گفته مي‌شود ناوچه "گيره سون " به عنوان پيش‌قراول نيروي دريايي تركيه به منطقه اعزام خواهد شد.
به گفته مقامات دولت تركيه هدف از اين كار همراهي كشتي‌هاي تجاري تركيه و محافظت از آنان در برابر حملات احتمالي دزدان دريايي و در صورت لزوم دستگيري و بازداشت و بازجويي دزدان دريايي مذكور است.

به گفته منابع خبري، در لايحه مذكور حضور نيروهاي نظامي تركيه تنها محدود به پهنه‌هاي آبي ذكر شده و اين نيروها حق پياده شدن در خشكي و تعقيب دزدان دريايي را نخواهند داشت.


دستان پر کروبی در انتخابات ریاست جمهوری - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
آیا می توان از آتاتورک ایران هم فیلم ساخت ؟ - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
احمدي نژاد: ايران ابرقدرتي حقيقي، عدالتخواه و دوست ملت هاي جهان است - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
اوا براون عشق همیشگی آدلف هیتلر - دوشنبه بیست و یکم بهمن 1387
تحول در کتابخوانی و جایگاه نشر اینترنتی - یکشنبه بیستم بهمن 1387

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 22:2  توسط کسری نوری دامغانی  | 


خبرگزاري فارس: "حسني مبارك "، رئيس جمهور مصر امروز چهارشنبه به منظور گفت‌و‌گو با مقامهاي تركيه درباره با مسائل مربوط به نوار غزه وارد تركيه شد.


به گزارش فارس به نقل از "فلسطين اليوم "، مبارك در اين سفر درباره دستيابي به توافقنامه آتش‌بس بين رژيم صهيونيستي و فلسطينيان و همچنين موضوع برگزاري كنفرانس بين‌المللي حمايت از غزه كه قرار است ماه آينده در قاهره برگزار شود، با مقامهاي تركيه بحث و گفت‌و‌گو خواهد كرد.
مبارك قرار است در اين سفر با "عبدالله گل "، همتاي تركيه‌اي خود ديدار و راهكارهاي دستيابي به آتش‌بس در غزه و نقض تعهدات رژيم صهيونيستي را بررسي خواهد كرد.
وي فردا نيز با "رجب طيب اردوغان "، نخست وزير تركيه ديدار و در مورد مسائل مربوط به فلسطين گفت‌و‌گو خواهد كرد.
اين در حالي است كه شبكه‌هاي تلويزيوني تركيه همزمان با ورود مبارك به تركيه تصاوير دهها نفر در استانبول را كه در اعتراض به سفر مبارك تجمع كرده بودند و تصاويري از رهبران حماس را در دست داشتند، پخش كرد.
شبكه خبري عبري زبان "اوميديا " به نقل از "ميكي‌ سيگل " كارشناس امور امنيتي و سياسي نوشت كه انتظار مي‌رود رئيس جمهور مصر در سفر به تركيه راه‌حل دستيابي به توافقنامه آتش‌بس بين حماس و تل‌آويو را بررسي كند.
به گفته وي، سفر مبارك به آنكارا در پاسخ به درخواست مقامهاي تركيه براي شركت دادن آنكارا در تلاشهاي قاهره براي حل بحران موجود در نوار غزه صورت مي‌گيرد.

اين كارشناس صهيونيست افزود: سفر مبارك به آنكارا در چارچوب تلاشهاي مصر براي ميانجيگري بين حماس و رژيم صهيونيستي است بويژه اينكه انتظار مي‌رود آنكارا نقش مهمي در دستيابي به توافقنامه آتش‌بس قريب‌الوقوع ايفا كند كه بر اساس آن ناظران تركيه‌اي به همراه ناظران اروپايي در مرز گذرگاه رفح مستقر خواهند شد.


نیما یوشیج - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
آیا میدانستی که - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387
شگفتی نشریه معتبر علمی نیوساینتیست از پرتاب ماهواره امید - چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 22:1  توسط کسری نوری دامغانی  | 

http://norooznews.ir/photo_album/photo/ehterami/012.jpg

وزیر ارشاد تسلیت گفت :
آن مرحوم سالیان طولانی را در خدمت ادبیات اجتماعی این مرز و بوم و در قالب زیبای طنز سپری کرد و آثار ارزشمندی بر جای نهاد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت منوچهر احترامی را به جامعه فرهنگی و هنری و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسین صفار هرندی در پیامی که به همین منظور منتشر کرد آورده است: خبر درگذشت طنز پرداز متعهد و خوش ذوق شادروان منوچهر احترامی موجب تالم و تاسف گردید.

آن مرحوم سالیان طولانی را در خدمت ادبیات اجتماعی این مرز و بوم و در قالب زیبای طنز سپری کرد و آثار ارزشمندی بر جای نهاد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فقدان مرحوم احترامی را به جامعه فرهنگی و هنری و خانواده آن مرحوم تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای روح لطیف این طنز پرداز طلب مغفرت کرده است.+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 21:59  توسط کسری نوری دامغانی  | 


احمد شاه مسعود دلاور ایرانی نژاد در افغانستان

شهید احمد شاه مسعود

فرزند دلیر ایران بزرگ

ظهور احمد شاه مسعود در منطقه خراسان بزرگ ایران ( که با نام ساختگی استعمار روس و انگلستان امروزه افغانستان نامیده می شود ) موجی از شادی و امیدواری را در میان ملت ایران بزرگ ایجاد نمود . احمد شاه مسعود فرزند دلاور ایران زمین برای نجات اقوام ایرانی منطقه خراسان بزرگ دست به مبارزات مختلف زد و مجاهدت های کم نظیری در تاریخ از خود بجای گذاشت و به درجه رفیع شهادت در راه میهن نائل آمد . به گفته برخی اسناد توسط دولت وهابی عربستان سعودی و نفوذ عوامل واپسگرایش در منطقه آریانا ترور شد و حزن و اندوه سنگینی را بر همه منطقه فلات ایران و ملت آریایی فلات ایران وارد نمود . عربستان نیز به پیروی از قدرتهای استعمارگر همچون انگلستان به آرزوی دیرینه خود که همانا عدم اتحاد مناطق ایران بزرگ بوده است موقتا دست یافت . کشورهایی که در طی سی صد سال گذشته همه تلاش خود را نمودند تا افغانستان را کشوری جدا از ایران بنامند و آنها را در فقر و عقب ماندگی و جنگ و خونریزی نگاه دارند و اینگونه وانمود کنند که مردم این دو منطقه کاملا بیگانه از یکدیگر هستند ، به درستی نمی دانند که منطقه فلات ایران خواستگاه اقوام آریایی ایران بزرگ است و روزی در نهایت این جدایی ها ناخواسته از میان برداشته خواهد شد و ایران بزرگ روی همه فرزندانش را خواهد دید و در سایه اتحاد دست همه بیگانگان را از این منطقه کوتاه خواهند نمود و قدرت از دست رفته را باز خواهیم یافت . یاد و خاطره احمد شاه مسعود و ارد بزرگ ، دو اسطوره ایران دوست و دلاور و هنرمند ، برای همیشه در قلب میلیون های ایرانی و مردم  افغانستان کنونی باقی خواهد ماند . همه ساله هجدهم شهریور ماه یاد و خاطره شهادت احمد شاه مسعود در ایران - افغانستان و تاجیکستان گرامی داشته میشود . روانش شاد و اهورایی باد .

 

احمد شاه مسعود :

"ما برای آزادی می رزمیم، زیرا زیستن در زیر چتر بردگی پست ترین نوع زندگی است. برای حیات مادی همه چیز را میتوان داشت آب نان و  مسکن. ولی اگر آزادی ما برباد رفت اگر غرور ملی ما درهم شکسته شد واگر استقلال ما نابود گشت در آن صورت این زند گی برما کوچکترین لذت نخواهم داشت"     

 

 به سوگ داستان آریانا

بگریم زآستان آریانا

بود ازسرزمین آریائی

کران اندر کران آریانا

گرفتستند ایران ویح وایران

شمال وخوربران آریانا

سلام ای پهلوان پهلوانان

سپهدار کلان آریانا

سلام ای سرفراز ای گرد ای سام

فسانه پهلوان آریانا

جوان شد داستان پهلوانی

زتو گرد جوان آریانا

شغاد افکند رستم را به نیرنگ

تو را هم میهمان آریانا

نمک خورد وشکست آخر نمکدان

فکند آتش به خوان آریانا

بس آن تازی که کرد این ترکتازی

نمودی مهربان آریانا

به دستی زر به دستی تیغ و برلب

بیامد مدح خوان آریانا

نگر بهرام چوبین و قلون را

همان شد داستان آریانا

فرستاد او کلاغی دو قلون سان

بسوی قهرمان آریانا

به رقص آوردشان همچون عروسک

به رأی طالبان آریانا

کزآنان وعمرشان شد شب وروز

سوی بالا فغان آریانا

عروسک سوی دوزخ رفت ومسعود

سوی حق ز آسمان آریانا

به کوه بی ستون نقراست برسنگ

( تو در آن پارس را خوان آریانا )

که ازخصم ودروغ وخشک سالی

بود زخم وزیان آریانا

کنون این هرسه با این تازی افتاد

به دشت وگلستان آریانا

خزان آورد شهریور به هشتاد

به باغ وبوستان آریانا

که درفقدان احمد شاه مسعود

بسوزد استخوان آریانا

که گیرد پنجشیر وهم بدخشان

پس ازاوچون میان آریانا

تنید القاعده جولاهه سان تار

که سازد ریسمان آریانا

ندانست که او باشد یاد آن شیر

توان بخش یلان آریانا

خدایا بیخ بن لادن برانداز

که سوزاند او نهان آریانا

سلام ای قهرمان آریانا

به خون خفته روان آریانا

جوان رفتی وافزودی تو جان را

جوانمرگا به جان آریانا

****

 کوه دلگیر است

کوه انگاری که دلگیر است

دره (پنجشیر) پنداری که خاموش است

باز سهرابی به خاک افتاد

باز تهمینه سیه پوش است

زخم این سهراب از شمشیر رستم نیست

دشمن این پهلوان دیو است آدم نیست

قصه گوی توس اگر می بود

مویه های میکرد و خون از خامه می بارید

داستان کشتن سهراب را این بار طرح تازه می بخشید

ای بلوط سخت جان، ای قهرمان، ای مرد

من نمیدانم چه صبحی از نشیب دره ها افراختی قامت

ای نمودی از تکاپو ،ای سراپا استقامت

قِصه ها و قُصه هایت را گرچه از نزدیک نشدیدم

لیک دردی را که تو فریادی می کردی من به چشم خویش می دیدم

صبح میلادت به یادم نیست

شام مرگت لیک از یادم نخواهد رفت...

 

خاطره ای از احمد شاه مسعود و ارد بزرگ :

این خاطره حکایت از روابط نزدیک این دو تن دارد که در طی سالهای تنهایی احمد شاه مسعود و ظهور و قدرت دو چندان طالبان ، که کابل ، هرات و  مزار در اختیار طالبان و نیروهای متجاوز پاکستان بود . هر روز دهها بار مناطق اندک باقی مانده بمباران  می شدند  و در آن هنگامه ، که افکار عمومی می پنداشت شیر تنگه پنجشیر ( مسعود ) به زانو در  خواهد آمد،  و اندک نیروی مردم افغانستان هم قربانی سیاستهای آمریکایی دولت پاکستان و عربهای متجاوز امارات واقع شود .ارد بزرگ ، احمد شاه مسعود را مورد حمایت خویش قرار می دهد  و چنانچه در آن خاطره می خوانیم احمد شاه به شدت تحت تاثیر روح بزرگ او قرار  می گیرد. در این خاطره زیبا می خوانیم ارد بزرگ هدیه ای برای احمد شاه مسعود می فرستد .آن هدیه در واقع یکی از آثار هنرمندانه اوست. تابلویی فوق العاده زیبا ، با تمی شگفت انگیز ...در آنجا شیر سنگی است که پایش زخم برداشته و آهوی ظریف و  کوچک ، گونه  خویش را بر زخم گذاشته تا خون بیرون نزند ... این تشبیه و استعاره زیبا گویای درک عمیق ارد بزرگ از شرایط نه چندان مناسب احمد شاه مسعود را داشت . و در ادامه آن خاطره می خوانیم وقتی احمد شاه آن اثر را از پیک ارد بزرگ ، در طی مجلسی دریافت می کند شدیدا منقلب و دگرگون می شود و چهره آرام و متین او به هم می ریزد او در آن جا از خواب شب قبل خود به نزدیکانش سخن می گوید بله خوابی که  از ارد بزرگ ، یک اسطوره  می سازد و برای قوم افغان آشنایی دیرین می شود ...

احمد شاه می گوید "خواب می دیدم پایم در نبرد زخمی شده  و در آن هنگامه تنهایی مردی با لهجه ایرانی می گفت احمد شاه ناراحت نباش ، تو فرزند ایرانی !! . و در ادامه می گوید آن مرد بزرگ بسرعت پایم  را می بست تا جراحتم التیام یابد"

 این خاطره زیبا از جهات گوناگون قابل ارز یابیست نگاه عمیق و مسئولیت شناس یک هنرمند را نشان می دهد.او خود  می اندیشد ، احساس مسئولیت می کند و بدون آن که منتظر این  و آن باشد دست به عمل می زند شاید امروز این خاطره با همان آدمهای اندکی که از آن خبر داشتند هیچ گاه گفته نمی شد و این راز همچون راز مرگ احمد شاه در دل تاریخ مدفون می شد ، اما! اما ارد مسئولیت خویش را پیش وجدان و آرمانهای خویش به انجام رسانیده است.او  به هنر ایرانی به عنوان ابزاری می پردازد که می تواند قسمتی از خلقت انسانی که نیروی ست آسمانی ، را برای رهایی و کمال بشر بکار گیرد آثار او مادی نیستند و با نگاه مادی هم غیر قابل تفسیراند ، بقول دکتر مهرانفر برای شناخت ارد لازم است .

تائو ، فردوسی بزرگ و خیام فیلسوف را بشناسیم او از تائو لطافت و گذرایی و از فردوسی بزرگ هدف و آرمان مقدس و از خیام فیلسوف جهان فانی و بی ارزش را آموخته است.

احمد شاه مسعود به گفته یارانش در سفرها و منزلش در کنار قرآن دیوان حضرت حافظ را هرگز از خود جدای نمی کرد و ارادت خواصی به حافظ گرانمایه داشت .

 نقشه ایران در زمان صفویان

نقشه ایران در زمان صفویان

نقشه ایران در زمان نادرشاه افشاربرگرفته از : پایگاه تارخ و فرهنگ ایران
http://www.ariarman.com

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 21:55  توسط کسری نوری دامغانی  | علی اسفندیاری معروف به نیما یوشیج در سال 1276 خورشیدی در روستای یوش مازندران به دنیا آمد. پدرش که ابراهیم خان نوری نام داشت،از راه کشاورزی و گله داری روزگار می گذرانید. دوان کودکی اش را در آنجا سپری نمود و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی، از آنجا به تهران آمد تا در دبیرستان سن لوئی که متعلق به موسسه کاتولیک های رُِم بود، به تحصیل خود ادامه دهد. در اینجا بود که علاقه وی به سرودن شعر در اثر یکی از معلمان وی که نظام وفا نام داشت، بیشتر و بیشتر شد و به سرودن شعر روی آورد. او به زبان فرانسه (زبان بین المللی آن دوران) را به خوبی فراگرفت و با ادبیات اروپا آشنا شد. محمد رضا عشقی در روزنامه قرن بیستم خویش بخشی از شعر افسانه نیما را منتشر کرد. نیما یوشیج توانست در سال 1317 جزء گروه کارکنان مجله موسیقی، مجله ماهانه وزارت فرهنگ درآید. وی در این مجله یک سلسله مقالات در خصوص نظریات فیلسوفان در خصوص هنر و همچنین تاثیر ادبیات اروپا را بر برخی از ممالک شرقی (آسیا) به چاپ رسانید و مورد بررسی قرار داد. او در سال 1328 در روابط عمومی و اداره تبلیغات وزارت فرهنگ مشغول به کار شد . نیما در نخستین آثار خود از اوزان عروضی پیروی می کند، اما کم کم با مشاهده آثار ادبیات اروپا، در آثار بعدی خود شعرش را از چهارچوب وزن و قافیه آزاد می سازد و راهی نو و سبکی تازه در شعر می آفریند، که به سبک نیمایی مشهور است.این شاعر بزرگ در سال 1338 در منطقه تجریش تهران دارفانی را وداع گفت. برخی از آثار او عبارت اند از : شعر من، ماخ لولا، ناقوس،شهر صبح شهر شب، آهو و پرنده ها،قلم انداز، نامه های نیما به همسرش،کندوهای شبانه و .... . در ضمن در سال 1364 مجموعه ای کامل از آثارش منتشر شد. نیما در نتیجه آشنایی با زبان فرانسه با ادبیات اروپا آشنا گردید و سبب به وجود آمدن سبکی نو در شعر پارسی شد. همچنین تحول عظیمی را در شعر فارسی ایجاد نمود.تصویرمیر داماد


میر داماد ، شنیدستم من ،
که چو بگزید بن ِ خاک ، وطن
بر سرش آمد و از وی پرسید
مَلَک ِ قبر ، که : « مَن ربّک ؟ من ؟ »
میر بگشاد دو چشم ِ بینا
آمد از روی ِ فضیلت به سخن :
اُسطُقُسّی‌ست – بدو داد جواب –
اُسطُقُسّات ِ دگر ، زو مُتقَن .
حیرت افزودش از این حرف ، مَلَک
برد این واقعه پیش ِ ذوالمن
که : « زبان ِ دگر این بنده‌ی ِ تو
می‌دهد پاسخ ِ ما ، در مدفن . »
آفریننده بخندید و ، بگفت :
« تو به این بنده‌ی ِ من حرف نزن ؛
او درآن عالم هم ، زنده که بود
حرف‌ها زد که نفهمیدم من ! »


------------------- لاهیجان ، 16 اردیبهشت 1309

نیما نخستین شاعر نوپرداز در ایران نبود، پیش از او نیز افراد دیگر، چون ابوالقاسم لاهوتی ، تقی رفعت و ... بیرون از قالب های رسمی اشعاری سروده و منتشر کرده بودند. ولی نیما کسی بود که با دقت زیاد و صرف وقت بسیار (حدود 38 سال) توانست قالبهای کهن را در هم بریزد و راهی نو پیش پای شعر فارسی باز کند. او بدنبال ساختن قالبی آزاد و نوین بود که دارای ایهام و روانی خاص خود باشد بنای شعری که او آن را به بالا برد خود محرکی برای سرآیندگان پس از او شد به قول ارد بزرگ اندیشمند برجسته کشورمان : برآزندگان خواهند ساخت سرآیندگان از پس آن خواهند سرود و زمین آیندگان را بارور می سازند . و نیما دقیقا نمونه بارز این سخن شیوا و جاودانه است . کودکی نیما (به قول خویش) در بین شبانان و آرامش کوهستان گذشت. مقدمات درسی را در مکتب خانه ی ده آموخت و سپس به تهران آمد. در تهران او به مدرسه ی کاتولیک "سن لوئی" که دروسش به زبان فرانسه تدریش می شد رفت و آشنایی او به زبان فرانسه، سرآغاز دگرگونی در وی شد. نیما خود می نویسد:"تمام خیالات من برای شناسایی چیزهای خوبی بود که می خواستم فقط با آن شناسایی بر همسران خود تفوق یابم... در پانزده سالگی می رفتم مورخ شوم، گاهی نقاش می شدم و ... خوشبختانه هر نوع قوه خلاقه در من وجود داشت، ولی مراقبت و تشویق یک معلم خوش رفتار، که "نظام وفا" شاعر به نام امروز باشد، مرا به خط شعر گفتن انداخت." نظام وفا غزل سرایی بود که نیما "افسانه" را به او تقدیم کرد.

نیما همزمان با تحصیل در مدرسه ی سن لویی به آموزش زبان عربی پرداخت.

در سال 1298 شمسی در سن 22 سالگی به استخدام دولت درآمد، ولی کار اداری را دوست نداشت.

در سال 1300 شمسی نخستین کتاب شعرش را یک مثنوی بود به نام "قصه ی رنگ پریده خون سرد"، با سرمایه ی شخصی در 30 صفحه منتشر کرد.

تاریخ سرایش این شعر 1299 شمسی و امضای سراینده ی آن "نیما نوری" بود.

"نیما" نام قهرمانی طبری، به معنای قوس و کمان بزرگ است.


تصویر
در پاییز 1301 شمسی نیما شعر "ای شب" را می سراید.

"ای شب"، انحرافی جدی و بنیادی از شعر سنتی نبود ولی شور و سوزی که در شعر بود نام شاعر را بر سر زبان ها انداخت، به ویژه آنکه در نشریه ی ادبی معتبر "نوبهار" نیز چاپ شده بود که نشریه ی ادبای شناخته شده آن زمان بود.

در دی ماه همین سال نیما شعر "افسانه" را می سراید و آن را در چند شماره ی پیاپی در مجله ی "قرن بیستم"، (به مدیریت میرزاده ی عشقی ) به چاپ می رساند.

"قرن بیستم" تندروترین و بی پرواترین نشریه ی ادبی- سیاسی آن سال ها بود و اثر افسانه در جامعه چنان بود که نیما به عنوان شاعر "افسانه" شناخته می شود.

ولی افسانه با همه ی نوآوری ها و ارزش و اعتبارش، چهره ی انقلابی نیما را مشخص نمی کند.

انقلاب نیما با دو شعر "ققنوس" (بهمن 1316 ش) و "غراب" (مهر 1317 ش) آغاز می شود و او این دو شعر را در مجله "موسیقی" که یک مجله دولتی بود منتشر کرد.

نکته ی قابل توجه این است که در فاصله ی افسانه تا ققنوس (1300 تا 1316) نیما فقط اشعاری در قالب سنتی می سرود.

نیما یوشیج علاقه ای به انتشار اشعارش، به ویژه در مجلات نداشت. او جز همین چند شعر که در فاصله ای حدود بیست سال در" قرن بیستم" و مجله ی "موسیقی" چاپ کرد، تا پایان عمرش دو سه شعر دیگر منتشر کرد.

نیما یوشیج از سال های بیست به بعد، هر روز منزوی تر شد و پس از کودتای 1332 اعتمادش را از همه، جز یکی دو تن که در نامه ها از آنها یاد کرده است، از دست داد ولی بهترین اشعارش را نیز در همین سال ها سروده است.

در مطالعه شعر نیما آنچه توجه را بیشتر جلب می کند، نگاه تازه او به طبیعت و جهان است.

توجه او به درختان، گیاهان، حیوانات و حتی حشرات یادآور نوعی دقت نظر است که در دیگران کمتر دیده می شود.

اما مهم ترین ویژگی شعر نیما که سرآغازی برای حرکت دیگران نیز شد، کوتاه و بلند کردن مصراع های شعر است.

نیما "وزن" را برای شعر ضروری می دانست ولی معتقد بود یکسان بودن طول مصراع ها در یک شعر مهم نیست.

(در شعر کهن علاوه بر رعایت وزن طول مصراع ها نیز با هم برابر است)تصویر
در واقع نیما از وزن و قافیه که مربوط به شعر کهن است، سود می برد ولی با بلند و کوتاه کردن مصراع ها، جان تازه ای به شعر می بخشد.

نیما در شب 13 دی ماه 1338 ش در گذشت.

نمونه هایی از اشعار نیما:
خواب ِ زمستانی


سر شکسته‌وار در بالش کشیده ،
نه هوایی یاریش داده ،
آفتابی نه دمی با بوسه‌ی ِ گرمش به سوی ِ او دویده ،
تیزپروازی به سنگین خواب ِ روزانش زمستانی
خواب می‌بیند جهان ِ زندگانی را ،
در جهانی بین ِ مرگ و زندگانی .


همچنان با شربت ِ نوشش
زندگی در زهرهای ِ ناگوارایش .
خواب می‌بیند فرو بسته‌ست زرّین بال و پرهایش
از بر ِ او شورها برپاست .
می‌پرند از پیش ِ روی ِ او
دل‌به‌دو‌جایان ِ ناهمرنگ ،
و‌آفرین ِ خلق بر آن‌هاست .


خواب می‌بیند ( چه خواب ِ دلگزای او را )
که به‌نوک‌آلوده مرغی زشت ،
جوش ِ آن دارد که برگیرد ز جای او را
و اوست مانده با تن ِ لخت و پر ِ مفلوک و پای ِ سرد .


پوست می‌خواهد بدرّاند به تن بی‌تاب
خاطر ِ او تیرگی می‌گیرد از این خواب
در غبارانگیزی از این‌گونه با ایّام
چه بسا جاندار کاو ناکام
چه بسا هوش و لیاقت‌ها نهان مانده
رفته با بسیارها روی ِ نشان ، بسیارها چه بی‌نشان مانده
آتشی را روی پوشیده به خاکستر
چه بسا خاکستر او را گشته بستر


هیچ کس پایان ِ این روزان نمی‌داند .
برد ِ پرواز ِ کدامین بال تا سوی ِ کجا باشد .
کس نمی‌بیند .
ناگهان هولی برانگیزد
نابجایی گرم برخیزد
هوشمندی سرد بنشیند ،


لیک با طبع ِ خموش ِ اوست
چشم‌باش ِ زندگانی‌ها
سردی‌آرای ِ درون ِ گرم ِ او با بال‌هایش ناروان رمزی است
از زمان‌های ِ روانی‌ها .
سرگرانی نیستش با خواب ِ سنگین ِ زمستانی
از پس ِ سردیّ ِ روزان ِ زمستان است روزان ِ بهارانی .


او جهان‌بینی‌ست نیروی ِ جهان با او
زیر ِ مینای ِ دو چشم ِ بی‌فروغ و سرد ِ او ، تو سرد منگر
رهگذار ! ای رهگذار
دلگشا آینده روزی است  پیدا بی‌گمان با او .


او شعاع ِ گرم از دستی به دستی کرده بر پیشانی ِ روز و شب ِ دلسرد می‌بندد
مرده را ماند . به خواب ِ خود فرو رفته‌ست امّا
بر رخ ِ بیداروار ِ این گروه ِ خفته می‌خندد .


زندگی از او نشسته دست
زنده است او ، زنده‌ی ِ بیدار .
گر کسی او را بجوید ، گر نجوید کس ،
ورچه با او نه رگی هشیار .


سر شکسته‌وار در بالش کشیده ،
نه هوایی یاریش داده ،
آفتابی نه دمی با خنده‌اش دلگرم سوی ِ او رسیده
تیزپروازی به سنگین خواب ِ روزانش زمستانی
خواب می‌بیند جهان ِ زندگانی را
در جهانی بین ِ مرگ و زندگانی .


------------------------5 خرداد ِ 1320

ای آدمها!

ای آدمها که بر ساحل نشسته، شاد و خندانید!
یک نفر در آب دارد می سپارد جان
یک نفر دارد که دست و پای دائم می زند
روی این دریای تند و تیره و سنگین که می دانید
آن زمان که مست هستید
از خیال دست یا بیدن به دشمن
آن زمان که پیش خود بیهوده پندارید
که گرفتستید دست ناتوانی را
تا توانایی بهتر را پدید آرید
آن زمان که تنگ می بندید
بر کمرهاتان کمربند
در چه هنگامی بگویم من؟
یک نفر در آب دارد می کند بیهوده جان، قربان


***


آی آدمها! که بر ساحل بساط دلگشا دارید
نان به سفره، جامه تان برتن
یک نفر در آب می خواند شما را
موج سنگین را به دست خسته می کوبد
باز می دارد دهان با چشم از وحشت دریده
سایه هاتان را ز راه دور دیده
آب را بلعیده در گود کبود و هر زمان، بی تابیش افزون
می کند زین آبها بیرون
گاه سر، گه پا
آی آدمها!
او ز راه مرگ، این کهنه جهان را باز می پاید
میزند فریاد و امید کمک دارد
آی آدمها که روی ساحل آدرام، در کار تماشایید!


***

موج می کوبد به روی ساحل خاموش
پخش می گردد چنان مستی به جای افتاده، بس مدهوش
می رود نعره زنان؛ وین بانگ باز از دور می آید:
"آی آدمها!"
و صدای باد هر دم دلگزاتر
در صدای باد بانگ او رهاتر
از میان آبهای دور و نزدیک
باز در گوش این نداها:
"آی آدمها!"...


می تراود مهتاب


می تراود مهتاب
می درخشد شب تاب
نیست یک دم شکند خواب به چشم کس ولیک
غم این خفته ی چند
خواب در چشم ترم می شکند
نگران با من استاده سحر
صبح می خواهد از من
کز مبارک دم او آورم این قوم به جان باخته را
در جگر لیکن خاری
از ره این سفرم می شکند
نازک آرای تن ساق گلی
که به جانش کشتم
و به جان دادمش آب
ای دریغا به برم می شکند
دست ها می سایم
تا دری بگشایم
بر عبث می پایم
که به در کس آید
در و دیوار به هم ریخته شان
بر سرم می شکند


***

می تراود مهتاب
می درخشد شب تاب
مانده پای آبله از راه دراز
بر دم دهکده مردی تنها
کوله بارش بر دوش
دست او بر در، می گوید با خود:
غم این خفته چند

خواب در چشم ترم می شکندتلخپای‌آبله ز راه ِ بیابان رسیده‌ام
بشمرده دانه دانه کلوخ ِ خراب ِ او
-------------------برده به‌سر به بیخ ِ گیاهان و آب ِ تلخ


در بر رخ‌ام مبند ، که غم بسته بر درم
دل‌خسته‌ام به زحمت ِ شب‌زنده‌داری‌ام
-------------------ویرانه‌ام ز هیبت آباد ِ خواب ِ تلخ


عیب‌ام مبین ، که زشت و نکو دیده‌ام بسی
دیده گناه‌کردن ِ شیرین ِ دیگران
-------------------وز بی‌گناه دل‌شدگانی ثواب ِ تلخ


در موسمی که خستگی‌ام می بَرَد ز جای
با من بدار حوصله ، بگشای در ز حرف
-------------------امّا در آن نه ذرّه عتاب و خطاب ِ تلخ


چون این شنید ، بر سر ِ بالین ِ من گریست
گفتا : کنون چه چاره ؟ بگفتم : اگر رسد
-------------------با روزگار ِ هجر و صبوری ، شراب ِ تلخ !


----------------------------12 آبان 1327یادداشت ِ نیما درباره‌ی ِ « حرف‌های ِ همسایه » :


همسایه !
خواهش می‌کنم این نامه‌ها را جمع کنید . هرچند مکرّرات و عبارات ِ بی‌جا و حشو و زواید زیاد دارند و باید اصلاح شود ، امّا یادداشت‌هایی است . اگر عمری نباشد برای ِ نوشتن ِ آن مقدّمه‌ی ِ حسابی درباره‌ی ِ شعر ِ من ، اقلّاً این‌ها چیزی‌ست .
من خیلی حرف‌ها دارم برای ِ گفتن . نگاه نکنید که خیلی از آن‌ها ابتدایی است ؛ ما تازه در ابتدای ِ کار هستیم . به اسم ِ « به همسایه » یا « حرف‌های ِ همسایه » باشد ، اگر روزی خواستید به آن عنوانی بدهید .
در واقع این کار وظیفه‌یی‌ست که من انجام می‌دهم . شما در هرکدام از آن‌ها دقّت کنید خواهید دید این سطور با چه دقّتی که در من بوده است نوشته شده است . امیدوارم روزی شما هم این کار را بکنید و به این کاهش بیفزایید .


------------------------نیما یوشیج
------------------------خرداد 1324


در سال 1317 به عضویت هیأت تحریریه مجله "موسیقی" در آمد و به انتشارمقالات و اشعار خود در آن پرداخت. چندی نیز در ادارهٔ انطباعات وزارت فرهنگ به خدمت مشغول بود. شهامت نیما در تاختن به مرزهای تنگ تفکر کهن، با تکیه بر اصالت ایمان او به این تحول و طبع حاصل خیزش، شعر و جایگاه او را از دیگرانی که در این راه قلم می زدند، متمایز ساخته است.
"مایه ی اصلی اشعارمن، رنج است. به عقیده‌ی من گوینده‌ی واقعی باید آن مایه را داشته باشد. من برای رنج خود شعر می‌گویم. فرم و کلمات و وزن و قافیه، در همه وقت، برای من ابزارهایی بوده‌اند که مجبور به عوض کردن آنها بوده‌ام تا با رنج من و دیگران بهتر سازگار باشد."
عق:


"ای فسانه! مرا آرزو نیست
که بچینندم و دوست دارند
زاده‌ی کوهم، آورده‌ی ابر،
به که بر سبزه ام واگذارند
با بهاری که هستم در آغوش
کس نخواهم زند بر دلم دست،
که دلم آشیان کسی هست
ز آشیانم اگر حاصلی نیست،
من بر آنم کز آن حاصلی هست،
به فریب و خیالی منم خوش"

سال های حوالی 1320 اوج شکوفایی شعری او محسوب میشوند."ناقوس"، "دنیا خانه من است" ،"مانلی" ،"شهر صبح، شهر شب" و... از دیگر آثار او هستند.

او در سال 1338 پس از بازگشت ازسفری به یوش،در اثر ابتلا به ذات الریه درگذشت. راهی که نیما یوشیج آغازگر آن شناخته می شود، سراسر مبارزه بود برای "شعری که زندگی است". برای کلماتی که آهنگشان از بطن رقص حروف برمی خیزد نه الزام قافیه ها. و حافظه زمان، این عصیان گر متهم به آشوب را، پدر شعر نوین ایران می شناسد. شعر بی وزنی خود گویی ناجی قافیه ها شد...


نیما، درآورد گاه جهان
«علی اسفندیاری» (نیما یوشیج) از پدری خان زاده؛ به نام «ابراهیم» و مادری فرهنگ دوست به دنیا آمد. او تا دوازده سالگی در میان قبایل کوهستانی و چادرنشین و در متن آوردگاه زندگی به سر برد و درس ها آموخت. پدر، کشاورز و گله دار بود و بنا به رسم ، سوارکاری و تیراندازی را به پسرش آموخت. مادرش اما، به فرهنگ و هنرعلاقه داشت. ادب پارسی را می دانست و در گفت و گوهایش از حکایات هفت پیکر «نظامی» و غزلیات «حافظ» مثال می آورد و هم چنین پسرش را تشویق می کرد تا این ها را بیاموزد.
علی خود در مورد کودکی اش می گوید: «زندگی بدوی من، در بین شبانان و ایلخی بانان گذشت که به هوای چراگاه به نقاط دور، ییلاق و قشلاق می کنند و شب، بالای کوه ها، ساعات طولانی با هم به دور آتش جمع می شوند. از تمام دوره بچگی خود، من به جز زد و خورد های وحشیانه و چیزهای مربوط به زندگی بچگی خود، کوچ نشینی و تفریحات ساده آن ها، در آرامش یک نواخت و کور بی خبر از همه جا، چیزی به خاطر ندارم. در همان دهکده که من متولد شدم، خواندن و نوشتن را نزد آخوند ده یاد گرفتم. او مرا در کوچه باغ ها، دنبال می کرد و به باد شکنجه می گرفت. پاهای نازک مرا به درخت های ریشه و گزنه دار می بست، با ترکه های بلند می زد و مرا مجبور می کرد به از برکردن نامه هایی که معمولن اهل خانواده دهاتی، به هم می نویسند و خودش آن ها را به هم چسبانده و برای من طومار درست کرده بود.»
او از سال 1300 نام «نیما» را برای خود برگزید که نام کوهی است در مازندران. به این ترتیب از همان ابتدا، انگار می خواست بگوید که چون کوه در مقابل سنت های کور اجدادی خواهد ایستاد.

«وقت است که نعره ای به لب آخر زمان کشد
نیلی بر این صحیفه بر این دودمان کشد
سیلی که ریخت خانه ی مردم زهم چنین
اکنون سوی فرازگهی سرچنان کشد
برکنده دارد این بنیاد سست را
بردارد از زمین هر نادرست را ...»

اما عشق، خیلی زود به سراغ اش آمد. اگرچه این عشق، طلیعه حیات شاعرانه او گشت، اما ناکام گسست و باعث دل گیرشدن نیما و آزردگی روح حساس اش شد که بعدها به همراه عشقی دیگر و این بار عشقی وحشی در میان قبایل کوهستانی به سرودن افسانه منجر شد. افسانه نیما لبریز ازعشقی سرشار، اما به شدت فردی است.
در بهار سال 1305 دردی جان سوز به سراغ اش آمد که آغاز این درد از دست دادن پدر بود. غم فراق او و به دنبال اش آغاز سرپرستی خانواده، به عنوان فرزند ارشد، باعث شد تا به مسایل، جدی تر نگاه کند. در همین سال بود که با «عالیه جهانگیر» ازدواج کرد و با او زندگی مشترکی را آغازید. عالیه از آن جا که توانست با شکیبایی بی نظیری، بسیاری از مسایل و مشکلات زندگی را - نه صرفا با یک شاعر، بل که با یک نابغه شاعر- تحمل کند، به حق در طول تاریخ ادبی کشور ما، مطرح است. همان طور که بعدها «آیدا» همسر زنده یاد «احمدشاملو» نیز چنین جای گاهی را به خود اختصاص داد.

نیما از سال 1309 به آستارا رفت و در دبیرستان «حکیم نظامی» آن جا به تدریس ادبیات فارسی پرداخت. اما دوسال بعد، به تهران بازگشت و شعر و زبان شعر را بررسی کرد تا بتواند به دستاوردهای جدیدی برسد. او درسال 1318 عضو هیات تحریریه «مجله موسیقی» شد و تا سال 1320 به کار در این مجله ادامه داد. «ارزش احساسات» اثری است یگانه که از او در این مجله به یادگار باقی مانده است.
به دنبال کشمکش های پدیده های نو و کهنه که ذکرش رفت و مدتی قبل از مشروطه آغازید، همواره کسانی در شعر فارسی نظرهای انتقادی، از نظر فرم و محتوا داشتند. لذا قبل از نیما بودند نام آورانی که می توان آن ها را به عنوان پیش گامان شعر معاصر ایران نام برد. کسانی چون «میرزا تقی خان رفعت»، «ابوالقاسم لاهوتی» و بانو «شمس کسمایی» و... که در پی ریزی شالوده شعر معاصر دخالت داشتند. از این رو پدید آمدن شعر مدرن را نمی توان به طور مطلق، منحصر به یک فرد دانست. بل که دگرگونی های کیفی شعر، از سوی تعدادی از شاعران بود که باعث فرآیندی جدی به سوی یک تغییر اساسی شد و در نهایت به نیما رسید و او هم با آگاهی و خلاقیت اش به آن شکل داد و به طور اساسی به آن پرداخت.

در این میان اما، نیما کاری سترگ انجام داد. چرا که از نظر زبان و ترکیب واژها، آثاری جاوید به یادگار گذاشت. او در بهترین شعرهایش با واژه ها، به عنوان پدیده ای کاملا زنده - که به سبب همین زنده بودن اش تاریخی هستند- فرهنگی دیگر گونه ساخت. ارزش کار نیما در دیالکتیکی نگاه کردن به واژه ها و درنهایت به شعر است. چنین نگاهی است که بینش جدیدی، به همراه تفکری جدید می آفریند و هرگونه نگاه انتزاعی، کهنه و پوسیده گذشته را طرد می کند.

نیما در اسفند 1300 با سرودن «قصه رنگ پریده، خون سرد» درعرصه ادب نوین، نوع زیبایی شناسی نوینی را ابداع کرد. این کتاب، به عنوان نخستین دفتر شعر نیما، با سرمایه شخصی در سی صفحه منتشر شد.
«من ندانم با که گویم شرح درد
قصه رنگ پریده، خون سرد!»
نیما در سال 1301 با انتشار «افسانه» اش، درچند شماره پیاپی مجله قرن بیستم «میرزاده عشقی» - که تندروترین و بی پرواترین نشریه ادبی سیاسی آن روزگار بود- در واقع سنگ بنای شعر نوین ایران را گذاشت و می نویسد: «این ساختمان که افسانه من در آن، جا گرفته است و یک طرز مکالمه طبیعی و آزاد را نشان می دهد، شاید برای دفعه اول، پسندیده تو نباشد و شاید تو آن را به اندازه من نپسندی... اما یگانه مقصود من، همین آزادی در زبان و طولانی ساختن مطلب بوده است. به علاوه انتخاب یک رویه مناسب تر برای مکالمه، که سابقا هم مولانا محتشم کاشانی و دیگران به آن نزدیک شده اند.»

به این ترتیب کار سترگ نیما آغازید. درسال 1305 با سرمایه شخصی مجموعه «خانواده سرباز» را منتشر کرد. از سال 1307 تا حدود 1316 مشکلات زندگی، تاثیراتی در روند شعر نیما به وجود آورد. به هرحال درک تاریخی نیما او را به اجتناب ناپذیر بودن تغییرات اساسی در شعر فارسی با وجود مصایب و مشکلات پیش رویش ثابت قدم کرده بود. او از سال 1318 به بعد، طی سلسله مقالات بسیار مهم اش تحت نام «ارزش احساسات» دریافت اش را تئوریزه کرد و در مجله موسیقی به چاپ رساند.
چیزی که هست، گاه کشفی تاریخی در دوره زمانی خاص، نابغه ای را می طلبد. پس از آن، ابزار کشف شده مورد استفاده همگان قرار می گیرد. از این رو مسلم است که تکامل شعر معاصر در دوره بعد از نیما نمی بایست متوقف شده اعلام شود؛ بل که باید به ضرورت نگاه به دگرگونی های اساسی و تاریخی، شاعران بعد از نیما را نیز بررسی کرد.
نیما با قلبی دردمند و رنج کشیده، در سیزدهم دی ماه 1338 عطای همراهی معاصران را به لقای شان بخشید و روی در نقاب خاک کشید تا بسیاری از مرده پرستان، بلافاصله بعد از مرگ اش به بلند کردن نام اش بپردازند.

خانه نیما یوشیج (پدر شعر نو که توانست قالب هزار ساله شعر سنتی ایران را بر هم زند)، تاریخی ترین خانه روستای یوش است که قدمت آن به دوره قاجار باز می گردد. این خانه تاریخی که روزگاری محل اقامت اجداد نیما یوشیج بوده است، در سال 1207 هجری قمری به دستور جد وی معروف به «ناظم الایاله» در محله لالوی یوش ساخته شد. این بنا 3 ورودی، شاه نشین و اطاق های بی شماری دارد که به وسیله راهروهایی به هم مرتبط هستند. در حیاط مرکزی این بنا، مقبره نیما قرار گرفته است که در سال 1373 توسط میراث فرهنگی برای پدر شعر نو فارسی ساخته شد .واما داستان سفر به یوش :

پس از گذشت کلی مسیر پیچ در پیچ که ابتدای آن از هزار چم جاده چالوس شروع میشد به روستای یوش رسیدیم که زیبائی وطبیعت آن مرا به تحسین واداشت بیخود نیست که نیما در اینجا شاعر شده است وهزار سبک پیش گزیده شعر را برهم زده است.

- نمائی از روستای یوش - زادگاه علی اسفندیاری ( نیما یوشیج )

 

پس از سپری کردن کلی کوچه باغهای قدیمی که پر از درختان آلو ، زردآلو وگردو بود بالاخره به خانه نیما یوشیج رسیدیم کوچه ای با صفا که از زیر سنگفرشهای آن آبی خنک جاری بود و ترانه زیبائی از زندگی بکر انسان را در گوش خسته مسافران جاری می ساخت . خانه ای زیبا که نشاندهنده رونق زندگی در روزگاران قدیم بود.

 

 

- نمائی از خانه زیبای علی اسفندیاری ( نیما یوشیج ) در یوش

 

 

- نمائی از درب ورودی خانه علی اسفندیاری ( نیما یوشیج )

 

- تصویری زیبا از نیما یوشیج که در تالار ورودی خانه نصب شده است

حیاط این خانه بسیا زیبا بود ودر وسط آن مزار نیما قرار داشت دور تا دور حیاط پر بود از عکسهایی بسیار قدیمی وزیبا که یکی از دیگری دیدنیتر بود .در ادامه به چند تصویر از آن می پردازیم.

- نمائی از ایوانها ، اندرونیها واتاقهای زیبای خانه علی اسفندیاری ( نیما یوشیج )

 

- نمائی دیگر از  خانه علی اسفندیاری ( نیما یوشیج )

- از راست استاد شهریار ، شراگیم فرزند نیما و علی اسفندیاری ( نیما یوشیج )

- طوبی مفتاح مادر علی اسفندیاری ( نیما یوشیج )

- عکسی از جوانی علی اسفندیاری ( نیما یوشیج )

- عکسی از تفریحات علی اسفندیاری ( نیما یوشیج ) با دوستان

 

- مزار نیما که در کنار خواهرش و جمع آوری کننده آثارش در وسط حیاط همان خانه  آرمیده است.

     این همه چیزی نبود که در آنجا می توان دید واقعا هر ایرانی می بایست حداقل یکبار و دیدن این همه زیبائی به این روستا برود.

 وبه قولی شنیدن کی بود مانند دیدن . یا حق

وصیّت‌نامه‌ی ِ نیمایوشیج
شب دوشنبه 28 خرداد 1335


امشب فکر می‌کردم با این گذران ِ کثیف که من داشته‌ام - بزرگی که فقیر و ذلیل می‌شود - حقیقةً جای ِ تحسّر است . فکر می‌کردم برای ِ دکتر حسین مفتاح چیزی بنویسم که وصیت‌نامه‌ی ِ من باشد ؛ به این نحو که بعد از من هیچ‌کس حقّ ِ دست زدن به آثار ِ مرا ندارد . به‌جز دکتر محمّد معین ، اگر چه او مخالف ِ ذوق ِ من باشد .
دکتر محمّد معین حق دارد در آثار ِ من کنجکاوی کند . ضمناً دکتر ابوالقاسم جنّتی عطائی و آل احمد با او باشند ؛ به شرطی که هر دو با هم باشند .
ولی هیچ‌یک از کسانی که به پیروی از من شعر صادر فرموده‌اند در کار نباشند . دکتر محمّد معین که مَثَل ِ صحیح ِ علم و دانش است ، کاغذ پاره‌های ِ مرا بازدید کند . دکتر محمّد معین که هنوز او را ندیده‌ام مثل ِ کسی است که او را دیده‌ام . اگر شرعاً می‌توانم قیّم برای ِ ولد ِ خود داشته باشم ، دکتر محمّد معین قیّم است ؛ ولو این‌که او شعر ِ مرا دوست نداشته باشد . امّا ما در زمانی هستیم که ممکن است همه‌ی ِ این اشخاص ِ نام‌برده از هم بدشان بیاید ، و چقدر بیچاره است انسان ... !

ازدواج نیما

نما در سن 29 ساگی به تاریخ 6 اردیبهشت ماه 1305 خورشیدی با خانم عالیه جهانگیر فرزند میرزا اسماعیل شیرازی و خواهرزاده نویسنده ی توانا ، مبارز و شهید صدر مشروطیت میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل ازدواج نمود . او انسانی فرهیخته و بانویی فاضل و وارسته بود و به کار معلمی اشتغال داشت . این بانوی شریف که در خاندانی اصیل و نجیب ، زاده شد و رشد و نمو یافته بود ، تا پایان عمر نیما در خدمت به او و خانواده اش کوشید و همواره یار وفاداری برای همسرش بود . مدتی کوتاه پس از ازدواج نیما و همسرش تلخ ترین حادثه زندگی نیما یعنی مرگ پدرش اتفاق افتاد .

نیما در سال 107 به همراه همسرش راهی بارفروش (بابل) شد ، عالیه خانم به تدریس در «مدرسه دوشیزگان  سعدی» مشغول شد ولی نیما شغل خاصی نداشت لذا به کارهای متفر قه و نوشتن آثاری از جمله نمایشنامه «کفش حضرت غلمان» و آثار دیگری چون «سفرنامه بارفروش» ، «آیدین» و «حکایت دزد و شاعر» پرداخت .

نیما پس از چند سال انتظار خدمت ، بالاخره در سال 1316 در تهران دعوت به کار می شود و به تدریس در دبیرستان صنعتی در درس ادب یات می پردازد . سال 1320 یکی از سخت ترین سالهایی بود که بر مردم ایران گذشت و نیما را نیز سخت تحت تأثیر قرار داد. او در این سال تحت تأثیر شرایط اجتماعی به سرودن اشعاری چون «خواب زمستانی» و «جغدی پیر» پرداخت . در سال 1324 شراگیم تنها فرزند نیما و عال یه جهانگیر متولد
می شود . اما نیما همچنان غرق در تفکرات خود است و هنوز کاری که با آن بتواند گذران زندگی نماید ندارد . در سال 1326 او به استخدام وزارت فرهنگ در می آید و تا ئپایان عمرش یعنی سال 1338 خورشیدی در همین شغل بکار می پردازد . در تیرماه سال 1325 نخستینم کنگره نویسندگان ایران تشکیل شد .

در جریان کودتای 28 مرداد 1332 نیما که در یوش به سر می برد شعر معروف «دل فولادم» را سرود . پس از جریان کودتا منزل نما به جهت داشتن تفنگ مورد تفتیش قرار می گیرد و پس از آن بیشتر دوستانش از او فاصله می گیرند . در همین سالها که نیما در کوچه فردوسی تجریش زندگی می کرد بیشتر جلال آل احمد و سیمین دانشور و ابراهیم ناعم که همسایه اش بودند با او رفت و آمد داشتند .

نیما در این سالها اشعار کمتری می سراید و در سال 1334 به همت دکتر ابوالقاسم جنتی عطایی بخشی از آثار او توسط بنگاه مطبوعاتی صفی علی شاه منتشر می گردد . نیما سالهای پایانی عمر را در یأس و ناامیدی که شاید ریشه در شرایط اجتماعی آن روزگار داشت به سر می آورد . در سال 1335 وصیت نامه خود را می نویسد و دکتر محمد معین و در کنار او دکتر ابوالقاسم جنتی عطایی و جلال آل احمد را به عنوان متولی اشعارش انتخاب می کند و همچنین دکتر محمد معین را قیم فرزندش معرفی می نماید .

روح بزرگ این مرد اندیشمند و آ زاده در چهارشنبه 13 دیماه 1338 شباهنگام از جسم خاکی خود جدا می شود و آزادانه آن گونه که همواره در طول حیاتش می پسندید در آسمانها به پرواز در می آید . زمستان سختی بود . راههای تهران به یوش پوشیده از برف و امکان حمل کالبد به یوش ، جایی که نیما خواسته بود تا او را در همانجا به خاک بسپارند تا پیکرش با ذره ذره خاک آنجا در هم آمیزد فراهم نبود . پیکر نیما را به امانت در امامزاده عبداله شهر ری به خاک سپردند . این فراق و جدایی نیما از یوش بیش از 30 سال به طول انجامید و بالا خره با پایمردی و تلاش عده ای از رادمردان خطة نور ، پیکر نیما به زادگاهش منتقل گردید . بقیه ماجرا را به قلم آقای محسن محسنی ، دبیر ستاد انتقال کالبد نیما می خوانیم .

انتقال کالبد

در شهریور ماه سال 1372 خورشیدی گروه «بررسی فرهنگ سرزمین نور» که سابقه تأسیس آن به سالیان قبل باز می گشت ، ستادی به نام «ستاد انتقال کالبد به یوش» را تشکیل داد . این ستاد که به ریاست سرهنگ علی پاشا نوری اسفندیاری (از عموزادگان زنده یاد نیما یوشیج) و نیابت شاد روان تیمسار اسدالله روئین فر تشکیل شد متشکل بود از : آقایان حاج مسیح اسفندیاری ، مرحوم طبیب زاده نوری ، جعفر محدث ، حمزه رفیعی ، محمد اسفندیاری ، بهادر اسفندیاری ، امیرعباس ملک محمدی نوری ، رمضان جمشیدی ، ذبیح الله شکری ، جواد جمشیدی (امینی) ، محمد داوودی و محسن محسنی که به عنوان دبیر ستاد منتسب شده بود .

 


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 21:53  توسط کسری نوری دامغانی  | 

آیا میدانستی که از بزاق یک نوع خفاش خون آشام داروی ساخته اند که جلوی سکته مغزی را می گیرد ؟


آیا میدانستی که در سیبری هوا به حدی سرد است که بخار دهان انسان در هوا یخ میزند و به زمین میریزد ؟


آیا میدانستی که که رکورد گرفتن انگور با دهان که از ارتفاعی معادل صد متر پرتاب شده بود توسط پل تاویلا اهل آمریکا در سال نود و یک میلادی شکسته شد؟


آیا میدانستی که هرچه از مرکز زمین فاصله بگیریم نیروی جاذبه کمتر می شود، در نتیجه وزن کاهش می یابد ، وزن فردی که در خط استوا ایستاده از وزن همین شخص در قطب شمال و جنوب کمتر است زیرا در خط استوا زمین بر آمده تر و در قطب هموارتر است این تفاوت وزن حدود پنج درصد است ؟


آیا میدانستی که ظروف پلاستیکی تقریبا پنجاه هزار سال در برابر تجزیه و فساد مقاومند ؟


آیا میدانستی که تقریبا ۳۰۰ متر مکعب گاز هلیم میتواند یک انسان را از روی زمین بلند کند ؟


آیا میدانستی که در صورت نبودن غذا تمساح قوی همنوع ضعیفتر از خود را می خورد ؟


آیا میدانستی که کرمهای ابریشم در پنجاه وشش روز هشتاد و شش هزار برابر خود غذا میخورند ؟


آیا میدانستی که تیز پروازترین حیوانات جهان پرندگانی اند که «پرستوک» نامیده میشوند پرستوک دم خاردار که در آسیا زندگی میکند ، قادر است با سرعتی بیش از صد و شصت کیلومتر در ساعت پرواز کند و با بالاترین میزان سرعت یک قطار سریع السیر رقابت کند ؟


آیا میدانستی که کره مریخ با سرعت ۲۴۰ کیلومتر درساعت به دور خورشید میچرخد ؟


آیا میدانستی که کوچکترین سگ جهان ، دارکیده پیترزبورگ با ۶۰۰ گرم وزن می باشد ؟


آیا میدانستی که پنگوئن نر در طول دو ماه محافظت از تنها تخم پنگوئن ماده چیزی نمی خورد و چهل درصد وزن خود را از دست میدهد ؟


آیا میدانستی که روغن ساعت گرانبها ترین محصول نفت خام است ؟


آیا میدانستی که در نظریه قاره کهن ارد بزرگ قاره های آسیا و اروپا متجاوزین به حریم قاره کهن معرفی شده اند . قاره کهن از کوهستان پامیر و کشمیر آغاز و تا مدیترانه ادامه می یابند و ۲۰ کشور در داخل آن قرار می گیرند ؟


آیا میدانستی که اولین عمل جراحی ثبت شده در تاریخ پزشکی درسال ۱۱۳۶ میلادی توسط جراح نظامی پادشاه انگلستان «ژرژ دوم» با موفقیت انجام شد ؟


آیا میدانستی که قلب گنجشک ۱۰۰ بار در دقیقه می زند ، درضمن میدانستی که گنجشکها روی زمین راه نمی روند بلکه می پرند ؟


آیا میدانستی که اگر یخهای قطب جنوب آب شود ، آب اقیانوسها ۷۰ متر بالا میاید و یک چهارم خشکیها زیر آب میرود ؟


آیا میدانستی که ریزش مو علل زیادی از جمله استرس شدید، رعایت رژیم و کاهش وزن، بیماری‌های همراه با تب شدید با فاصله زمانی معمولا سه ماهه، زایمان، کمبود آهن و روی، مصرف برخی داروها، مشکلات تیروئید، بیماری‌های رماتیسمی، بیماری‌های پوستی و همچنین دلایل ارثی و هورمونی دارد؟


آیا میدانستی که همه سیاره های منظومه شمسی از غرب به شرق میچرخند به جز سیاره ناهید که از شرق به غرب میچرخد ؟


آیا میدانستی که بلندترین بادگیر جهان در یزد به ارتفاع ۳۴ متر قرار دارد ؟


آیا میدانستی که یک نوع پشه وجود دارد که در ثاتیه هزار بار بال میزند ؟


آیا میدانستی که نمک از پنج هزار سال پیش در سفره ما انسانها بوده است ؟


آیا میدانستی که خطر بیماری قلبی و سرطان ریه در افراد غیر سیگاری که در خانه در معرض دود سیگار اطرافیانشان هستند، بیست و پنج درصد بیشتراز دیگران است ؟


آیا میدانستی که ستارگان ابی داغتر از خورشید و قرمز ها سردتر از آن هستند ؟


آیا میدانستی که حداکثر سرعت لاک پشت های غول پیکر چهار و نیم متر در دقیقه است که خرگوش این فاصله را در کمتر از نیم ثانیه می پیماید ؟


آیا میدانستی که مساحت سطح کره زمین ۵۱۵ میلیون کیلومتر مربع است و با مقایسه با مساحت وسعت ایران میتوان نتیجه گرفت که ایران فقط ۳۲/۰ ٪ از سطح زمین (حدود ۳۰۰/۱) را تشکیل میدهد ؟


آیا میدانستی که نخستین مدارس کاملا ایرانی پس از حمله اعراب توسط خواجه نظام الملک طوسی صدر اعظم دودمان قدرتمند سلجوقیان به نام نظامیه تاسیس گشت ؟


آیا میدانستی که نام پایتخت قرقیزستان بیشکک است و مساحت آن از استان کرمان کمتر است ؟


آیا میدانستی که بیش از صد میلیــــــــارد کهکشان تا به اکنون در جهان شناسایی شده اند ؟


آیا میدانستی که اسب ماده سی دندان و اسب نر سی و شش دندان دارد ؟


آیا میدانستی که آب دریا بهترین ماسک زیبای پوست است، البته بخاطر منیزیم و املاح معدنی موجود در آب دریا میباشد ؟


آیا میدانستی که بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب میباشد ؟


آیا میدانستی که کشور بلغارستان از نصف استان کرمان هم کوچکتر است؟


آیا میدانستی که اندونزی چهارمین کشور پر جمعیت دنیا بعد از چین و هند و آمریکا می باشد ؟


آیا میدانستی که بزرگترین سوسمارهای جهان رودخانه سرباز در سیستان و بلوچستان ایران است ؟


آیا میدانستی که ایرانیان ۳ هزار سال پیش با پیل های الکتریکی بزرگ خانه های خود را روشن می کردند ؟


آیا میدانستی که ایرانها روزانه بطور متوسط حتی نصف استکان هم شیر نــــــمی نوشند ؟


آیا میدانستی که شواهد نشان داده است که انسان از هفتاد هزار سال پیش لباس بر تن می کرده است ؟


آیا میدانستی که انسانهای امروزی بطور متوسط شش سال از عمرش را تلویزیون نگاه می کند و شش سالش را هم صرف غذا خوردن میکنیم و یک سومش را هم میخوابد؟


آیا میدانستی که قدیمی ترین شاهنامه در فلورانس زیر نظر پرفسور “پیر مونته سه “نگهداری می شود ؟


آیا میدانستی که دود سیگار موجود در محیط بیشتر از مصرف مواد قندی در پوسیدگی دندانهای کودکان نقش دارد؟


آیا میدانستی که پروانه ها، چشم های مرکب دارند که تعداد آنها گاهی به هجده هزار می رسد ؟


آیا میدانستی که بی رحم ترین حشره دنیــا حشره دعا خوان ماده است.هنگامی که حشـــره ماده از همسرش باردار می شود، به آن نیش می زند و همسر نیمه جان پس از جفتگیری غذای لذیـذی برای حشــــــــره ماده می شود؟


آیا میدانستی که ما حتی در روزهای ابری هم در معرض اشعه بنفش خورشید می باشیم ، بین هفتاد تا هشتاد درصد از این نور میتواند به راحتی از ابرها ردّ شوند؟


آیا میدانستی که جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم میتواند ببیند ؟


آیا میدانستی که زرافه ایستاده وضع حمل می‌کند و نوزادش از فاصله ۱۸۰ سانتی متری به زمین میافتد ؟


آیا میدانستی که گربه و سگ هر کدام پنج گروه خونی دارند و انسان فقط چهار گروه ؟


آیا میدانستی که روباه ها همه چیز را خاکستری میبینند ؟


آیا میدانستی که همه سیاره های منظومه شمسی دور محور خود از غرب به شرق میچرخند به جز سیاره ناهید که از شرق به غرب میچرخد؟


آیا میدانستی که دانشمندان دریافته اند که مورچه همچون انسان صبح به هنگام بیدار شدن خمیازه میکشند؟


آیا میدانستی که بهترین شکارچی در خشکی خرس قطبی است؟


آیا میدانستی که خرس قطبی هنگامی که روی دو پا می‌ایستد حدود ۳ متر است؟


آیا میدانستی که در بین انواع خرس ، خرس پاندا بزرگترین جمجمه را دارد؟


آیا میدانستی که خرس با تمام سنگینی خود میتواند با سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت بدود؟


آیا میدانستی که حس بویایی خرس تقریبا ۱۰۰ برابرقوی تر از انسان است؟


آیا میدانستی که خرس نوزاد ۶۰۰ بار از مادر خود کوچکتر است؟


آیا می دانستی که چینی ها اولین کسانی بوده اند که از مواد منفجره استفاده نموده اند ، منتهی جهانیان دانشمند مشخصی را که سازنده مواد منفجره می دانند ، آلفرد نوبل سوئدى می باشد که دینامت را ساخت؟


آیا میدانستی که این جمله ارد بزرگ خواستاران بسیار دارد : اگر جانت در خطر بود بجای پنهان شدن بکوش همگان را از گرفتاری خویش آگاه سازی . و جالبتر آنکه دختری در وب نوشت خود عمل به این جمله را باعث نجاتش از مرگ عنوان نموده است؟


آیا میدانستی که رودخانه گنگ برای هندوها بسیار مقدس است و هر سال مردم زیادی برای پاک شدن و تطهیر خود را در آن می شویند ، در حالی که فاضلاب صد شهر و روستا و میلیونها تن مواد سمی و زاید کارخانه ها به طور مستقیم وارد این رودخانه می شود ؟


آیا می دانستی که تابلوی مونالیزا گران بهاترین اثر هنری است که تاکنون دزدیده شده است. این تابلو در بیست و یک آگوست سال هزارونصدویازده از موزه لوور پاریس بسرقت رفت و در سال هزارونصدوسیزده در ایتالیا پیدا شد ؟


آیا میدانستی که اگر در یک سال هیچ یک از نسلهای یک جفت مگس نر وماده از بین نروند ، حجم مگسهای متولد شده با حجم کره زمین برابر میشود؟


آیا میدانستی که خرس کوالا هر گز آب نمی‌نوشد و آب مورد نیاز خود را با خوردن برگ گیاهان تامین می‌کند؟


آیا میدانستی که کوههای آلپ در سال حدود یک سانتیمتر بلند میشوند؟


آیا میدانستی که بیماری قند اولین عامل کوری در مردم جهان است؟


آیا میدانستی که یکی از رودهای کامبوج ۶ ماه سال ازشمال به جنوب و۶ماه دیگر ازجنوب به شمال جریان دارد؟


آیا میدانستی که ظروف پلاستیکی تقریبا ۵۰ هزار سال در برابر تجزیه وفساد مقاومند؟


آیا میدانستی که در خط استوا ، دمای هوا در تمام فصول سال تقریبا یکسان است؟


آیا میدانستی که قاره کوچک استرالیا دارای بزرگترین منبع بوکسیت یا هیدروکسید آلومینیوم در جهان است؟


آیا میدانستی که پشه ها دندان دارند؟


آیا می دانستی که فقط سی درصد از مارهاى دنیا سمی هستند؟


آیا می دانستی که کدو مفید برای مبتلایان فشار خون است؟


آیا می دانستی که دود تنباکو و سیگار حاوى بیش از چهار هزار نوع ماده شیمیایی است که شمار زیادى از آنها مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند؟


آیا می دانستی که معنی لغت کانادا به زبان سرخ پوستی یعنی ، روستاى بزرگ؟


آیا می دانستی که کشیدن سیگار و اضافه وزن مىتواند میزان اسپرم و قدرت بارورى در مردان را کاهش دهد؟


آیا می دانستی که شهر ممنوع واقع در پکن در کشور چین بزرگترین قصر پادشاهی جهان است. این قصر شامل هفده قصر و پنج تالار میباشد؟


آیا می دانستی که سریعترین رعد و برق با سرعت ۱۴۰ هزار کیلومتر در ثانیه حرکت میکند؟


آیا می دانستی که درجه حرارت هسته زمین در حدود ۵۷۰۰ درجه سانتیگراد است؟


آیا می دانستید که ارتفاع بزرگترین موج که تا کنون در دریای آزاد به ثبت رسیده سی و چهار متر بوده است ؟


آیا می دانستید که آب دریا دارای طلاست. این مقدار در حدود چهار گرم در هر میلیون تن آب است؟


آیا می دانستی که عسل یک واژه عربی است و فارسی آن انگبین میباشد؟


آیا میدانستی که اولین مردمانى که نخ را به دست آوردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند؟


آیا میدانستی که در سال ۴۷ میلادی فقط صد و هفتاد هزار نفر در جهان تلویزیون داشتند ؟


آیا میدانستی که کویر لوت چهاردهمین کویر وسیع دنیا میباشد مساحت آن به بیش از نود وپنج هزار کیلومتر مربع میرسد یعنی بیشتر از دو برابر مساحت کشور سوئیس ؟


آیا میدانستی که زنبورهای عسل کندوی خود را با دقت یک دهم میلیمتر می سازند ، آن از کرکهای لامسه خود بعنوان وسیله اندازه گیری استفاده میکنند ؟


آیا میدانستی که پنگوئنها جوجه های خود را از روی صدایشان تشخیص میدهند ؟


آیا میدانستی که زرافه تار صوتی ندارد و لال است و نمیتواند هیچ صدایی از خود در آورد؟


آیا میدانستی که موشهای صحرایی چنان سریع تکثیر پیدا میکنند ،که در عرض هجده ماه دو موش صحرایی قادرند یک میلیون فرزند داشته باشند؟


آیا میدانستی که جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم میتواند ببیند؟


آیا میدانستی که گربه و سگ هر کدام پنج گروه خونی دارند و انسان چهار گروه؟


آیا میدانستی که روباهها همه چیز را خاکستری میبینند ؟


آیا میدانستی که اسبها در مقابل گاز اشک آور مصون اند ؟


آیا میدانستی که زرافه ایستاده وضع حمل می‌کند و نوزادش از فاصله ۱۸۰ سانتی متری به زمین میافتد؟


آیا میدانستی که ۱۳۰۰ کره زمین در سیاره مشتری جای می گیرد ؟


آیا میدانستی که رود دجله به خلیج فارس میریزد ؟


آیا میدانستی که ۸۵% گیاهان در اقیانوسها رشد میکنند؟


آیا میدانستی که اولین تمبر جهان در سال ۱۸۴۰ در انگلستان به چاپ رسید؟


آیا میدانستی که مبتلایان به درد مفاصل باید گوجه فرنگی بخورند؟


آیا میدانستی که سریعترین پرنده شاهین است و میتواند با سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند؟


آیا میدانستی که ریزش مو در افراد روزانه رخ می‌دهد که میزان آن با توجه به عواملی چون کم‌پشت یا پرپشت بودن موی افراد متفاوت است؛ به طور میانگین ریزش روزانه ۱۰۰ تار مو در روز طبیعی است ؟


آیا میدانستی که ارد بزرگ نام “جاده ابریشم” را همانند “خلیج عربی” اسمی ضد ایرانی می داند و بخشی از نظریه قاره کهن را به این مورد پرداخته است ؟


آیا میدانستی که اولین اتوموبیل را مظفرالدین شاه قاجار وارد ایران کرد ؟


آیا میدانستی که قدرت بینایی جغد ۸۲ برابر قدرت دید انسان است ؟


آیا میدانستی که قویترین نیروهای دنیا بترتیب عبارتند از : نیروی هسته ای ، الکترو مغناطیس و نیروی جاذبه ؟


آیا میدانستی که نادرشاه افشار تا بیست و پنج سالگی با مادرش برده و اسیر ازبکان بوده است ؟

آیا میدانستی که ۱،۲۶۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ لیتر آب بروی کره زمین وجود دارد که این مقدار در چرخه آب در گردش است ؟


آیا میدانستی که در یک قطره آب یک میلیارد اتم وجود دارد ؟


آیا میدانستی که تنها قسمت بدن که در آن خون جریان ندارد قرینه چشم است ؟


آیا میدانستی که با یک مداد میشود خطی به طول پنجاه و هشت کیلومتر کشید ؟


آیا میدانستی که شبیه بودن دو اثر انگشت به یگدیگر ، یک به شصت و چهار میلیارد میباشد ؟


آیا میدانستی که عقربها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیو اکتیویته تاثیرى به آنها ندارد و جالب تر اینکه عقربها دو دشمن دارند یکی از آنها یک نوع سار است و دیگرى مگس ؟


آیا می دانستی که ناخنهاى دست چهار برابر ، سریعتراز ناخن هاى پا رشد میکنند ؟


آیا می دانستی که دهان انسان روزانه یک لیتر بزاق تولید میکند ؟


آیا می دانستی که نیکوتین تهدیدی علیه مثانه سیگاری‌ها محسوب می شود ؟


آیا می دانستی که ما بطور متوسط روزانه پنج هزار کلمه صحبت میکنیم که هشتاد درصدش با خودمان هست ؟


آیا میدانستی که بزرگترین مدرسه دنیا در شهر مونتسوری هندوستان با تعداد بیست و شش هزار و سیصد و دوازده دانش آموز می باشد ؟


آیا میدانستی که در زبان عربی ، براى کلمه شمشیر ، هشتصد و پنجاه واژه مختلف وجود دارد ؟


آیا میدانستی که خوردن روزانه یک تخم‌مرغ، بدون آن که کلسترول خون را بالا ببرد به حفظ سلامت چشم‌ها کمک می‌کند ؟


آیا میدانستی که احمدشاه مسعود ( ارنستو چگوارا ی افغانستان) یکی از نزدیکترین دوستان ارد بزرگ بوده است ؟

؟


آیا میدانستی که ملکه موریانه پنجاه بار بزرگتر از جفت مذکر خود می باشد ؟


آیا میدانستی که شیشه به ظاهر جامد بنظر میرسد ولی در واقع مایعی است که بسیار کند حرکت میکند ؟


آیا میدانستی که مار «اناکوندا» تنها نمونه افعی است که بچه می زاید ؟


آیا میدانستی که در حدود یک سوم سرطانهایی که در نهایت منجر به مرگ میشوند با آنچه که میخوریم در ارتباط هستند ؟


آیا میدانستی که آفتابگردان ؛ تقویت‌کننده بینایی و سرشار از آهن است ؟


آیا میدانستی که فقط با از دست دادن یک در صد از آب بدن ، احساس تشنگی میکنیم ؟


آیا می دانستی که حدودا۳.۷تریلیون ماهی در دریاها و اقیانوسها زندگی میکنند ؟


آیا می دانستی که افراد قبیله مبوتسی از کشور زئیر کوتاه قدترین انسانهای روی زمین هستند . قد آنها صد و سی و پنج تا صد و سی و هفت سانتیمتر است ؟


آیا می دانستی که چین اولین کشور جهان است که از پول کاغذی استفاده کرد ؟


آیا می دانستی که انگشت سبابه «نشان» از سایر انگشتان دست حساستر است ؟


آیا میدانستی که قورباغه‌ها نمیتوانند با استفراغ شکم خود را خالی کنند ؟


آیا میدانستی که در شیلی منطقه ی صحرایی وجود دارد که هزاران سال است در آن باران نباریده است ؟


آیا میدانستی هر ۵۰ ثانیه یک نفر در دنیا به بیماری ایدز مبتلا میشود ؟


آیا میدانستی که وزن اسکلت انسان بالغ سیزده تا پانزده کیلوگرم است ؟


آیا میدانستی که خرس قطبی هنگامی که روی دو پا می‌ایستد حدود سه متر است ؟


آیا میدانستی که زرافه میتواند با زبانش گوشهایش را تمیز کند ؟


آیا میدانستی که موس رایانه ۴۰ ساله شد ؟


آیا میدانستی که خرگوش و طوطی تنها حیواناتی هستند که می‌توانند بدون برگشتن اشیاء پشت سر خود را ببینند ؟


آیا میدانستی که اگر همه یخهای قطب جنوب آب شود بر سطح آب اقیانوسها هفتاد متر اضافه می شود و در این صورت یک چهارم خشکیهای کره زمین زیر آب میرود ؟


آیا میدانستی که کبد یا جگر تنها عضو داخلی بدن است که اگر با عمل جراحی قسمتی از آن برداشته شود دوباره رشد میکند ؟


آیا میدانستی که میزان انرژی که خورشید در یک ثانیه تولید میکند ، برای تولید برق مورد نیاز تمام کشورهای جهان به مدت یک میلیون سال کافی است ؟


آیا میدانستی هر عنکبوت تار ویژه خود را دارد و هیچگاه تارهای آنها به هم شبیه نیستند ؟


آیا میدانستی که اگر در یک سال هیچ یک از نسلهای یک جفت مگس نر و ماده از بین نروند ، حجم مگسهای متولد شده با حجم کره زمین برابر میشود ؟


آیا میدانستی که رودی در کامبوج شش ماه سال ازشمال به جنوب و شش ماه دیگر سال از جنوب به شمال جریان دارد ؟


آیا میدانستی که طول قد هر انسان سالم برابر هشت وجب دست خود اوست ؟


آیا میدانستی که سریع ترین عضله بدن انسان زبان است ؟


آیا میدانستی که شبکه چشم ۱۳۵ میلیون سلول احساس دارد که مسوولیت گرفتن تصاویر و تشخیص رنگها را بر عهده دارد ؟


آیا میدانستی که بدن انسان پنجاه هزار کیلومتر رشته عصبی دارد ؟


آیا میدانستی که در برج ایفل دو میلیون و نیم پیچ به کار رفته است ؟


آیا میدانستی که بیماران مبتلا به بیماری‌های اختلال در کلسترول، قلبی - عروقی، و دیابت بایست از مصرف بیش از حد تخم‌مرغ به دلیل چربی موجود در آن اجتناب کنند ؟


آیا میدانستی که طول رگهای بدن انسان پانصد و شصت هزار کیلومتر است ؟


آیا میدانستی که هشت پا با وجود داشتن بدنی بزرگ میتواند از سوراخی به قطر پنج سانتیمترعبور کند ؟


آیا میدانستی که تنها موجودی که میتواند به پشت بخوابد انسان است ؟


آیا میدانستید که مار میتواند تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش نیش بزند ؟


آیا می دانستی که جنین در رحم مادر میتواند دچار سکسکه شود ؟


آیا می دانستی که مغز انسان در موقع خواب فعالیتش بیش از موقعی هست که انسان به تلویزیون تماشا میکند ؟


آیا می دانستی که زیتون؛ ضد پیری زودرس است ؟


آیا می دانستی که در حال حاضر بیش از شش میلیون اختراع در جهان وجود دارد که توماس ادیسون با هزار و نود وسه اختراع رکورد را در دست دارد ؟


آیا میدانستی که تجربه نشان داده است که مرغ با شنیدن موسیقی تخم بزرگتری میگذارد ؟


آیا میدانستی که ویروس عامل آنفلوآنزا بیش از ۲۰۰ نوع دارد ؟


آیا میدانستی که هیتلر در زندگی همیشه تحت تاثیر معلم تاریخ دبیرستان خود بود برا اساس حرفهای او رشته نقاشی را در دبیرستان رها کرد و پس از کسب قدرت در آلمان و بازگشت به زادگاه اتریش به دیدن آموزگار سابق خویش رفت و عرض ادب کرد  ؟


آیا میدانستی که انسان بالغ روزانه به هنگام کارهای سخت ممکن است تا ۱۵ لیتر عرق کنند ؟


آیا می دانستی که شیشه به ظاهر جامد بنظر میرسد ولی در واقع مایعی است که بسیار کند حرکت میکند ؟


آیا می دانستی که در حدود یک سوم سرطانهایی که در نهایت منجر به مرگ میشوند با آنچه که میخوریم در ارتباط هستند ؟


آیا می دانستی که فقط با از دست دادن یک در صد از آب بدن ، احساس تشنگی میکنیم.


آیا میدانستی که در طول شبانه روز انسان حدود ۲۳۰۰۰مرتبه نفس می کشد ۷ میلیون سلول مغزی به فعالیت وا داشته می شوند و ۴۸۰۰کلمه صحبت میکند.از این رو احساس خستگی در شب بر افراد مستولی می شود ؟


آیا میدانستی که با وجود آنکه بیش از ۲۰۰ سال از زمان پایان رسمی بردگی انسانها در جهان گذشته است، مقامهای سازمان ملل در امور حقوق بشری و حقوق کارگران، از وجود ۲۷ میلیون نفر برده به شیوه های سنتی و یا جدید در دنیا خبر می دهند ؟


آیا میدانستی که ایران ۲۳ میلیون کاربر اینترنت دارد ؟


آیا میدانستی که در هر قاره شهری به نام رم وجود دارد ؟


آیا میدانستی که اولین موجود غیر انسانی که موفق به دریافت اسکار شد میکی ماوس بود ؟


آیا میدانستی که میزان زاد و ولد در هندوستا ن بیشتر از کل جمعیت استرالیاست ؟


آیا میدانستی که اگر به مدت ۸سال و هفت ماه و شش روز فریاد بزنید انر ژی لازم برای گرم کردن یک فنجان قهوه تولید می کنید ؟


آیا میدانستی که در مجسمه هایی که برای یادبودسربازها میسازند: اگر ۲ پای اسب بالا باشد آن سرباز در میدان جنگ کشته شده ، اگر ۱ پای اسب بالا باشد سرباز بر اثر جراحات ناشی از جنگ مرده ، اگر ۴ پای اسب روی زمین باشد آن سرباز به مرگ طبیعی مرده  ؟


آیا میدانستی که ماهیچه های قلب انسان قادرندخون را به ارتفاع ۱۰ متر به هوا پرتاب کنند ؟


آیا میدانستی که حملات تروریستی صورت گرفته در شهر بمبئی در با استفاده از نقشه های موجود در نرم افزار آنلاین گوگل ارث شرکت گوگل برنامه ریزی و سازماندهی شده بود ؟


آیا میدانستی که فیلها تنها موجوداتی هستند که نمیتوانند بپرند ؟


آیا میدانستی که قویترین ماهیچه بدن، ماهیچه زبان است ؟


آیا میدانستی که طبق آمار افراد از عنکبوت بیش از مرگ می ترسند ؟


آیا میدانستی که سوسمارها نمیتوانند زبانشان رابیرون بیاورند ؟


آیا میدانستی که سوسکها تا ۹ روز پس از، از دستدادن سرشان قادر به زنده ماندن هستند و تنها به این دلیل می میرند که نمیتوانندچیزی بخورند ؟


آیا میدانستی که انسان و دلفین تنها موجوداتی هستند که برای لذت بردن رابطه جنسی برقرارمی کنند ؟


آیا میدانستی که ستاره های دریایی مغز ندارند ؟


آیا میدانستی که در حدود ۵ هزار سال پیش در شهر سوخته ایران بازی شبیه تخته نرد انجام می شده است ؟


آیا میدانستی که یک موش می‌تواند بدون آب بیشتر از یک شتر دوام بیاورد ؟


آیا میدانستی که پوست درختان قدیمی قرمز رنگ نسبت به آتش مقاوم است ؟


آیا میدانستی که سالانه ۷هزار گونه جدید حشرات کشف میگردد ؟


آیا میدانستی که چربی متوسط بدن انسانها به اندازه‌ای است که می‌توان از آن ۷قالب صابون درست کرد ؟


آیا میدانستی که چشم یک شترمرغ بزرگتر از مغزش می‌باشد ؟


آیا میدانستی که بیشترین رکورد پرواز جوجه مرغ ۱۳ ثانیه می‌باشد ؟


آیا میدانستی که تشخیص اثر انگشت خرس کوآلا از اثر انگشت انسان بسیار مشکل است و یکی از گیج کننده‌ترین موارد کشف جرم می‌باشد ؟


آیا میدانستی که مرواریدها در سرکه حل می‌شوند ؟


آیا میدانستی که یک گاو را می‌توان به بالای پله‌ها هدایت کرد ولی نمی‌توان آن را پایین آورد ؟


آیا میدانستی که حدود ا۳.۷ تریلیون ماهی در دریاها و اقیانوسها زندگی میکنند ؟


آیا می دانستی که که افراد قبیله مبوتسی از کشور زئیر کوتاه قدترین انسانهای روی زمین هستند. قد آنها صد و سی و پنج تا صد و سی و هفت سانتیمتر است ؟


آیا می دانستی که کشاورزان از سال ۱۳۸۹ خورشیدی می توانند از تراکتور های خورشیدی در مزارع خود استفاده کنند ؟


آیا میدانستی که شن خیس از شن خشک سبکتر است ؟


آیا می دانستی که مغولستان بزرگترین کشور جهان است که به دریا و اقیانوس راه ندارد ؟


آیا می دانستی که زمان بارداری فیل به ۲ سال می رسد ؟


آیا می دانستی که در هر میلیمتر مکعب خون شما پنج ملیون رعیت به نام گلبول قرمز وجود دارد ؟


آیا میدانستی که سهم ایران از تولید علم دنیا از ۰.۰۳ درصد به ۰.۳ درصد افزایش یافته است ؟


آیا میدانستی که اندیشمند کشورمان ارد بزرگ را فارسی زبانان جهان بیشتر از خود ایرانیان می شناسند ؟


آیا میدانستی که ۲۵۰ هزار برده سیاهپوست یا دورگه که در فرانسه تا ۱۶۰ سل پیش به استثمار کشیده شده بودند ؟


آیا میدانستی که درازترین گردن در جهان مربوط به زنی است که اندازه گردنش چهل سانتی متر میباشد ؟


آیا میدانستی که نوعی ماهی وجود دارد که با کمک باله هایش به سطح آب می آید و یک و نیم دقیقه در هوا پرواز می کند و به شکار طعمه خود می پردازد ؟


آیا میدانستی که اعصابی که در بدن شما وجود دارد به اندازه فاصله زمین تا ماه است ؟


آیا می دانستی که ۳۰ برابر جمعیتی که امروز بر سطح کره زمین زندگی میکنند ، در زیر خاک مدفون شده اند ؟


آیا می‌دانستید که نظریه دهکده کوچک جهانی مک لوهان توسط ارد بزرگ رد شده است ؟


آیا می‌دانستید که نمک از ۵ هزار سال پیش در سفره ما انسان‌ها بوده است ؟


آیا می‌دانستید که زیباترین مجسمه تاریخ ایران مجسمه برنزی نادر شاه افشار است ؟


آیا می‌دانستید که پروانه هرکول استرالیای که فاصله دو نوک بال‌های آن در حالت گسترده ۳۵ سانتی متراست، بزرگترین پروانه جهان است ؟


آیا می دانستید بزرگترین واحد تولید الفین جهان در واحد پتروشیمی جم در عسلویه بوشهر می باشد ؟


آیا می دانستید تحقیقات جدید انجام شده در جوانان نشان می‌دهد استفاده از بازی‌های ویدئویی و رایانه‌ای با ناتوانی ارتباط مناسب جوان با دوستان و اطرافیانش مرتبط است ؟


آیا می دانستید استفاده زیاد و درازمدت از حالت‌دهنده‌های مو همانند ژل، موس و… باعث آسیب به ریشه و ریزش مو می‌شود ؟


آیا می دانستید سن سکته قلبی در ایران به ۳۵ سال رسیده است ؟


آیا می دانستید مجموع طول رگ های خونی در بدن یک انسان بالغ تقریبن ۱۵۶۰مایل است اما پهنای قسمت بزرگ تری از این شبکه موی رگهای خونی (ریز ترین رگ های خونی ) فقط ۰۰۹/۰ میلی متر یا ۱۰/۱ برابر کلفتی تا رموی انسان میباشد. اگر تمام رگ های خونی بدن انسان را بتوان جدا وباز وپهن کرد کل منطقهای را که می پوشاند ۹۶ یارد مربع خواهد بود ؟


آیا می دانستید حشرات متنوع ترین مو جو دات بر روی زمین هستند که ۸۰ درصد از گل ها به وسیله حشرات گرده افشانی و تولید مثل می کنند وسه چهارم حشرات موجود بر روی سطح زمین در جنگل های استوایی زندگی می کنند ؟


آیا می دانستید بزرگ ترین گیاه روی زمین سکویاست که در کالیفور نیا رشد میکند محیط پای این درخت ۱۰۲ پا است شما به ۱۷ فرد با بازوان باز نیاز دارید تا بتوانید این درخت را دور بزنید وزن بذر این چنین درختی فقط ۳۰۰۰/۱ اونس استرشد سکویا نسبت به یک درخت بالغ حدود  ۱۰۰۰۰۰ میلیون مرتبه بیشتراست ؟


آیا می دانستید کوالاها موجوداتی هستند که در روز۱۸ ساعت می خوابند وبه جز خوردن و خوابیدن کاری بلد نیستند وغذای انها برگ درخت اکالیپتوس است ؟

آیا می دانستید بیش از ۳۵۰ نوع درخت اکالیپتوس دراسترالیا وجود دارد که کوالاها از ۱۲۰ نوع از ان ها استفاده می کنند. کوالا ها جز کیسه داران هستند و تا شش ماه بچه های خود را حمل می کنند ؟


آیا می دانستید مار ها گوش ندارند وحس بینایی ا نها نیز بسیار ضعیف است ولی حس بویایی بسیار قوی دارند وامواج صوتی را به وسیله گیرنده های اطراف زبانشان دریافت میکنند.واین که بعضی از مردم می گویند که مار ها با توجه به صدای فلوت مرتاز ها حر کات خاصی انجام می دهند اشتباه است زیرا انها اصلا نمی شنوند وبا استفاده از حس بی نایی اندک خود وحر کت فلوت مر تاز این کار را انجام می دهند ؟


آیا می دانستید یک نظامی سابق در انگلیس وقتی نتوانست دندانپزشکی که بیمه دولتی قبول کند، پیدا کند، خودش ۱۳ دندانش را با انبردست کشید.این مرد ۴۱ ساله که از ۸ سال پیش به دندانپزشک مراجعه نکرده است چندی پیش که دندان درد گرفت به بیش از ۳۰ دندانپزشک مراجعه کرد ولی نتوانست دندانپزشکی که بیمه دولتی قبول کند، پیدا کند ؟


آیا می دانستید عمر ملکه زنبور ها به ۱۰ سال نیز- می رسد ؟


آیا می دانستید بزرگ ترین مر وارید دنیا ۴/۶ کی لو گرم وزن دارد . این مر وارید حدود ۷۱ سال پیش در در فیلیپین از داخل یک صدف بسیار بزرگ یافت شده است ونکته ی جالب این است که این مر وارید گرد هم نیست ؟


آیا می دانستید هزار پا ها ۱۰۰۰۰ گونه متفاوت دارند وهیچ کدامشان هم ۱۰۰۰ پا ندارند . و بیشترین پا متعلق به یک گونه است که در کالیفورنیا یافت می شود و تعداد پاهای ان به ۷۵۰ تا میرسد ؟


آیا می دانستید زنبور عسل یک قاشق کوچک عسل را از شهد  ۲۰۰۰ گل می سازد ؟


آیا می دانستید برای اب پز کردنتخم شتر مرغ ۲ ساعت وقت لازم است تخم این حیوان به طور متوسط ۱۸ سانتی متر طول و۱۵ سانتی متر عرض دارد و وزن ان بین g) ۲۰۰/۱) تا ۲ کیلو وزن دارد ؟


آیا می دانستید نهنگ عنبر دارای بزرگ ترین مغز در بین موجودات است . ووزن مغزش به ۹ کیلو نیز میرسد . این در حالی است که مغز انسان که در ۲۰ سالگی به حد اکثر وزن خود می رسد ۳۶۰/۱ گرم وزن دارد ؟


آیا می دانستید اشعه مادون قرمز به مه حرارت میدهد وتا به چیزی نخورد تولید گرما نمیکند ؟


آیا می دانستید گرم ترین مکان بر روی زمین در ایالت کالیفور نیای امریکا وجود دارد که دمای ان گاهی به ۱۲۵ درجه سانتی گراد نیز میرسد ؟


آیا می دانستید حفظ تعادل گربه در سبیل های اوست و اگر سبیل های او را ببریم هرگز نمی تواند از درخت بالا رود.یا از سوراخی عبور کند ؟


آیا می دانستید حس بویایی پشه ها بسیار قوی است وغذای اصلی ان ها شیره گیاهان است که این غذا برای نرها کافی است ؟


آیا می دانستید ملخ ها پر جمعیت ترین جانداران روی زمین هستند وموجوداتی هستند که در روز دو برابر وزن خود غذا می خورند ؟


آیا می دانستید تحقیقات نشان می دهد گوش دادن به رادیو نه تنها فعالیت مغز را در انسان افزایش و حافظه را توسعه می دهد بلکه موجب افزایش توانایی یادگیری زبانهای خارجی می شود ؟


آیا می دانستید کتاب آرمان نامه که حامل اندیشه های متفکر و مصلح اجتماعی معاصر کشورمان ارد بزرگ است فقط در طی ۳ هفته بیش از ۳۰ هزار دریافت کننده مستقیم اینترنتی و ۷ هزار دانلود کننده به شکل pdf در اینترنت داشته است ؟


آیا می دانستید اوا براون ۱۳ سال همسر غیر رسمی هیتلر بود .هیتلر  در روز ۲۹ آوریل سال ۱۹۴۵ در مراسمی ساده که در پناهگاه زیر زمینی و با حضور تعداد اندکی از جمله جوزف گوبلز ، وزیر تبلیغات آلمان نازی و همسرش برگزارشد‌ ، به طور رسمی با اوا براون ازدواج کرد و روز بعد هر دو خودکشی کردند و اجساد آنان را در کنار هم آتش زدند تا به دست سربازان شوروی نیفتند. نام اوا براون زنی که تنها ۲۴  ساعت همسر قانونی آدولف هیتلر بود در کنار نام او در تاریخ ثبت شد ؟


آیا می دانستید در بین موجودات تنها تمساح است که ویروس ایدز دراو اثر ندارد یعنی او هیچ وقت به بیما ری ایدز دچار نمی شود ؟


آیا می دانستید زهره پس از ماه وخورشید روشنترین جسم در اسمان است وتتنها ستا ره ای است که به زمین بسیا رنزدیک میشود و خصوصیت دیگر ان این این است که برخلا -ف سیارات دیگر حرکتش از شرق به غرب است.و گر مایش به قدری زیاد است که قلع سرب نیز در ان اب می شوند ؟


آیا می دانستید وزن ما برروی کره زمین شش برابر وزن ما بر روی کره ماه است.و اگر فضا نوردی به کره ماه سفر کند به دلیل جاذبه کمش ۵ سانتی متر بر قدش افزوده می شود . که این افزایش قد بدون افزایش وزن است . و پس از بازگشت به زمین دوباره به قد سابق خود میرسند ؟

آیا می دانستید درخشش ستارگان به دو عامل بستگی دارد ۱فاصله آنها از زمین ۲ درجه حرارت ان ها ؟


آیا می دانستید بزرگترین سیا ره منظو مه شمسی( مشتری یا روپیتر) حدود ۱۳۰۰ برابر زمین است؟


آیا می دانستید که کدام سیاره منظومه شمسی را می توان بر روی اب شنا ور نگه داشت؟بله زحل یا(کیوان) را چون چگالی ان ز اب کمتر است ؟


آیا می دانستید در هر ثانیه ۲۵ تصویر بر روی پرده سینما ظاهر می شودکه به دلیل پایدار ماندن تصویر در مغز. ما این فاصله هارا احساس نمی کنیم ؟


آیا می دانستید ستاره دنباله دار هالی هر ۷۵/۷۶ سال یک بار ظاهر میشود ؟


آیا می دانستید وسعت خورشید ۴/۱ میلیون کیلو متر است.و با سرعتی معادل ۱۹ کیلومتر در ثانیه و از شرق به غرب به دور خود در حال گردش است ؟


آیا می دانستید چرخه کار قلب ما شامل ۳/۰ثانیه انقباض و۶/۰ثانیه استراحت میباشد قلب شب وروز به مدت هفتاد سال وحتی بیشتر به کار خود ادامه میدهد قلب در یک روز ۱۰۰۰۰۰ مرتبه میزند ؟


آیا می دانستید قلب در یک سال ۳۶ میلیون مرتبه میزند. و اگر ما تا سن هشتاد سالگی زنده بمانیم قلب ما ۳۰۰۰ میلیون مرتبه میزند ؟


آیا می دانستید دانشمندان میکروسکوپی بر مبنای تصویربرداری تشدید مغناطیسی توسعه داده‌اند که تفکیک‌پذیری آن هزار برابر بیشتر از تفکیک‌پذیری MRI معمولی است ؟


آیا می دانید که دانشمندان ژاپنی موفق شدند با استفاده از سلول‌هایی که ۱۶ سال را در حالت انجماد سپری کرده بودند موشی را به طور کامل و با موفقیت کلون کنند. این اقدام دانشمندان ژاپنی گام مهمی به سوی عملی کردن ایده بازگرداندن موجودات منقرض شده از دنیای مردگان ارزیابی می‌شد؛ موجوداتی مانند دایناسورها و ماموت‌‌های غول‌پیکری که دیگر نشانه‌ای از آنها در سیاره ما دیده نمی‌شود ؟


آیا می دانید که واژه صهیونیسم اولین بار در سال ۱۸۹۰ توسط یک متفکر یهودی به نام «ناتان پیرنبوم» به کار رفت. شش سال بعد بود که اولین نظریه پرداز صهیونیسم به نام «تئودور هرتسل» کتابی را با عنوان «دولت یهود» منتشر کرد ؟


آیا می دانید که خواجه نصیرالدین توسی نقشی بزرگ در علم و اندیشه جهانی دارد، اما نگاه جهان اهل سنت اسلام به او نگاهی غضب‌آلود است، چرا که او بوده که انقراض سلسله عباسی ( عربهای بغداد ) را باعث شد ؟


آیا می دانید که اولین پیامک(‌‌SMS) ایرانی در مردادماه ۱۳۸۱ ارسال شد ؟


آیا می دانید که بزرگ ترین کتاب دنیا، ۲ متر طول و عرض یک متر و ۲۶ سانتی متر ، ۱۵۷ کیلوگرم وزن،ْ ۴۰ صفحه، ۱۷ سانتیمتر قطر و از جنس کارتن پلاست و بنر است. این کتاب با عنوان سیمرغ فرهنگ و هنر در چهارمحال و بختیاری رونمایی شده است ؟


آیا می دانید که اناکوندا درازترین و سنگین ترین نوع مار است . طول ان به ۱۱متر و وزنش به ۱۱۳کیلو می رسد ؟


آیا می دانید که کوچکترین روبات جهان به اندازه انگشت شست و دارای دو پا است که می‌تواند مانع را شناسایی کرده و از طریق ابزار ساخته شده در حسگرهای مادون قرمز ردیابی کند. این روبات شبه انسان که «ربو ــ Q» نام دارد تنها ۴/۳ سانتیمتر قد دارد و ساخت شرکت ژاپنی تولید کننده اسباب بازی تومی است ؟


آیا می دانید که به اعتقاد کارشناسان با آشکار شدن نشانه‌های ضعف در کودک و یا قطع شدن تنفس و سرفه بهترین روش بر طرف کردن خفگی و انسداد «ضربه زدن به پشت» است ؟


آیا می دانید که پرستوی شمالگان از لحاظ دور پردازی نیرومندترین جانوران است و سالانه ۳۲۰۰۰ کیلومتر پرواز می کند ؟


آیا می دانید که کارمندانی که مدیران ضعیف ، کم حرف و بی ملاحظه دارند بیشتر در معرض بروز حملات قلبی هستند و از استرس و افسردگی رنج می برند ؟


آیا می دانید که بزرگترین جانور زمینی فیل افریقایی است . وزنش ممکن است از ۶ تن هم بیشتر باشد ؟


آیا می دانید که مرغ زمزمه گر از کوچکترین پرندگان است . وزن سرخ گلوی بالغ آن از یک دو ریالی هم کمتر است ؟


آیا می دانید که پژوهشگران دانشگاه ماساچوست آمریکا به این نتیجه رسیدند که مصرف سیب یا آب سیب بهترین عامل جلوگیری از تخریب سلول های مغز است که منجر به فراموشی می شود ؟


آیا می دانید که دانشمندان در آب هندوانه و عصاره گردو نوعی اسید آمینه یافته اند که موجب کاهش وزن می شود. ؟


آیا می دانید که اگر کلفتی تار عنکبوت به اندازه مغز یک مداد به هم تنیده میشد می توانست یک هواپیمای بویینگ سنگین وزن را تحمل کند ؟


آیا می دانید که دانشمندان ثابت کرده اند که گل سرخ ترکیبی از بوی ۴۰ نوع گل مختلف است ؟


آیا می دانید که اگر یک زنبور ۲۰ بار پشت سر هم انسانی را نیش بزند او خواهد مرد ؟


آیا می دانید که این حقیقت دارد که به راستی فیل از موش میترسد ؟


آیا می دانید که شلوغ ترین مکان دنیا کندوی زنبور عسل است ؟


آیا می دانید که اگر تمام کرات منظومه خورشیدی رابا هم جمع کنیم و سپس آن را دو برابر کنیم باز هم به اندازه کره مشتری نمی شود ؟


آیا می دانید که وسعت کره ماه به اندازه قاره استرالیاست ؟


آیا می دانید که ملخ ها فراوان ترین موجودات بر روی زمین هستند .وموجوداتی هستند که در روز دو برابر وزن خود غذا می خورند ؟


آیا می دانید که هر چشم مگس از۱۰ هزار عدسی تشکیل شده است ؟


آیا می دانید که طبیعت کره اورانوس برخلاف زمین است یعنی دو قطبش گرم و قسمت های استوایی ان بسیار سرد است ؟


آیا می دانید که اولین کسانی که قطر کره زمین را اندازه گرفتند و اولین کسانی که برای کره زمین فصل انتخاب کردند ایرانیان بودند  ؟


آیا می دانید که اگر گنجشکی چند ساعت متوالی وبدون استراحت پرواز کند خواهد مرد ؟


آیا می دانید که سوسک ها مقاوم ترین موجودات در برابر گرسنگی هستند .انها میتوانند یک ماه بدون غذا ودو ماه بدون اب زنده بمانند ؟


آیا می دانید که مغز تمساح به اندازه دو بند انگشت است ؟


آیا می دانید که نیروی جاذبه ماه میتواند باعث زمین لرزه شود ؟


آیا می دانید که در میان جانوران حرکت دم نرها نشان گر خشم انهاست ؟


آیا می دانید که دانشمندان ثابت کرده اند که کره زمین گرد نیست بلکه مانند کدویی است که قسمت های وسط ان برامده است ؟


آیا می دانید که یک پشه ماده با خوردن خون انسانی میتواند به جای ۶ بچه ۲۰۰ بچه به دنیا آورد ؟


آیا می دانید که بیش از ۸۰ نوع افتاب پرست وجود دارد که بیشتر ان ها در افریقا زندگی میکنند . این موجودات می توانند هم زمان به دو طرف نگاه کنند ؟


آیا می دانید که زرافه بلندترین جانوران است و بلدیش تا ۶ متر می رسد  ؟


آیا می دانید که یک کشاورز فقیر اهل بنگلادش با کشتن بیش از ۳۹ هزار موش ، توانست رکورد‌دار مسابقه موش‌کشی این کشور شود ؟


آیا می دانید که بزرگترین جانور جهان که تا به حال شناخته شده است وال کبود است . درازای ان به ۳۵ متر و وزنش به ۱۰۰ تن می رسد ؟


آیا می دانید که پژوهشگران دریافته‌اند که رنگ قرمز باعث تقویت تمرکز و توجه در انجام کارهایی مانند به خاطر سپردن و رنگ آبی باعث تقویت خلاقیت می‌شود ؟


آیا می دانید که پژوهشگران می‌گویند ؛ کم خوردن نه‌تنها می‌تواند سلامت جسمی را تقویت کند ؛ بلکه بویژه در افراد سالخورده‌تر ، حافظه را نیز تقویت می‌کند ؟


آیا می دانید که به اعتقاد کارشناسان نظامی در جنگ‌های آینده روبات‌ها به جای انسان خواهند جنگید و با بی‌رحمی تمام جان آدم‌ها را خواهند گرفت ؟


آیا می دانید که عده ایی از مخالفین ارد بزرگ ( اندیشمند و مصلح برجسته حال حاضر کشورمان ) مداوم از قتل سورنا فرمانده نظامی دودمان اشکانیان ، بدست پادشاه ارد اول یاد می کنند غافل از اینکه این خود دروغ رومیان بخاطر تضعیف قدرتمندترین پادشاه سلسله اشکانی بوده است ؟


آیا می دانید که قطار سریع السیر «شینکانسن» سریع ترین قطار مسافربری ژاپن است که از سرعت ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت برخوردار بوده و تا سال ۲۰۱۱ به بهره برداری خواهد رسید ؟


آیا می دانید که دیرینه شناسان موفق به کشف فسیل های چند میلیون ساله ماری شدند که با داشتن بیش از ۱۳ متر طول عنوان بزرگ ترین و بلند ترین مار جهان را به خود اختصاص داده است ؟


آیا می دانید که نتایج تحقیقات روانشناسان نشان می دهد که رنج بردن در سکوت نسبت به افشای دردهای شخصی نتایج روحی بهتری در برخواهد داشت . باور عموم مردم دنیا این است که صحبت کردن درباره دردهای و رنجهای شخصی و آسیبهای روحی در حضور دیگران شامل افراد خانواده، دوستان و مشاوران روانشناسی می تواند بار این آسیبها را کاهش دهد و به فرد کمک کند که راحتتر بر شرایط روحی نامناسب خود غلبه کند ؟


آیا می دانید که در بزرگترین سرقت موشها ۸۰ تن پنیر به ارزش ۱ میلیون دلار در شهر پارما در شمال ایتالیا به توسط موش ها غارت رفت ؟


آیا می دانید که پژوهشگران با بهره گیری از فناوری های پیشرفته صوتی موفق شدند صدای گفتگوی مورچه ها را ضبط کنند. به گفته این محققان ملکه مورچه ها به این طریق دستوراتی را به مورچه های کارگر می دهد. در این پژوهش حیرت آور مشخص شد دیگر حشرات می توانند با تقلید صدای ملکه مورچه ها آنها را به خدمت بگیرند . نوعی پروانه آبی از جمله این حشرات است. این پروانه با تقلید صدا و پیام های شیمیایی مورچه ها ، آنها را وادار می کند کرم پروانه را به لانه های خود ببرند و آنها را تغذیه کنند ؟


آیا می دانید که بنا به گفته کارشناسان سیستم انتخاب شده جهت قطار سریع السیر تهران - مشهد بهترین و کاملترین سیستم ریلی دنیاست ؟


آیا می دانید که کوچکترین ماهی جهان و کوچکترین جانور مهره دار یک گوبی است که درازایش کمتر از۷و۱۲ میلی متر است ؟


آیا می دانید که در پی تورم شدید در کامبوج و عدم توانایی مردم در خریدن گوشت، قیمت گوشت موش در این کشور ۴ برابر شده است ؟


آیا می دانید که لاک پشت غول اسا از پر عمرترین جانوران جهان است و ممکن است تا ۱۵۰ سال عمر کند ؟


آیا میدانستی که گرم ترین نقطه جهان نقطه ای بنام گندم بریان در کویر لوت ایران با ۷۵ درجه گرما می باشد ؟


آیا میدانستی که استرس تا ۵ برابر سیستم ایمینی بدن را پایین میآورد ؟


آیا میدانستیی که پیشانی انسان مرکز دمای انسان است یعنی اگر شما دمای پیشانیتان را تغییر دهید دمای بدنتان هم به همان انداره تغییر میکند این یکی از دلایلی است که وقتی ما می خواهیم ببینیم که آیا تب داریم یا نه دستمان را روی آن میگذاریم ؟


آیا میدانستی که اگر روند شیوع سرطان درهمین حد بماند حدود سی و پنج درصد احتمال دارد که شمادر طول زندگی تان به یکی از انواع سرطان مبتلا شوید ؟


آیا میدانستی که بنا به نظریه کهکشان بزرگ اندیشه ارد بزرگ ، تعداد وب سایتها اینترنتی بزودی از تعداد جمعیت کره زمین بیشتر میشود ؟


آیا میدانستی که اگر تمام رگهای خونی را در یک خط بگذاریم تقریبا ۹۷۰۰۰ کیلومتر میشود ؟


آیا میدانستی که ایرانیان در ۲۵۰۰ سال پیش در تخت جمشید دارای صفحات پخش موسیقی بوده اند ؟


آیا میدانستی که مصرف پیاز از ریزش مو جلوگیری می‌کند ؟


آیا میدانستی که چشم مصنوعی که متعلق به زنی میان ۳۲ تا ۳۶ ساله است، در شهر سوخته پنج هزار ساله کشف شده است. این چشم کهن ترین پروتز یا اندام مصنوعی است که تاکنون یافته شده است ؟


آیا میدانستی که انسان در طول زندگیش ۱۸ کیلو پوست مى‏اندازد ؟


آیا میدانستی که کانگوروها نمى‏توانند به طرف عقب راه بروند ؟


آیا میدانستی که هنگ‏کنگ با ۷۴۲۲ آسمانخراش رکورد آسمانخراش‏ها را در دنیا دارد ؟


آیا میدانستی که گربه ماهى دریایى مى‏تواند غذا را با هر نقطه از بدنش بچشد ؟


آیا میدانستی که سالانه حدود ۱۰ تن الماس در سراسر دنیا استخراج مى‏شود ؟


آیا میدانستی که هنگام صحبت براى بیان هر کلمه ۷۲ ماهیچه به کار گرفته مى‏شود ؟


آیا میدانستی که موى سطح بدن خرسهاى قطبى سفید نیست بلکه بى‏رنگ و شفاف است. براثر انعکاس نور، سفید به نظر مى‏رسد ؟


آیا میدانستی که اولین مردمانى که نخ را به دست آوردند و موفق به ریسیدن آن شدند ایرانیان بودند ؟


آیا میدانستی که مار مى‏تواند تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش نیش بزند ؟+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 21:52  توسط کسری نوری دامغانی  | 


http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2008/08/385062_orig.jpg


نشریه معتبر علمی نیوساینتیست با اعلام شگفتی متخصصان دنیا از توانایی علمی ایران در پرتاب ماهواره امید در گزارشی به بررسی عملیات پرتاب ماهواره امید توسط ایران پرداخته و تاکید کرده است: توانایی های ایران در زمینه علوم فضایی بسیار بیشتر از سطح توقع جهانی است.


"پرتاب موفقیت آمیز اولین ماهواره داخلی ایران به مدار زمین طی روزهای گذشته همچنان متخصصان علوم فضایی را در شگفتی باقی گذاشته است." این اولین جمله ای است که نشریه علمی و معتبر نیوساینتیست در گزارش خود در رابطه با پیشرفت شگفت انگیز برنامه های فضایی ایران ذکر کرده است.

این نشریه در تازه ترین شماره خود ادامه داده است: چگونگی موفقیت این پروژه پاسخی است که می تواند زمان احتمالی رسیدن به هدفی مانند ارسال فضانورد به فضا توسط ایران را نیز تحت تاثیر قرار دهد.


http://www.iran-newspaper.com/1386/861116/html/346188.jpg


ایران ماهواره خود با نام امید را در تاریخ 2 فوریه با موفقیت به فضا ارسال کرد. بر اساس گزارشهای رسانه های ایرانی این ماهواره مکعبی در ابعاد 40 سانتیمتر و وزن 25 کیلوگرم بوده و به یک فرستنده رادیویی uhf مجهز است. ایستگاههای رصد خارجی و اخترشناسان آماتور این ماهواره را در مدار پایین زمین مشاهده کرده اند.

به گزارش نیوساینتیست ، در ابتدا متخصصان بر این باور بودند که راکت ماهواره بر سفیر 2 با استفاده از موشکی ضعیف و جنگی پرتاب شده است اما شواهد جدید مبنی بر این است که انرژی پرتاب کننده این راکت بیش از انرژی موشکی بوده که برخی کشورها تصور آن را می کرده اند. به گفته اخترشناسان قسمت سوم این راکت که همچنان در مدار باقی مانده است نسبت به ماهواره درخشانتر بوده و به همین دلیل بسیار بزرگتر از آن است که تصور می شد.

"جفری فوردن" متخصص و آنالیزور توانایی های عملیاتی کشورهای خارجی در موسسه ام آی تی یکی از افرادی است که بر دو مرحله ای بودن پرتاب راکت تاکید دارد. به اعتقاد وی مرحله دوم پرتاب این راکت بسیار پر انرژی تر بوده و تصور می شد چنین فعالیت علمی و مبتنی بر فناوری بسیار فراتر از تواناییهای علمی ایران باشد. در صورت درست بودن این فرضیه این موفقیت می تواند یکی از دلایل توانایی ایران در ارسال فضانورد به فضا باشد.

به گفته فوردن در صورتی که ایرانیها از پرتاب سه مرحله ای استفاده کرده باشند شکی در آن نیست که به زودی و در هر زمانی ایران قادر به ارسال فضانورد به فضا خواهد بود و در صورت دو مرحله ای بودن این کشور به زودی توانایی پروازهای مداری زمین را خواهد داشت.


پرتاب ماهواره امید سطح خیره کننده دانش ایرانی را به رخ کشورهای جهان بخصوص دارندگان تکنولوژی پرتاب ماهواره کشیده است داشتن این سطح علمی می تواند باعث غرور ملی و رشد در دیگر بخشها شود . باید به تواناییهای فرزندان ایران زمین ایمان داشته باشیم و بقول ارد بزرگ : به جای خود کم بینی و آرمان گریزی ، پای در راه نهیم که این تنها درمانگر دردهای زندگی ست . نشریه معتبر علمی نیوساینتیست در ادامه آورده است: توانایی ایران در پرتاب این ماهواره از زاویه ای دیگر نگرانی برخی کشورهایی که نسبت به ایران در تولید سلاح های اتمی ظنین هستند را بر انگیخته است زیرا به اعتقاد این کشورها راکتی که بتواند چندین کیلوگرم وزن را به فضا ارسال کند، می تواند به همان میزان سلاح های مرگبار را به سمت کشورهای اروپایی یا آمریکایی پرتاب کند. این نگرانی ها در حالی است که ایران هدف خود را از ارسال این ماهواره را کاملا صلح جویانه اعلام کرده است.
 

http://www.aftab.ir/news/2008/feb/04/images/7c140698537d30e315c94e4559636c9d.jpghttp://www.jamejamonline.ir/Media/images/1387/05/27/100946676780.jpg+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 18:3  توسط کسری نوری دامغانی  | 


http://rsrc7.bubbleshare.com/media/00/35/ff/86/b1bdc69d8dcd420c7a15313f7307dbcc48c5b588/580x435/20061215120142election-11-isna_580x435.jpg

پریسا آغداشلو :

کروبی در این انتخابات پا را نه بر اساس تعامل و سیاست بازی زیرکانه گذاشته و نه وعده های دهه 30 ایران ، او امروز با نیمه پر لیوانش به صحنه آمده است . عمادالدین باقی می گوید : چه بسا برخی نقدها بر آقای کروبی هم وارد باشد ولی به نظر من با نگاهی حقوق بشری، او گزینه مناسب‌تری نسبت به گزینه‌های دیگر است. من می‌بینم که وقتی ما در ماجرای متهمان اهواز در حال پیگیری بودیم تنها کسی که حاضر شد با خانواده‌های آنها دیدار کند، آقای کروبی بود و اجازه داد که خبرش هم منتشر شود. آقای کروبی رئیس مجلس بود و سه نفر متهم به اعدام قرار بود تا دو روز دیگر اعدام شوند. من شاید ساعت یازده و نیم شب بود که تماس گرفتم با منزل ایشان و گفتم که اینها را فردا می‌خواهند اعدام کنند و جان آدم‌ها از ریاست مجلس و مسائل سیاسی مهمتر است و تقاضا می کنم  که همین الان یا با آقای شاهرودی تماس بگیرید و یا به منزل ایشان بروید و این حکم را متوقف کنید چون  آنها به دلایل مشخص(که تفصیلا برای ایشان گفتم)، مستحق اعدام نیستند. آقای کروبی هم پیگیری کردند و البته مرحوم آیت‌الله مرعشی که معاون قوه قضائیه بودند هم پیگیری کردند و آن حکم شکست و آنها به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.این در حالی بود که در مواردی که دارای حساسیت خیلی کمتر از این بود، افراد دیگر حاضر به اقدام نمی‌شدند. آن چیزی که برای من مهم است این است که اگر نقض حقوق بشری رخ داد، رئیس‌جمهور فردی باشد که در این زمینه‌ها مواجهه عملی داشته باشد. باید بتوان برای رفع مشکلات حقوق بشری با او تعامل فعال داشت و او هم جسارت اقدام کردن و جلوگیری را داشته باشد ولو اینکه موفق نشود. البته من معتقد نیستم که این کافی است.


چهارماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار می شود .  از ماهها پیش رجز خوانی مخالفین و موافقین دولت فعلی در این میدان و عرصه نمودی بارز داشته است .

انتخابات اگر صحنه مبارزه واقعی کاندیداهای انتخاباتی باشد می تواند پتانسیل عظیم مردمی را به حرکت در آورد و با قوت و صلابت به میدان فعالیتهای اجرایی وارد شود . بسیاری ساز انتخاب پیش از موعد  شورای نگهبانی را از حالا کوک کرده اند و اینکه این انتخابات نمی تواند آرای واقعی مردم ایران را داشته باشد چون شورای نگهبان پیش از آن در انتخابات دخل و تصرف می کند . و یا بلعکس عده ای این شورا را تشویق به اعمال محدودیت می نمایند .


http://shirin.mit.edu/wordpress/wp-content/uploads/2008/02/electionInIran.jpg

در همین زمینه روح‌الله حسینیان رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی هر گونه اظهارنظر در مورد ردصلاحیت خاتمی توسط شورای نگهبان از سوی خود را رد کرد و گفت:«انشالله آقای خاتمی بیایند و نیروهای اصولگراها هم متحد خواهند شد و آقای خاتمی هم شکست فاحشی خواهد خورد انشالله.»


البته خود خاتمی جریان رد صلاحیتش را جدی گرفته و از حالا در حال پاسخ گویی به این اقدام است و می گوید : در مجموعه نظام مشغول فعالیت هستیم و قانون اساسی و رهبری را قبول داریم و خیانت به انقلاب و خون شهیدان می‌دانیم که تصور شود اپوزیسیون نظام هستیم و بنده اینطور نبوده و نخواهم بود.


فکر می کنم با گذشت بیش از سی سال از انقلاب و شناخت عمقی و ریشه ایی مردم توسط حاکمیت نباید تا این اندازه بد بینانه مانع انتشار افکار آدمهای مختلف شد این خود می تواند باعث اقتدار ملی روز افزون گردد .

ارد بزرگ اندیشمند حال حاضر در مورد انتخابات در کتاب آرمان نامه جملاتی دارند که لازم است اینجا به آنها اشاره کنم : 


انتخابات مکان شعبده بازی دیوان سالاران نیست ! .
امروزه ، انتخابات آزاد تنها راهکار ادامه زندگی سیاسی فرمانروایان است .
انتخابات آزاد ، دشمن هیچ یک از باورهای توده مردم نیست .
انتخابات درست و سازنده ، ناجی کشور و نادیده گرفتن آن ، پگاه رستاخیزی هولناک است .
کشوری که گروه های هدفمند سیاسی ندارد انتخابات هر روز بیشتر به پستی می گراید .
دیوان سالاران بر این باور نباشند که انتخابات حقی است که آنها به مردم می دهند ! .
انتخابات نیاز به هنجاری خردمندانه دارد خردی که باور همه نخبگان آزاد اندیش کشور باشد .
انتخابات پرشگاه سیاسیون برای رسیدن به دستگاه دیوانی نیست اینجا خواست توده آدمیان برای درمان ناراستی هاست .
کوچک کنندگان دایره انتخابات ، با بن و ریشه آن دشمن اند .
آدمیانی که انتخابات نیک را بی ارزش می انگارند و آنانی که دانسته در بازی انتخابات نادرست رای می دهند هر دو به یک اندازه به سرزمین خویش پشت کرده اند .


انتخابات این دوره دارای اهمیت و درخشش خاصی هست  از یک طرف رسیدن بحران مالی جهانی به داخل کشور ما و طرح دولت برای یارانه ها که بنا به گفته اغلب اقتصادانها در کوتاه مدت مردم را در کمپرس و فشاری دو چندان قرار می دهد و از طرفی خواسته های امروز نسل جوان که این روزها بحران های بسیاری را در پیش رو دارند و بدنبال گریزگاهی برای دفع آنها هستند  . خود نمودی بارز یافته است .

اصلاح طلبان با آمدن خاتمی دلشان گرم شده که بزودی بر می گردند به مناسب پیشین خویش و با شعارهای مردم سالارانه دل میلیونها ایرانی را بسوی خویش جلب می کنند از طرفی دیگر حامیان احمدی نژاد چشم به رای 21 میلیون نفری دارند که سهام عدالت گرفته اند و آرای سنتی خود در بازار و حوزه های نظامی .

بزرگترین مشخصه این دوره از انتخابات نزدیکی آرای هر دو طرف به یکدیگر است .

تمام نظر سنجی ها نشان می دهد بین آرای خاتمی و احمدی نژاد فاصله فقط چند درصد است این خود باعث می شود کاندیدای هر کدام از طرفین هم که رای بیاورد رایش حداقلی و بسیار ضعیف است .

سخنان آیه الله ناطق نوری در تشکیل دولت وحدت ملی شاید بر اساس همین برآورد مطرح شده است . این طرح مورد انتقاد شدید حامیان رییس جمهور فعلی ایران قرار گرفته است اما مطمئنا در صورت عدم کسب آرای لازم  بر طبل دولت وحدت ملی خواهند کوبید و خاتمی هم همانند گذشته که در کابینه خود از طیف های مختلف سیاسی افرادی را در سطح وزیر به کار می گمارد پذیرفته خواهد شد .


اما جبهه اصلاحات با یک چالش بزرگ مواجه است و آن اینکه عملگرایان این جناح همچون طیف کارگزاران به پشتیبانی کروبی برخواسته اند و با شناختی که ما از این طیف در گذشته داشته و داریم مسلما آراء آیت الله کروبی بسیار بیشتر از حدی خواهد بود که تصور می شود .

در نهایت طیف دفتر تحکیم وحدت هم به کروبی خواهند پیوست  و شرایط بکلی دگرگون خواهد شد .

بزرگترین شاخصه کروبی در شجاعت و بی پروایی اوست این خصیصه باعث شده است نسلی که از خاتمی جز سکوت و گذشت چیزی بیاد ندارند هم پای او شوند شعارهای کروبی هم تغییر کرده و سطح نازل شعارهای دوره گذشته اش دیگر مطرح نیست و او معتقد به حضور حداکثری کاندیدهای انتخابات ریاست جمهوری است .

نمود این خواست در سخنان عمادالدین باقی دیده می شود او می گوید :

به نظر من آقای خاتمی تجربه هشت ساله خود را پس داده است. آقای موسوی هم طی بیست ساله گذشته در سکوت بوده‌اند و به قول معروف «تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد». ما می‌دانیم که ایشان در دهه اول انقلاب، نخست وزیر خوبی بوده‌اند ولی تجربه‌ای جدید از ایشان نداریم. آقای کروبی هم البته تجربه‌ای در قوه مجریه نداشته و ما فقط عملکرد او در بنیاد شهید و ریاست مجلس را دیده‌ایم. هر کدام از آنها که آن چک سفید را بگیرند و بیایند به نفع کشور است ولی انتخاب من به عنوان یک فعال حقوق بشری اگر بخواهم رای بدهم، فردی است که به معیارهای حقوق بشری نزدیک‌تر باشد. وقتی که من مقایسه می‌کنم میان آنها با تجربیاتی که دارم اگر بخواهم در این انتخابات شرکت کنم آقای کروبی را مناسب‌تر می دانم. چون در دوره‌ای که ایشان رئیس مجلس بود اتفاقاتی در مجلس افتاد که بی‌سابقه بوده است. بعد از آیت الله منتظری که با حفظ اعتقاد به نظام و انقلاب از حقوق مخالفان دفاع می‌کردند آقای کروبی - البته با فاصله بسیاری - تنها کسی بوده که در عمل مطابق با همین نسخه رفتار کرده است. شعار دفاع از حقوق مخالف را خیلی‌ها که در حکومت بوده‌اند،‌داده‌اند اما در تاریخ پارلمان ایران برای اولین بار آقای کروبی بود که در پارلمان را به روی محکومان قوه‌قضائیه، برای تظلم‌خواهی باز کرد. بعد از آقای کروبی هم آقای انصاری‌راد بود که این توجه را در مجلس داشت.


خاتمی هم سعی دارد از پوسته نظریه پردازی بیرون آمده و خود را ملزم به عمل ! کند و می گوید : ما در سال  76 تجربه‌ای داشتیم و الان که می‌خواهیم در سال 88 عمل کنیم نباید از یاد ببریم، این دو مرحله با یکدیگر تفاوت دارند و اگر تکرار آن الگوها و ذهنیت ها و روش ها را بکنیم معلوم نیست به نتیجه مطلوب برسیم ذهن جامعه ما متفاوت با ذهن دیروز است، مسائل امروز متفاوت با مسائل دیروز است، منطقه و جهان امروز با منطقه و جهان آن‌روز فرق کرده است. ما در مرحله‌ای هستیم که اسلام وارد عرصه حیات اجتماعی شده است و نظام جمهوری اسلامی بر پا شده و اگر ما در سایه این انقلاب، معتقد به دموکراسی سازگار با دین هستیم، آیا ما اصولگرائیم؛ یا کسی که می گوید رای مردم تشریفاتی است؟


به شخصه رقابت این دوره انتخابات را بین عملگرایان می دانم این انتخابات جای خاتمی ، موسوی و یا جهرمی و ولایتی نیست . فکر می کنم دو سوی این میدان کروبی و احمدی نژاد هستند در بک گراند هر دو نیروهای چپ و راست موضع گرفته اند و قشر بسیار بزرگی که ناظر این تحول هستند .


http://www.president.ir/piri/media/mid/15758.jpg


به نظرم درصد آرای انتخابات از هر دوره پایین تر است اما اهمیت آن از هر دوره ایی بالاتر .

این همان موردی است که کروبی هم به آن اشاره می کند و می گوید : کرباسچی، خانم کدیور، رحمانی عضو مجمع تشخیص مصلحت و جمعی دیگر در ستاد انتخاباتی من حضور دارند.
من در انتخابات حضور دارم و خواهم داشت؛ حالا آقای خاتمی چه صلاح می‌داند، نمی‌دانم. با این شرایط راحتم و با خاتمی ائتلاف نخواهم کرد. به نظر من تعدد نامزدها در عرصه انتخابات منجر به افزایش شور انتخاباتی خواهد شد.

این شور انتخاباتی آیا توان آوردن طیف خاموش جامعه به صحنه را دارد ؟ البته او ادامه می دهد : در بخش های اقتصادی ، سیاست خارجی و فرهنگی برنامه‌های ویژه‌ای دارم و به موقع جزئیات آن را اعلام خواهم کرد.

طیف راست به خاطر حضور نیروهای قدرتمند طیف چپ احتمالا هیچ گزینه ایی جز احمدی نژاد را به میدان انتخابات نخواهد فرستاد طیف چپ هم امیدوار است با کشیدن پای طیف خاموش در انتخابات بر آرای یکنواخت احمدی نژاد غلبه کند .


از سویی عملکرد اقتصادی شتابزده و اشتباه احمدی نژاد نگرانی ها را در مورد او دامن زده است :

در همین زمینه روح‌الله حسینیان نماینده اصولگرای مردم تهران در مجلس در پاسخ به این سئوال که چه موانعی منجر شده احمدی‌نژاد نتواند برخی وعده‌هایش را عملی کند، گفت: ما موانع ساختاری بسیاری داریم که به این زودی و به این راحتی امکان تغییرش نیست، منتها آقای احمدی نژاد کارهایی را آغاز کرده که انشالله امیدواریم در دوره دوم بتوند اینها را تکمیل کند و موفقیت هایی برای ملت ایران کسب کند.


اصلاح طلبان هم نگران وضع اقتصادی هستند و شرایط پس از انتخابات را بازی با آتش می دانند باقی می گوید : به نظر من اصلاح‌طلبان البته باید به این مساله نیز توجه کنند که پس از عملکرد چهارساله این دولت وبا سقوط شدید قیمت نفت و تحریم‌های گسترده و فزاینده و عدم سرمایه‌گذاری خارجی در کشور اصلا آیا پذیرفتن مسوولیت دولت آینده مطلوب هست یا نه. باید بدانند که یک دامی را تحویل می‌گیرند که شاید فاتحه اصلاح‌طلبی را بخواند. اصلاح‌طلبان بدون پول نفت می‌توانند موفق باشند به شرط آن که در روابط بین‌الملل شرایط معقولی حاکم شود و امنیت داخلی وجود داشته باشد تا سرمایه‌گذاری خارجی صورت بگیرد. مخالفان اصلاحات هم چنین امکانی را در اختیار اصلاح‌طلبان نخواهند گذاشت.


http://sobhnews.com/wordpress/wp-content/uploads/2007/11/karobi2.jpg


خاتمی و موسوی همانند احمدی نژاد هم نتوانستند کارکرد اقتصادی چشم گیری داشته باشند اما پرونده کروبی سفید است چون برایش آزمونی نبوده و این خود یک نکته مثبت است سخنان افرادی مانند عماد الدین باقی می تواند سیلی از جمعیت را به سوی کروبی گسیل کند آنگاه که می گوید : بله، چطور خانواده زندانیان می‌توانستند به دفتر مجلس رفت‌وآمد داشته باشند اما به دفتر ریاست‌جمهوری نه. آقای لقمانیان که بازداشت شد آقای کروبی ایستاد و رسما اعلام کرد با این شرایط نمی‌تواند مجلس را اداره کند  و تهدید به استعفا کرد و ‌آقای لقمانیان که در بازداشت پیش ما بود سریعا آزاد شد و حتی نگذاشتند که چای خود را در آنجا بخورد و سریعا او را از زندان خارج کردند. سر حکم آغاجری، تعبیری آقای کروبی به کار برد که حتی امروز هیچ روزنامه‌ای جرأت نمی‌کند آن را چاپ کند. نباید نسبت به آقای کروبی کم‌لطفی کرد. خود اینکه اگر کسی کار مثبتی از نظر حقوق بشری انجام داد باید ارزش نهاده شود یک اخلاق حقوق بشری است چه این شخص کروبی باشد چه دکتر لاهیجی چه حتی احمدی‌نژاد. طرح انتخاب زندانبان نمونه هم دارای همین مبنا بود. به همین دلیل باید گفته شود که قاطع‌ترین موضع‌گیری‌ها علیه نظارت استصوابی را همیشه آقای کروبی داشته است. در موضوع دراویش، آقای کروبی بیانیه‌ای داد که هیچ‌یک از دست‌اندکاران حکومت شهامت پرداختن به آن را نداشت.‌آیا دیگران نمی‌توانستند چنان بیانیه‌ای بدهند و موارد نقض حقوق بشر را در همین حد محدود هم صریحا مورد اعتراض قرار دهند؟در همین روزهای اخیر هم وقتی خانم عبادی تحت فشار شدید بود وبه ملاقات ایشان رفت به‌رغم ممانعت برخی از نهادها اما ایشان در چارچوب منافع ملی این دیدار را انجام داد.


نکته آخر آنکه برنده انتخابات مسئولیت سنگین بسیار وحشتناکی را در آینده بر دوش خواهد داشت حفظ ارزشها و در عین حال سرمایه گذاری خارجی و رفع تحریم ها چندان با هم در شرایط امروز قابل جمع نیست برای همین خاتمی می گوید : برای جبران کمبود درآمدهای ارزی باید سرمایه خارجی را جذب کرد، بنابراین سیاست خارجی فعال را می طلبد و اگر اینچنین شد ذیل سرمایه تکنولوژی هم وارد ایران می شود و ما شاهد کاهش فشارها و محرومیت های بین‌المللی هم خواهیم بود، البته باید این اطمینان را داد که این امور به معنای گذشت از اصول و منافع ملی نیست.


http://www.sharemation.com/mahdipah/axha/ahmadinejad18.jpgپریسا آغداشلو :

parisaaghdashloo.bloghaa.com+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 15:53  توسط کسری نوری دامغانی  | 


ایمان - خبرگزاری دوستی
پخش فيلم زندگی شخصی آتاتورک باعث بحث گسترده در ترکیه شده است . اين فيلم ، بخشهايی از زندگی خصوصی آتاتورک را به تصویر می کشد . منتقدان اين فيلم، تلاش گسترده ای را در ترکيه برای ممنوعيت پخش اين فيلم آغاز کرده است. در این فیلم نشان می دهد که وی شراب خوارو شهوتران بوده است .
فیلم مستند «مصطفی» را کارگردان و روزنامه‌ نگار ترک، جان دوندار ساخته است. آتاتورک که در افکار عمومی ترکیه، سمبل مردی آسیب ‌‌ناپذیر و محکم است، در این فیلم به صورت فردی تنها و شکننده تصویر می‌شود که رنج‌ها و ناکامی‌های خود را با الکل تسکین می‌دهد.
ساختن فیلمی در باره آتاتورک در ترکیه ‌ی امروز، آسان نیست . آتاتورک یک اسطوره است . درهر گوشه‌ی این کشور، مجسمه ‌ای از وی برپاست . ولی جوانان خیلی از این فیلم استقبال کرده اند .
این تنها مشکل ترکیه نیست که مردم از شخصیت های تاریخی بت می سازند . بحث احترام به اسطوره ها مسئله ی بسیار خوب و پسندیده ای است ولی به شرط اینکه این افراد تبدیل به بت نشوند . باید حقایق را گفت و با تحریف واقعیت ها مشکلی حل نمی شود . باید به رهبران سیاسی احترام گذاشت ولی به نام احترام به اسطوره ها نمی توان مردم را از حقوقشان محروم کرد . مردم حق دارند که بدانند رهبرشان چگونه انسانی بوده است . تمام امکانات مادی و معنوی کشور به دست چه کسی سپرده شده است . مردم باید بدانند "پدر" مملکت تا چه اندازه خانواده را دوست دارد .
در جوامع آزاد هیچ مرزی برای نقد و پرسش وجود ندارد و همگی در برابر مردم و مطبوعات پاسخگو هستند . اگر به تاریخ ایران نگاه کنیم آتاتورک های بسیاری داشته ایم و همیشه کسانی بوده اند که نگذاشته اند ما با حقایق آشنا شویم و ماهیت اصلی آنها را بشناسیم . در ایران کسی نمی تواند به اموال دولت مردان و فعالیت های آقازاده ها نظارت کند و همین پاسخگو نبودن به مردم زمینه های فساد اقتصادی در جامعه را بالا می برد .
آیا در ایران یک خبرنگار اجازه دارد از زندگی خصوصی رهبران سیاسی آزادانه فیلم تهیه کند ؟ چرا ما رادیو و تلویزیون خصوصی نداریم ؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 6:27  توسط کسری نوری دامغانی  | 


رئیس جمهور گفت: برخلاف انتظار بسیاری از مخالفان نظام انقلاب اسلامی در سی امین سال خود پرنشاط تر ، عمیق تر و قدرتمند از سال 57 است
به گزارش بازتاب آنلاین  ،‌ محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور امروز در جمع راهپيمايان ميليوني تهران كه در ميدان آزادي گردهم آمده بودند با تبريك ايام الله دهه فجر و گراميداشت ياد شهدا و امام راحل براي شناخت حقيقت انقلاب، بايد هدف و رمز انقلاب را شناخت. انسان بايد خود را مظهر اسماء الهي كند تا بتواند حيات طيبه را رقم بزند و اين كار فقط در انجام مسئوليت‌هاي اجتماعي و همراهي با انسان كامل ميسر است.
احمدي نژاد گفت: انسان بدون آرمان‌هاي الهي، سرگشته است و انسان آرمانخواه نيازمند راهبر كامل است. انساني كه شان انساني خود را بشناسد تن به پستي و ذلت نمي‌دهد و شكست ناپذير مي شود. خداوند امام معصوم را تجلي كامل اسماء خود قرار داده است و با آن مي‌توان به هدف رسيد.
وي ادامه داد: هنگامي كه خودخواهي‌ها، آرمان بشر را له كرده بود و با كينه‌ورزي همه احساسات بشر را سركوب كرده بود، انقلاب اسلامي آمد و انسان را زنده كرد و راه كمال را در پيوند با خط امام و ولايت شان حقيق انسان را بازشناساند. انقلاب افق بشر را به دور دست معنويت معطوف كرد و اين به معناي نشاط، بالندگي و اقتدار و شكست‌ناپذيري است.
رئيس جمهور تصريح كرد: مجموعه انسان‌هاي پاك به معناي غلبه قدرت خداوند بر همه قدرت‌ها است. انقلاب اسلامي گر چه از ايران آغاز شد اما متعلق به همه انسان‌ها است و هر دل آماده در دنيا، پايگاه انقلاب اسلامي است و به طور طبيعي اين انقلاب جهاني است و جهاني خواهد شد.
وي با اشاره به دستاوردهاي انقلاب اسلامي از جمله استقلال و بازيابي هويت ملي و اسلامي گفت: در طول اين 30 سال ملت ايران همواره در حال حركت به سوي قله‌ها با سرعت روزافزون بوده است.
رئيس جمهور خاطر نشان كرد: در بخش علمي، ملت ايران كه صدها سال مرجعيت علمي جهان را در اختيار داشت، به علت وجود سلطه‌ استعمار، عقب افتاده و در رتبه‌هاي جهان هيچ جايگاهي نداشت. قبل از پيروزي انقلاب، ملت با فرهنگ ايران كمتر از 50 درصد نرخ با سوادي داشت اما اكنون بالاي 86 درصد. در سال 83 بيش از 2 ميليون دانشجو و اكنون بيش از 3 ميليون دانشجو دارد.
احمدي نژاد بيان داشت : قبل از انقلاب اكثر بيماران ما به خارج اعزام مي شدند و در ايران پزشكان خارجي بودند، اما امروز ما به يكي از مراكز اصلي مداواي بيماران تبديل شده و داروهاي پيشرفته در ايران ساخته مي شود و انواع جراحي‌هاي حساس و مهم در همه استان‌هاي كشور انجام مي شود و پيوند اعضاي بدن به راحتي در ايران انجام مي شود.
وي اظهار داشت: ايران در نانوتكنولوژي و سلول‌هاي بنيادي جزو كشورهاي پيشرفته دنيا است و هزاران مقاله در مجلات تخصصي بين‌المللي چاپ شده و مي‌شود.
احمدي نژاد گفت: در برنامه چهارم بيش از 20 هزار اختراع در كشورمان ثبت شده و شتاب روزافزون دارد. امروز به فضل خدا، هيچ عرصه علمي براي دانشمندان ما ممنوعه و دور از دسترس نيست و خودباوري علمي در اوج است.

* تحقير و انحصار علمي ابزار استكبار در سلطه بر ملت‌ها است

احمدي‌نژاد با اشاره به پيشرفت هاي ملت ايران در بخش صنعت گفت: توليد آلومينيوم در قبل از انقلاب 25 هزار تن و اكنون 457 هزار تن و در مس و فولاد هم همينطور است. امسال 27 هزار ميليارد تومان طرح صنعتي افتتاح شده يا تا پايان سال افتتاح خواهد شد.
احمدي نژاد ادامه داد: در مخابرات هم انقلابي رخ داده و اكنون 69 ميليون مشترك تلفن داريم و در حالي كه قيمت تلفن چند صد هزار تومان بود اما اكنون زير 100 هزار تومان است.
وي با بيان اينكه ميليون‌ها نفر از روستائيان هم تحت پوشش بيمه درماني قرار گرفته‌اند، خاطر نشان كرد: در سال 84، تا 87 ، 2 ميليون و 900 هزار مسكن ساخته شده و اكنون شتاب روزافزون چند ميليوني دارد. در روستاهاي كشور طي برنامه سوم سالي 20 هزار مسكن روستايي بازسازي شده است.
رئيس جمهور ادامه داد: در سد سازي نيز در سال 87، 211 سد احداث شده و بيش از آن در حال احداث است. در بخش برق اكنون 54 هزار مگاوات در پتروشيمي امروز بيش از 45 ميليون تن توليد داريم.
احمدي نژاد بيان داشت: سرمايه گذاري در بخش نفت در طول 3 سال 80 تا 83 ، 27 ميليارد دلار و 84 تا 87 كه دشمن اصرار به جلوگيري از بهره‌برداري از صنايع نفتي ما داشت 48 ميليارد دلار در اين صنايع سرمايه‌گذاري شود و عليرغم فشارها، اكنون سرعت حركت ملت ما بيشتر شده است.
وي افزود: در بخش گردشگري تنها چند هزار تخت در كشور وجود داشت كه در سه ساله اخير بيش از 100 هزار تخت گردشگري اضافه شده است و تا امسال علاوه بر اينها 914 منطقه نمونه گردشگري در بعد از انقلاب تعيين شده و بيش از 300 روستاي نمونه گردشگري مشخص شده است.
رئيس جمهور تصريح كرد: از سال 57 تا سال 83 تنها 10 هزار اثر ميراث فرهنگي ثبت ملي شده بود‌ كه بعد از سال 83 به 12 هزار رسيده است و ديديدم آنهايي كه شعار مليت و ملي‌گرايي دادند فقط چند هزار اثر ملي را ثبت كرده بودند كه بعد از انقلاب تعداد آن به 23 هزار اثر رسيد.
احمدي‌نژاد سرعت حركت ملت ايران در كار عمراني را روزافزون دانست و گفت: در طي برنامه سوم و بخشي از برنامه دوم مجموعا 29 هزار ميليارد تومان كار عمراني انجام شد، اما اكنون و در اين دولت بيش از 87 هزار ميليارد تومان كار عمراني انجام شده است.
رئيس‌جمهور با اشاره به روند خصوصي‌سازي در كشور افزود: تا سال 84 تنها 3 هزار ميليارد تومان واگذاري انجام شده بود، اما بعد از سال 84 بيش از 38 هزار ميليارد تومان خصوصي‌سازي انجام شد و در كنار آن تاكنون 25 ميليون نفر در اين دولت سهام عدالت دريافت كرده‌اند كه اين رقم به نزديك 50 ميليون نفر خواهد رسيد.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه در فرصتي ديگر گزارشي مفصل از اين دستاوردها را به صورت مستند با مردم در ميان خواهم گذاشت، ملت ايران را در حال كار و تلاش مستمر عنوان كرد و افزود: مشكلات همواره وجود دارد اما مهم اراده غلبه بر مشكلات است كه اين اراده را ملت ايران در خود دارد و توانسته است تهديد هميشگي دشمنان را از سر خود و ملت‌هاي منطقه رفع كند.
وي ادامه داد: تهديد، تحقير و انحصار علمي، ابزار سلطه بر ملت‌ها است اما ملت ايران هر سه اينها را در هم شكسته و مي‌بينيم كه خودباوري در ملت ما موج مي‌زند كه نمونه آن را نيز در هسته‌اي شدن ايران مشاهده كرديم.

* ملت ايران حصار حقير استكبار در فناوري‌هاي فضايي را شكست

رئيس‌جمهور به دستاورد اخير ملت ايران در پرتاب ماهواره به فضا اشاره كرد و گفت: فناوري پرتاب ماهواره از بلندترين قله‌هاي علمي عصر حاضر و آخرين سطح علوم فيزيك، شيمي، رياضيات، نجوم،‌ مخابرات، ‌الكترونيك و رشته‌هاي ديگر است.
به گفته رئيس‌جمهور، فناوري پرتاب ماهواره از 4 بخش مجزا شامل ايستگاه پرتاب، موشك حمل ماهواره، ايستگاه زميني و ماهواره است.
وي با بيان اينكه تنها 8 كشور جهان همه چرخه مربوط به پرتاب ماهواره را در اختيار دارند و اكنون ايران جزء آنهاست، به مشخصات ايستگاه پرتاب ماهواره اشاره كرد و گفت: اين ايستگاه جزء‌ پيچيده‌ترين دستگاه‌هاي مكانيكي موجود است. موشك در موقع پرتاب فقط به خودش و زمين متكي است و بايد طوري تنظيم شده باشد كه بدون حتي يك صدم ميلي‌متر انحراف پرتاب شود.
احمدي‌نژاد تاكيد كرد: عليرغم ميل بدخواهان كه اجازه نمي‌دادند حتي قطعات كوچك و معمولي هم به دست ما برسد، ايستگاه پرتاب ماهواره اكنون در خدمت برنامه‌هاي فضايي ملت ايران قرار دارد.
رئيس جمهور در ادامه به ويژگي‌هاي موشك حامل ماهواره ساخت ايران اشاره كرد و افزود: اين ‌موشك خلاف جاذبه زمين بايد از جوّ عبور كند و اين اقدام بسيار پيچيده بوده و موشك در واقع 2 موشك بود.
وي اضافه كرد: موشك اول طي 3 دقيقه بايد موشك دوم و ماهواره را بالا ببرد و بعد، در ارتفاع و سرعت معين موشك را در مسير مشخص شده پرتاب كند. موشك اول ساخت كامل ايران است و توانست ماموريت خود را به خوبي انجام دهد.
احمدي‌نژاد با يادآوري اينكه موشك دوم كه حامل ماهواره است، بايد سرعت خود را به نقطه اوج برساند، گفت: سرعت رها كردن ماهواره چيزي حدود 7 هزار متر در ثانيه است. موشك دوم با چند موتور كار مي‌كند كه تنظيم موتورها، حفظ تعادل و مسير بسيار مهم است. موشك دوم نيز وظيفه خود را انجام داد و 5 دقيقه حركت كرده و ماهواره را به مسير رساند.
رئيس‌جمهور در ادامه تشريح ويژگي دستاورد جديد كشورمان گفت: موشك با فرمان داده شده، دريچه خود را باز مي‌كند و با جك و فنرهاي ويژه، ماهواره را با سرعت معين و زاويه معين پرتاب مي‌كند.
احمدي‌نژاد با اعلام اينكه اين مجموعه موشك 2 مرحله‌اي و بالستيك كه جو را مي‌شكافد، هر دو به طور صد درصد ساخت جوانان عزيز ملت ايران است، در خصوص ايستگاه‌هاي زميني كنترل ماهواره نيز گفت: 2 سال قبل ماهواره سنجش ايران كه به طور مشترك با كشور ديگر ساخته شده، به فضا پرتاب شد اما آن كشور به هيچ وجه ايستگاه‌هاي زميني را به ايران نداد و بعد هم گفت كه ماهواره را گم كرديم!
وي با بيان اينكه امروز جوانان ايران توانستند ايستگاه‌هاي زميني ثابت و سيار را با دست خود بسازند و به طور كامل مورد استفاده قرار دهند، گفت: يك ماهواره در يك لحظه و هنگامي كه در جهت تابش خورشيد قرار دارد در معرض دماي 400 درجه قرار مي‌گيرد و ممكن است در دماي منهاي 50 درجه نيز قرار گيرد.
احمدي نژاد متذكر شد: ماهواره، ابعاد، آنتن، باطري و تجهيزات و ارتباطات الكتريكي ماهواره ايران داراي فناوري‌هاي پيشتازي است كه در داخل كشور ساخته شده است. ماهواره اميد به دست با كفايت دانشمندان ساخته شده و در مدار قرار گرفت.
رئيس‌جمهور در پايان اين بخش از سخنان خود اظهار داشت: به لطف خدا، دانشمندان ايران حصار حقير و انحصار علمي استكبار را شكستند و راه رسيدن به همه قله‌ها را فتح كردند و دنيا بداند ملت ايران برخلاف مستكبران علم را براي صلح و رفاه و برادري مي‌خواهد

* آقاي بوش و دولتش بايد محاكمه و مجازات شوند

رئيس جمهور به تهديدات دشمنان عليه ايران اشاره كرد و گفت: دشمنان ما آن‌چنان هيبتي از خود ساخته بودند كه فقط تهديد آنها، باعث تسليم ملت‌ها مي ‌شد؛ آنها 27 سال ما را تهديد به حمله و تحريم كردند، آرايش نظامي مي‌گرفتند و وقتي در دوره آقاي بوش به منطقه ما لشكركشي كردند رسما اعلام كردند كه اول افغانستان، بعد عراق و بعد به ايران.
وي افزود: آنها هر روز بر طبل جنگ كوبيدند تا جايي كه صهيونيست‌ها بي آبرو تهديد به حمله و ترور مي كردند و حتي براي حمله زمان تعيين مي كردند و مي گفتند فلان روز 4 صبح يا فلان روز در فلان ساعت حمله مي كنيم و انتظار داشتند كه ملت ايران تسليم شود. اما اكنون شرايط چگونه است.
رئيس جمهور تصريح كرد: با صداي بلند اعلام مي كنم كه به لطف الهي و با ايستادگي ملت ايران سايه تهديد براي هميشه از سر ملت ايران برداشته شده است.
احمدي نژاد در ادامه سخنانش اظهار داشت: همه آنها با هم بودند و تحريم اقتصادي سنگين را عليه ايران اعمال كردند و به وسيله تحريم‌هاي بانكي همه شريان هاي اقتصادي را بستند و تهديد نظامي مي كردند و خيال مي كردند ملت پيوسته با ولايت و با خدا و متحد ما را مي توانند بشكنند. اما ملت ايران اراده خود را بر آنها حاكم كرد و حال بنده اين سوال را مي‌پرسم كه كدام يك از آنها اكنون جرات تهديد ملت ايران را به خود مي‌دهد؟
وي افزود: رسما اعلام مي كنم كه امروز ملت ايران يك ابرقدرت حقيقي و واقعي است با اين تفاوت كه ملت ما يك ملت صالح و عدالت خواه و دوست ملت ها است و همواره يار ملت‌ها خواهد بود.
رئيس جمهور ادامه داد: دنيا بداند كه امروز انقلاب اسلامي در سي امين سال خود مانند يك جوان 15 سال پر نشاط ، پر انرژي و آرمان‌هاي است و مانند يك فرد 60 ساله خود را مستحكم مي بيند.
وي افزود: همه ملت‌ها امروز پيشرفت‌هاي ايران را از خود مي دانند و ملت ما را به عنوان الگو پذيرفته اند و قطعا اين عشق و محبت ملت‌ها، چيزي جز نتيجه لطف خداوند نيست و ملت ما همه اين عزت‌ها و پيروزي ها را لطف خداوند مي‌داند و پشت سر رهبري عزيز متحد و هم دل ايستاده است.
احمدي نژاد پيروزي هاي ملت ايران را مرهون عنايت ويژه امام عصر (عج) دانست و در بخش ديگري از سخنانش گفت: دنيا بداند اين انقلاب به هيچ فرد و هيچ گروهي بدهكار نيست و مدعيان، در انقلاب نقش چنداني نداشتند بلكه يك ملت بزرگ با رهبري الهي بار انقلاب را بر دوش كشيد و همه ملت با ايستادگي و فداكاري اين انقلاب را به ثمر رساندند.
وي تاكيد كرد: مي گويم در تاريخ ثبت شود كه هيچ كس نمي تواند دستاوردهاي ملت را به حساب شخصي و گروهي واريز كند و همه ما خادمان ملت هستيم.
رئيس جمهور جهان را در آستانه عبور از دوران ماده گرايي، قدرت طلبي و زور گويي عنوان كرد و گفت: دوران سلطه، زور و بد اخلاقي به پايان رسيده و جهان در آستانه ورود به دوران منطقه و انديشه است و ملت ايران پيشگام و آغاز اين دوران است.
احمدي نژاد ادامه داد: عطر ياس در فضا پيچيده و ملت‌ها به سوي انسان كامل و خط ولايت در حال حركت هستند.
رئيس جمهوري اسلامي ايران با اشاره به شعار دولت جديد آمريكا مبني بر «تغيير» اظهار داشت: اين تغيير بايد واقعي باشد نه تاكتيكي؛ ملت ايران آماده گفت و گو است اما اين گفت و گو بايد در فضايي عادلانه و با احترام متقابل باشد.
وي افزود: آنها گفته‌اند كه مي خواهند با تروريسم مقابله كنند، ملت ايران 30 سال است كه در حال مبارزه با تروريست است و اگر واقعا مي خواهيد مقابله كنيد بايد بيايد و با ملت ايران كه خود قرباني تروريسم است همكاري كنيد.
احمدي نژاد تصريح كرد: ما مي توانيم لانه‌هاي تروريسم را در برخي كشورهاي اروپايي و رژيم اشغالگر قدس كه اتفاقا روابط خوبي با شما دارند نشان دهيم.
رئيس جمهور ادامه داد: بيايد و اگر به دنبال تغيير هستيد عوامل جنگ‌هاي اخير در منطقه را محاكم و مجازات كنيد چرا كه تنها جنايت كار جنگي فقط صدام نبود و ديديم كه بعد از آقاي بوش ميليون ها نفر كشته و آواره شدند پس براي ريشه كني ناامني بايد عوامل اين كشتار از جمله شخص آقاي بوش و دولتش و همراهانش محاكم و مجازات شوند.
احمدي نژاد خواستار محاكم و مجازات سران جنايت كار رژيم صهيونيستي شد و تصريح كرد: شما اگر مي خواهيد با سلاح هاي كشتار جمعي و اتمي مقابله كنيد بايد در كنار ملت ايران قرار بگيرد چرا كه خود ملت ايران زخم خورده سلاح هاي شيميايي و كشتار جمعي است و مي بينيم اقداماتي كه تا كنون شماها انجام داده ايد كار ساز نبوده است؛ ما به شما گفتيم كه رفتارتان در عراق غلط است و شما گوش نكرديد و دچار خفت شديد.
رئيس جمهور ساختار شوراي امنيت را باعث ايجاد ناامني دانست و تاكيد كرد: بايد اساس ساختار شوراي امنيت كه اساس ظلم است اصلاح شود.
وي با اشاره به شعار غربي‌‌ها مبني بر مبارزه با مواد مخدر افزود: اگر واقعا مي خواهيد مواد مخدر ريشه كن شود بايد اين را ببينيد كه ملت ايران بيش از 3 هزار شهيد در راه مبارزه با مواد مخدر تقديم كرده است و مبارزه واقعي با اين مواد در حقيقت از سوي ايران در حال جريان است.
احمدي نژاد با بيان اينكه دنيا علاقه ندارد كه دوران تاريك آقاي بوش تكرار شود و ما حتي نمي خواهيم كه ملت آمريكا سر افكند باشد گفت: اميدواريم سرنوشت آقاي بوش آئين عبرتي براي كساني باشد كه مي خواهند بر ديگران سلطه ايجاد كنند و بايد بدانند اگر به دنبال راه سلطه باشند سرنوشتي بدتر از آقاي بوش در انتظارشان خواهد بود.
رئيس جمهوري اسلامي ايران را دوست ملت ها و دولت هاي منطقه دانست و با اشاره به روابط دوستانه و بردارانه ايران با اين كشورها اظهار داشت: دشمنان اسرار دارند بعضي از دولت‌هاي منطقه در برابر ملت‌ها قرار دهند و در حقيقت آنها مي خواهند دولت‌هاي منطقه شريك جرم خودشان بكنند.
وي افزود: بعضي از دولت‌ها منطقه در زمان جنگ اين اشتباه را كردند و با صدام عليه دولت ما همراهي كردند كه ملت ايران با بزرگواري اين كار آنها را به رخشان نكشيد اما اكنون به آنها نصحيت مي كنيم كه فريب وسوسه دشمنان را نخوردند و همراه ملت‌هاي خودشان باشند. به عنوان نمونه در ماجراي غزه بعضي از دولت‌هاي منطقه فريب دشمن و فريب شيطان را خوردند در حالي كه بايد در كنار ملت‌هاي خودشان بودند.
احمدي نژاد در بخش پاياني سخنان خود با تشكر از حضور به ياد ماندني و باشكوه اقشار مختلف مردم ايران در 30 سال انقلاب و راهپيمايي باشكوه 22 بهمن تاكيد كرد: صميمانه به نسل سوم و چهارم انقلاب كه عميق‌تر و پر شورتر در اين عرصه حضور دارند خوش آمد مي‌گويم و از خداوند متعالي مي‌خواهم كه روز به روز بر عزت ملت عزيز ايران بيفزايد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 6:11  توسط کسری نوری دامغانی  | 
اوا براون دختر نجیب و زیبای بود که در روز 6 فوریه سال 1912 در شهر شلوغ مونیخ متولد شد او عاشق آلمان و حزب نازی بود این باعث شده بود که هنگامی که هیتلر رهبر حزب می آمد به عکاسخانه ایی که او در آن کار می کرد بیاید همه تلاش خود را می نمود تا بهترین و زیباترین عکس ممکن را از او بگیرد او می خواست در خطوط چهره آدلف هیتلر قدرت آلمان و عشق به سرزمین مظلومش که پس از جنگ جهانی اول دچار بحران و هزار مصیبت دیگر بود و مجبور بود طبق عهد نامه ورسای خراج به انگلیس و فرانسه بپردازد را نشان دهد او در هیتلر این توان را می دید که او می تواند کشورش را نجات بخشد . با این که هیتلر هنوز شناسنامه آلمانی نداشت او شیفته این مرد اتریشی شده بود .

http://photohostess.com/files/065ejhh1qkc2agvtmjqo.jpg

در سال 1932 هیتلر شناسنامه آلمانی گرفت و به تابعیت آلمان درآمد آلمانی که به خاطر آن پانزده سال قبل در جنگ جهانی اول در جنگ اول جهانی در جبهه فرانسه به مدت یک سال کور و زخمی شد .
همان سال هیتلر هنگامی که اوا براون فقط 20 سال داشت از او خواست که با هم زندگی کنند. این در حالی بود که هیتلر در آن زمان 43 سال داشت .

اوا  با وجود مخالفت پدرش فریدریش براون پیشنهاد آدولف هیتلر را عاشقانه پذیرفت و از آن پس تا آخرین لحظه عمر در کنار او زندگی کرد.
یک سال بعد در ژانویه 1933 هیتلر پس از پیروزی در انتخابات به صدر اعظمی رسید و کابینه خود را با همکاری حزب دست راستی آلمان تشکیل داد. پس از اندکی با مرگ هیندنبورگ رئیس جمهور آلمان شد .
گرمای عشق اوا براون قلب زخمی هیتلر از عشق ناکام گذشته ژلی روبال ، گرمایی دوباره بخشید او تواناست دوباره استواری و اقتدار سیاسی و مبارزاتی خویش را بدست بیاورد .

هیتلر پس از به قدرت رسیدن هرگز اوا براون رادر امور دولتی و سیاست دخالت نمی داد و به ندرت در مراسم او را به همراه خود می‌برد و عملا اوا در سایه هیتلر زندگی می کرد.

اوا براون اغلب به اسکی و یا دوختن لباس برای عشقش می پرداخت و پناه آخر آدلف بود . این مسیر را تا آخرین لحظه عمر ادامه داد .

 

http://www.fantasticfiction.co.uk/images/x2/x14038.jpg

در هنگامی که سقوط برلین نزدیک شده بود، هیتلر مایل نبود اوا براون را به همراه خود به پناهگاه زیر زمینی ببرد، اما اوا اصرار کرد که می خواهد در کنار او بمیرد.

اوا 13 سال همسر غیر رسمی هیتلر بود .هیتلر  در روز 29 آوریل سال 1945 در مراسمی ساده که در پناهگاه زیر زمینی و با حضور تعداد اندکی از جمله جوزف گوبلز ، وزیر تبلیغات آلمان نازی و همسرش برگزارشد‌ ، به طور رسمی با اوا براون ازدواج کرد و روز بعد هر دو خودکشی کردند و اجساد آنان را در کنار هم آتش زدند تا به دست سربازان شوروی نیفتند. با وجود این ، سربازان شوروی بقایای اجساد نیمه سوخته آنها را به دست آوردند.

در روز 30 آوریل سال 1945 که پناهگاه هیتلر در شهر برلین از نزدیک زیر آتش ارتش سرخ بود، هیتلر با تپانچه خود خودکشی کرد و اوا در همان لحظه با خوردن سیانور روح عشقش را یک لحظه هم تنها نگذاشت  گوبلز وزیر فرهنگ رژیم نازی طبق وصیت هیتلر پس از مردن آن دو ،  اجساد آنها را در گودالی که از پرتاب بمب های متفقین پدید آمده بود  آنها را با بنزین سوزاند و سپس خود همسر و فرزندانش به شکل دسته جمعی خودکشی کردند .

اوا براون هنگام مرگ فقط 33 سال داشت  او فقط مدت 24 ساعت همسر رسمی عشقش بود.

نام اوا براون زنی که تنها 24  ساعت همسر قانونی آدولف هیتلر بود در کنار نام او در تاریخ ثبت شد . اوا براون دختری که همه وجودش برای تعالی آلمان در تب و تاب بود در تمام سالهایی که هزاران جنایت و انگ انگلیس و اسرائیل و آمریکا به هیتلر چسباندن نامش پاک ماند . چون قلب او سپید و پاک بود به قول متفکر فاخر حال حاضر کشورمان ارد بزرگ : ستایشگران میهن مردان و زنان آزاده اند . اوا براون ستایشگر کشورش بود و در این راه تا آخر راه را پیمود و برای همین امروز محبوب صدها میلیون آدم میهن میهن پرست در سرتاسر جهان است .

چند نکته دیگر از زندگی اوا براون :

نام کامل او " اوا آنا پائولا براون " است .

اوا به درس خواندن علاقه ای نداشت  چون کتابهای تحصیلی شان را سراسر توهین به تاریخ کشورش می دید ( کتابهای درسی مردم آلمان توسط کشورهای پیروز جنگ جهانی اول نوشته شده بود ) و نهایتا در سال ۱۹۲۹ مدرسه را ترک کرد. پدرش به این مساله واکنش شدیدی نشان می دهد و در خانه مقررات به مراتب دست و پاگیرتری را به اجرا می گذارد.
تنگنای مالی باعث شد اوا براون در یکی از عکاسخانه های مشهور به نام هوفمن مشغول به کار گردد و در این عکاسخانه اوا برای اولین بار با آدولف ملاقات می کند.
پدرش معلم و مادرش خانه دار بود. پدرش فردریش فریتز براون و مادرش فرانزیسکا فانی کرانبرگر از خانواده های محترم ساکن منطقه باواریا بودند .
اوا براون دو خواهر دیگر بنامهای ایلزه و مارگارت داشت و فرزند دوم به حساب می آمد .
پدر اوا همیشه در آرزوی داشتن یک پسر بود و قبل از تولد او نام پسرش را رودلف انتخاب کرده بود .زندگی پنج نفره آنها بسختی اداره می شد اما پس از مدتی با ارثیه ای که از طرف یکی از اقوام به آنها تعلق گرفت صاحب زندگی نسبتا مرفهی شدند .

http://www.fpp.co.uk/Hitler/Eva_Braun/images/Eva_Braun_seated.jpg

http://www.theage.com.au/ffximage/2006/06/16/EvaBraun_060616121033228_wideweb__300x205.jpg

http://basscreek.files.wordpress.com/2008/04/evabraun.jpg

http://canf.org/images/para%20WEB/eva-braun%20y%20hermana%20Gretel.jpg

http://www.fpp.co.uk/Hitler/Eva_Braun/images/Eva_Braun_1936_450.jpg


منبع : زندگینامه و بیوگرافی مشاهیر و چهره های ماندگار+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم بهمن 1387ساعت 13:29  توسط کسری نوری دامغانی  | 


سرعت نشر اینترنتی و استقبال عمومی از آن فوق العاده زیاد شده است اگر در سالهای گذشته پر طرفدارترین سایت های اینترنتی سایت های ارایه دهنده موزیک و نرم افزار بوده اند امروز باید به صراحت گفت سایتهای ارایه دهنده کتاب گوی سبقت را از آن ها ربوده اند . این نشان می دهد نسل جویای آموختن و فراگیریست یک بخش جدید هم به دایره نشر اینترنتی افزوده شده است و آن فرمت های جدید کتاب است که برای موبایل آماده می شوند در واقع هم پایه رشد تکنولوژی ، طریقه آموزش همگانی نیز تغییر می کند به خاطر داریم تا همین چندی پیش اغلب روزنامه های ما مانند ناشران و هفته نامه ها و مجلات امروز ما دارای سایتی اختصاصی نبودند اما امروز می بینیم سایتهای آنها هوداران بسیار یافته اند که البته این خود هنوز هم جای کار بسیار دارد .

http://www.ideachampions.com/weblogs/book.jpg

می دانیم که بزرگترین روزنامه های جهان میلیونها نویسنده دارند یعنی مخاطبین آن ها در نگارش مقالات و مطالب نقش دارند که این در بعضی از روزنامه ها تا 60 درصد کل مطالب را تشکیل می دهد . البته روزنامه های ما از این بابت همچنان در گیر گروههای پنهان هیئت تحریریه خود هستند و به همان نسبت مطالبشان دارای تنوع و زیبای خاصی نیست گویا مدیران مسئول و سردبیران ما هنوز این شهامت را ندارند که با کسانی کار کنند که به شکل مجازی مطالب را در اختیارشان می گذارند .

نویسندگان امروز ایران هم با یک پارادوکس مواجه هستند پرادکسی بین انتخاب نشر کلاسیک و نشر اینترنتی . برای نویسندگانی که به دنبال درآمد خاصی نیستند نشر اینترنتی بسیار جذابتر و سهل و الوصول تر است و نیاز به گذشتن از گذرگاه های صعب العبور نیست دیگر کمبود کاغذ و اداهای بعضی از ناشرین ن و صفحه بندی گرافیست و هزار دردسر دیگر نیست به راحتی می توان در ظرف چند ثانیه با مخاطب کتاب خود ارتباط برقرار نمود و نتیجه عمل را نیز دید .

بسیاری از ناشران جوان ما امروز از اینترنت به عنوان ویترین کتابهای خود استفاده می کنند و آنهایی که کمی جامعه شناسی و روانشناسی می دانند مختصر و یا گزیده ایی از مطالب و یا زندگینامه نویسنده کتاب خویش را در کنار و گوشه سایت خود می گذارند تا بدین شکل مخاطب خویش را برای خرید کتابها ترغیب کنند .

می دانیم سال گذشته پر فروش ترین کتاب ایران حاوی جملات برگزیده بود در جامعه امروزی ایران استقبال از جملات و سخنان قصار بسیار زیاد شده است میلیونها کاربر در صدها هزار صفحه اینترنتی بدنبال خواندن این جملات هستند .

می دانید که وب سایت تخصصی من رتبه نخست گوگل در هنگام سرچ دانلود کتاب و رتبه  دوم  سرچ کلمه کتاب را داراست در این مدت سعی کرده ام برآورد آماری از استقبال عمومی نسبت به کتاب ها بدست آورم . این داده ها شاید برای آنهایی که بدنبال تالیف و چاپ کتاب هستند می تواند مفید واقع شود . بطور مثال سه هفته پیش کتاب آرمان نامه ، که مجموعه ایی است از اندیشه های متفکر و مصلح برجسته کشورمان ارد بزرگ ، توسط آقای امیر همدانی در روزهای پایانی دی ماه (1387) کار تالیف ش به پایان رسیده و  در سایتشان گذاشتند من هم آن را با چند لینک ساده در سایتم قرار دادم امروز در کمتر از سه هفته می بینم بیش از هفت هزار دانلود مستقیم داشته و سایت هایی که اختصاصا مطالب آن را در مجموعه های خود قرار داده اند بیش از 30 هزار بازدید داشته اند که فقط در یک مورد آن که وب سایت خانم مهرناز کریمی است 15 هزار بازدید را ما شاهدیم  حتی اگر یک سوم بازدیدهای مستقیم را در نظر بگیریم یعنی ده هزار مطالعه مستقیم را بهمراه 7 هزار دانلود غیر مستقیم کتاب ، می بینیم این کتاب در کمتر از سه هفته 17 هزار بار توسط ایرانیان مورد استفاده قرار گرفته است .

در طی سال های اخیر من سراغ ندارم هیچ کتابی در این مدت اندک به چنین رکوردی دست یافته باشد یعنی فاصله پایان نگارش و رسیدن به مخاطب در ظرف کمتر از 21 روز و آن هم هفده هزار مخاطب نشانه تحولی اساسی در انتشار کتاب است .

کتاب هایی دیگری که استقبال بسیار از آنها شده است کتابهایست که حاوی داستان های کوتاه هستند و پس از آن کتابهایی که بخش هایی از شاهنامه و یا در مورد شاهنامه می باشند .

کتابهای دیکشنری فارسی به انگلیسی هم فوق العاده هوادار دارد در بین آدمهای مشهور هم کتابهای جلال آل احمد ، خواجه عبدالله انصاری ، نادر ابراهیمی ، قيصر امين پور با استقبال زیادی مواجه شده است .

دیگر مواردی که مورد خواست عمومی است کتابهایی است که اینترنت را به زبانی ساده آموزش می دهند . رشد و سرعت آی تی سبب شده است که اشتیاق خاصی در این بخش حس شود .

باید به بزرگترین مشکل حال حاضر مباحث اینترنتی اشاره کنم و آن نداشتن امکان خرید و فروش اینترنتی به شکل آنلاین است اکنون کشورهایی نظیر هند چندین برابر درآمد ما از نفت ، از طریق تجارت الکترونیک کسب درآمد می کنند و متاسفانه ما در این راه با موانع بسیار بزرگ و جدی مواجه هستیم .

به نظر من با برطرف شدن این مشکلات تغییر بسیار بزرگی در امر مبادلات رخ میدهد در کوتاه مدت بزرگترین مشکل ناشران را که همان سیستم توزیع و پخش کتاب است و در این راه گاهی تا 50 درصد قیمت پشت جلد را نیز نصیب خود می کنند را برطرف می سازد .

فکر می کنم اینترنت کاری را که دولت ها طبق قوانین اساسی خود  موظف به انجام آن هستند و نتوانستند انجام دهند یعنی آموزش رایگان همگانی را در حال انجام دادن است و درصد تاثیر گذاریش هر روز بیشتر هم می شود .

http://www.centennial.k12.mn.us/gle/animations/book.jpg

در هیچ کجای تاریخ شما شاهد این نبوده اید که دانش آموزان از آموزگاران خود نسبت به خیلی از مسائل بیناتر باشند و امروز دانش آموزان ما به آموزگاران خود اینترنت و عرصه های آن را آموزش می دهند .

نکته بسیار مهمی که در حال رخ دادن است و ندیدم کسی به آن اشاره کند آنست که با توسعه نشر اینترنتی مصرف کاغذ به شدت در حال کاهش است روزنامه ، کتاب ، دفتر و حتی مداد و لوازم التحریر مانند خط کش نقاله ، گونیا و مدادهای رنگی ، پاستل ، گواش و حتی قلم نی کم کم آنقدر استفاده از آنها محدود می شود که شاید هزاران هزار کارخانه ی تولید آنها بسته و به شغل دیگری روی آورند .

این اندوهناک و غم انگیز نیست دنیای جدید حتی یک سی دی ساده را هم تحمل نکرد و امروز می شنویم کارخانجات تولید سی دی به خاطر تکثیر و ازدیاد کارت های حافظه کوچک در حال ورشکستگی هستند.

فکر می کنم مدیران فرهنگی باید دیدگاه خویش را تغییر دهند و بیش از آن که به فکر نمایشگاه سالانه کتاب باشند باید مشکل خرید و فروش اینترنتی را حل کنند که اگر این اتفاق رخ دهد ناشرین ما به جای چند روز تحمل هزار مشقت در یک مکان محدود به اسم نمایشگاه کتاب ! ، در یک سایت مجازی نمایشگاهی جهانی خواهند داشت و طرف حساب آنها هم تنها مشتری و اداره پست خواهد بود اداره ایی که اگر دولتی نبود تا کنون بارها ورشکست شده بود . این تحرک و پویایی مثبت شغل های کاذب و خدماتی بسیاری را از بین می برد و آن نیروها را به بخشهای تولیدی و ارزشمندتری هدایت می کند .


آرزو کردی

مدیر سایت دانلود کتاب


+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 17:54  توسط کسری نوری دامغانی  | 

وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی در جدیدترین ياوه گويي هاي خود با تكرار ادعاهاي واهي خود در خصوص مالكيت امارات بر جزاير سه گانه اعلام داشت:

يكي از موارد اساسي اختلاف ما با ايران جزایر سه گانه (ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ) است  که معتقدیم باید از راه گفت و گوهای دوجانبه و مراجعه به محاکم بین المللی حل و فصل شود.

بهمين منظور وبلاگ نسيم وصل در حركت وبلاگي ديگر از همه وبلاگ نويسان دعوت مي نمايد تا با ارسال انبوه متن عربي ذيل (سايت عصر ايران) از طريق پست الكترونيك به ايميلهاي زير (وزارتخانه ها – روزنامه ها و ساكنين امارات) اعتراض خود را نسبت به اين ياوه گوئي ها اعلام نمايند.

اما لا تفهمون او تتظاهرون بانكم لا تفهمون!

فاذا كانت تصريحات مماثلة اطلقت من قبل دولة مهمة ومثيرة للاهتمام ربما كان من الضروري الدخول في حديث مسهب لكن بما ان الطرف الاخر هو دولة صغيرة تسمى الامارات التي احتفلت قبل فترة بالذكرى السنوية ال37 من تاسيسها نكتفي بذكر النقاط التالية رغم اننا نعرف ان هذا يكفي وهو اكبر من حجمهم :

اولا فيما يخص الجزر الثلاث فان هناك العديد من المستندات التاريخية والجغرافية والتي عرضت على الامارات ايضا.لكنهم لا يريدون ان يفهموا او يتظاهرون بانهم لا يفهموا ، فهذه مشكلتهم ولا يجب كل مرة الاتيان بجميع الاستدلالات التي ذكرت سلفا للرد على مزاعم مكررة ، وثانيا ان يريد الاماراتيون من ايران ان توافق على احالة ملف ملكية الجزر الثلاث على المحاكم الدولية فانه يشبه الفكاهة والمزحة. فاي دولة تحيل مصير وحدة اراضيها الى المحاكم الدولية في وقت تقوم فيه الامارات بانفاق الاموال الطائلة؟

وربما يتوقع هؤلاء بان نذهب الى لاهاي ونسأل عدد من القضاة الاجانب هل ان من المصلحة ان نعطي جزائرنا للامارات ام نحتفظ بها لانفسنا؟ ويبدو ان قادة الامارات نسوا بان صدام هاجم ايران من خلال الادعاء باراض وان الايرانيين حاربوا ثماني سنوات وقدموا الشهداء لكي لا يخسروا حتى مليمترا واحدا من اراضيهم ، ما ارغم صدام على الانسحاب الى خلف الحدود الدولية من دون ان يستولى حتى على شبر واحد من الاراضي الايرانية.

فاذا كان القادة الاماراتيون يتحلون بالقليل من الفهم التاريخي فانهم كانوا ينتبهون الى هذه النقطة البسيطة بان الايرانيين الذين دافعوا عن وحدة اراضيهم في مواجهة صدام – المعروف ب البلطجي – ولم يتراجعوا فانهم لن يكونوا مستعدين اطلاقا للتخلي لا عن الجزائر فحسب حتى عن شبر من ترابهم الى غير الايرانيين.


برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید :

http://nvasl.blogfa.com+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 16:8  توسط کسری نوری دامغانی  | 

آنگاه که هنر خوار می گردد جادو ارجمند می شود .
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 15:59  توسط کسری نوری دامغانی  | 


داستين لنس بلک براي فيلم سينمايي «ميلک» و سايمن بوفوي با «ميليونر زاغه‌نشين» به ترتيب جوايز بهترين فيلمنامه غير اقتباسي و اقتباسي انجمن نويسندگان آمريکا WGA را از آن خود کردند.


به گزارش ورايتي، مراسم اعلام برندگان امسال انجمن نويسندگان آمريکا که 12 هزار عضو دارد، روز گذشته به طور همزمان در سنتري پلازا در لس آنجلس و هادسن تيه‌تر در نيويورک برگزار شد.

فيلم زندگي‌نامه‌اي «ميلک» به کارگرداني گاس ون سنت با بازي شان پن در باره هاروي ميلک سياستمدار منحرف سان فرانسيسکويي است که از جدي‌ترين هواداران همجنس‌بازان در دهه 1970 بود و سال 1978 به قتل رسيد.

لنس بلک فيلمنامه‌نويس «ميلک» در بخش بهترين فيلمنامه غيراقتباسي با فيلمنامه‌نويسان فيلم‌هاي «پس از خواندن بسوزان»، «ويکي کريستينا بارسلونا»، «ميهمان» و «کشتي‌گير» رقابت مي‌کرد. ‌

«ميليونر زاغه‌نشين» ساخته دني بويل با اقتباس از رمان «پرسش و پاسخ» ويکاس سواراپ ساخته شده و درباره پسربچه‌اي زاغه‌نشين اهل بمبئي است که با حضور در يک نمايش تلويزيوني موفق فرصت ميليونر شدن را پيدا مي‌کند.

فيلمنامه‌نويسان «مورد عجيب بنجامين باتن»، «شواليه تاريکي»، «ترديد» و «فراست / نيکسن» رقباي فوي در بخش بهترين فيلمنامه اقتباسي بودند. آري فولمن نيز براي مستند انيميشن «والس با بشير» برنده جايزه بهترين فيلمنامه مستند شد.

از آنجا که بسياري از اعضاي انجمن نويسندگان آمريکا عضو آکادمي علوم و هنرهاي سينمايي نيز هستند، نامزدها و برندگان جوايز اين انجمن براي نامزدي در اسکار و حتي موفقيت بختي بالا دارند.

رادیو فرانسه انبان مزدوران و ایران ستیزان - جمعه هجدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : آيا مي‌توان موجودات منقرض شده را به دنيا بازگرداند؟ - جمعه هجدهم بهمن 1387
او هم از رادیو جوان رفت . . . - جمعه هجدهم بهمن 1387
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 15:58  توسط کسری نوری دامغانی  | 

در تاريخ مربيان خارجي پرسپوليس
وينگادا يازدهمين مربي سرخ‌ها شد
جام جم آنلاين: تيم فوتبال پرسپوليس در تاريخ چهل ساله زير نظر 29 مربي هدايت شده است که «نلو وينگادا»ي پرتغالي يازدهمين مربي خارجي اين باشگاه محسوب مي شود و قرار است از روز دوشنبه پس از عقد قرارداد کار خود را با سرخپوشان آغاز کند.

به گزارش مهر ، تيم فوتبال پرسپوليس که از سال 1347 و با پيوستن بازيکنان تيم شاهين به اين تيم ، بصورت رسمي فعاليت خود را در ليگ منطقه اي ايران آغاز کرد ، تاکنون به عنوان يکي از تيم هاي پرطرفدار و مردمي فوتبال ايران شناخته شده است و امروز عنوان يکي از دو قطب فوتبال پايتخت و کشور ، را از آن خود کرده است.

نخستين مربي اين باشگاه پرويز دهداري بود که از 16 فروردين 1347 به عنوان سرمربي اين تيم انتخاب شد و از آن زمان تا به حال 30 مربي ايراني و خارجي سمت هدايت سرخپوشان تهراني را برعهده گرفته اند.

از بين اين 30 مربي تنها 11 تن از آنها خارجي بوده اند که عبارتند از: آلن راجرز (انگلستان)، ايوان کونوف (شوروي) ، ولاديسلاو بگوويچ (کرواسي) ، هانس يورگن گده (آلمان) ، استانکو پابلوکوويچ (کرواسي) ، ايوان مت کوويچ (کرواسي) ، وينگو بگوويچ (کرواسي) ، راينر زوبل (آلمان) ، آري هان (هلند) و مصطفي دنيزلي (ترکيه).

در بين مربيان خارجي باشگاه پرسپوليس ، «استانکو پابله کوويچ» کروات موفقترين مربي اين باشگاه محسوب مي شود اما اين تيم پرطرفدار تحت هدايت «يورگن گده» ، «ايوان مت کوويچ» و «زوبل» نتايج ضعيفي را کسب کرد.

مربيان تاريخ باشگاه پرسپوليس به شرح زير هستند:
1- پرويز دهداري: از 16 فرودين ماه 1347 تا 31 مرداد 1348 (نخستين مربي پس از پيوستن شاهيني‌ها به پرسپوليس)
2- رجبعلي فرامرزي: از اول ديماه 1348 تا 14 اسفند 1348 (مربي پرسپوليس در دوران کوچ بازيکنان به پيکان)*
3- حسين فکري: از 26 تيرماه سال 1349 تا اواسط سال 1350
4- آلن راجرز(انگلستان): از 4 آذرماه سال 1350 تا پايان فصل 1353
5- همايون بهزادي: از 15 اسفندماه سال 1353 تا 19 ارديبهشت ماه 1354
6- بيوک وطنخواه: از 26 ارديبهشت سال 1354 تا اسفند سال 1354(جوانترين مربي تاريخ پرسپوليس)
7- ايوان کونوف (شوروي): از پنجم فروردين سال 1355 تا 12 اسفندماه 1355
8- منصور اميرآصفي: از 20 اسفندماه 1355 تا 23 ارديبهشت 1356
9- پرويز قليچ‌خاني: از 30 ارديبهشت 1356 تا 8 خردادماه 1356
10- محراب شاهرخي: از 9 تيرماه 1356 تا 18 بهمن ماه 1360
11- علي پروين: از 23 بهمن ماه 1360 تا پايان فصل 1367
12- مسعود معيني: از 13خرداد 1367 تا 28خرداد سال 1367 (نخستين مربي غيرپرسپوليسي که در ? بازي مربيگري کرد)
13- علي پروين: از 1367 تا 1372
14- محمود خوردبين: آبانماه سال 1372 (وي تنها در 4 مسابقه هدايت پرسپوليس را برعهده گرفت)
15: محمد پنجعلي: ازپنجم آذرماه 1372 تا 21بهمن ماه 1372(وي يکبار ديگر در ??مرداد ????برابر آرارات مربيگري کرد)
16: ولاديسلاو بگوويچ(کرواسي): از 20خردادماه 1373 تا 9 تيرماه 1373
17- حميد درخشان: از 17 تيرماه سال 1373 تا 30 ديماه 1373
18- هانس يورگن گده(آلمان): از ارديبهشت ماه 1374 تا مردادماه 1374
19- استانکو پابلو کوويچ(کرواسي): از 7 مهرماه 1374 تا پايان فصل 1376(پرافتخارترين مربي خارجي پرسپوليس)
20- حميد درخشان: از اول تيرماه 1376 تا چهارم ديماه سال 1376
21- ايوان مت کوويچ(کرواسي): از هشتم ديماه 1376 تا پنجم مهرماه 1375
22- علي پروين: از پنجم مهرماه سال 1377 تا تيرماه سال 1382(نخستين مربي قهرمان ليگ برتر)
23- وينگو بگوويچ(کرواسي): از هفتم شهريورماه 1382 تا پايان همان فصل(سرمربي پرسپوليس در سومين دوره ليگ برتر)
24- راينر زوبل(آلمان): از 24 شهريورماه 1383 تا 30 خردادماه 1384(سرمربي پرسپوليس در چهارمين دوره ليگ برتر)
25- علي پروين: از پنجم تيرماه سال 1384 تا 23 بهمن ماه سال 1384
26- آري هان(هلند): از 27 بهمن ماه 1384 تا 17 ارديبهشت سال 1385(بدترين رتبه پايان فصل در تاريخ پرسپوليس)
27- مصطفي دنيزلي(ترکيه): از 18 شهريورماه 1385 تا 11 خردادماه 1386
28- افشين قطبي: از 25 مردادماه 1386 تا 30 آبانماه 1387
29- افشين پيرواني: از اول آبانماه 1387 تا 18 بهمن ماه 1387
30- نلو وينگادا: از 19 بهمن ماه 1387 تا .....

*(رجبعلي فرامرزي از سال 1342 تا 1346 به طور همزمان مربي پرسپوليس دسته دومي و باشگاه بانک ملي بود اما خيلي ها از سال 1346 آمار مربيان پرسپوليس را محاسبه مي کنند. ضمن اينکه در اين آمار افشين قطبي به عنوان مربي ايران مدنظر گرفته شده است)


فرمانده نيروي هوايي ارتش: جنگنده رادار گريز سال 88 پرواز مي‌كند - جمعه هجدهم بهمن 1387
امير شاه‌صفي : فرونشاندن هواپيماهاي متجاوز وحشت عجيبي در دل دشمنان ايجاد كرد - جمعه هجدهم بهمن 1387
هاشمي شاهرودي: حرمت مذاهب حفظ شود - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : آيت الله شاهرودي تاكيد كرد: ناامني قضايي‌مانع عمده اجراي اصل44 - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو فرانسه انبان مزدوران و ایران ستیزان - جمعه هجدهم بهمن 1387

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 15:56  توسط کسری نوری دامغانی  | 

افشين پيرواني:
هواداران مرا حلال كنند
براي پست و مقام در پرسپوليس كيسه ندوخته‌ام
تمام تجربياتم را در اختيار "وينگادا" مي‌گذارم   


سرمربي فعلي تيم فوتبال پرسپوليس گفت: من عاشق و خادم پرسپوليس هستم و براي پست و مقام در اين تيم كيسه ندوخته‌ام.

افشين پيرواني در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: من عاشق و خادم پرسپوليس هستم و براي من خدمت كردن به اين تيم مهم است؛ هواداران بدانند براي پست و مقام در پرسپوليس كيسه ندوخته‌ام و براي من ارزشي ندارد.

وي افزود: زماني براي پرسپوليس هم بازيكن و هم كاپيتان بودم؛ در تيم ملي هم به عنوان بازيكن، كاپيتان و مربي حضور داشتم و اكنون هم براي هواداران پرسپوليس مربي و سرمربي تيم‌شان بودم؛ در اين مدت تمام داشته‌هايم را در اختيار تيم گذاشتم و هر كجا بودم براي هواداران كسب افتخار كردم و هميشه كاري انجام ندادم كه پيش آنها سرافكنده باشم.

پيرواني گفت: ابتداي فصل به پرسپوليس آمدم تا با قطبي اين تيم را باز هم سربلند كنم اما بعد از رفتن اين مربي، با توجه به مشكلات و حواشي كنار تيم، در بحراني‌ترين شرايط با سمت سرمربي به كمك پرسپوليس آمدم؛ شرايط به قدري بحراني بود كه نظير آن را به هيچ وجه چه در دوران بازيگري و چه مربيگري خود نديده بودم اما آمدم و تمام تلاشم را به كار بستم تا پرسپوليس موفق باشد.

وي با حلاليت‌طلبي از هوداران پرسپوليس، ادامه داد: در 12 مسابقه‌اي كه سرمربي پرسپوليس بودم ، 7 پيروزي، 3 تساوي و 2 باخت را كسب كردم كه به نظرم نتايج بدي نيست. اگر 2 شكستي كه با من حاصل شد هواداران را ناراحت كرده، از آنها عذرخواهي مي‌كنم و مي‌خواهم مرا حلال كنند؛ اما ما بايد به اين باور برسيم كه باخت هم جزيي از فوتبال است و بدون شك من هم دوست نداشتم اين اتفاق بيافتد.

سرمربي فعلي پرسپوليس كه پس از قطعي شدن حضور "وينگادا" در راس كادر فني اين تيم، ظاهرا ماموريت جديدي در پرسپوليس پيدا كرده است، درباره شرايط فعلي‌اش به ايسنا گفت: در حال حاضر ماموريت جديدي از سوي مديريت باشگاه برايم در نظر گرفته شده كه تمام تلاشم را به كار مي‌بندم تا همراه با سرمربي خارجي تيم هر سه جام پيش‌رو را براي پرسپوليس كسب كنيم. دوست دارم همانند دوران بازيگري‌ام،‌ اين‌بار در كسوت مربيگري جام قهرماني ليگ را بالاي سر ببرم. همچنين به هوداران قول مي‌دهم تا تمام تجربياتم را در اختيار سرمربي جديد قرار دهم.

پيرواني درباره شايعات مطرح شده مبني بر اختلافات بين او و حسين هدايتي كه در نهايت منجر به حضور سرمربي خارجي در پرسپوليس شد نيز تصريح كرد: به هيچ وجه موافق صحبت‌هاي مطرح شده در اين‌باره نيستم؛ اينكه مي‌گويند هدايتي حرمت پيرواني را شسكت و باعث حضور سرمربي خارجي در پرسپوليس شد، به هيچ وجه درست نيست. هدايتي چه در زمان سرمربيگري‌ من و چه حالا تمام امكانات را براي موفقيت پرسپوليس فراهم كرد و مدام از من مي‌خواست تقاضاهايم را مطرح كنم تا براي تقويت اين تيم مهيا سازد. از او به خاطر تمام كمك‌هايي كه به پرسپوليس داشته، تشكر مي‌كنم و هواداران بدانند او براي مطرح كردن خود به پرسپوليس كمك نمي‌كند بلكه اين تيم را دوست دارد و فقط به پيشرفت و سربلندي پرسپوليس مي‌انديشد؛ شايد اين مساله را من كه با او كار مي‌كنم، بهتر بدانم.


عباس حبيبي: سال برداشت - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سكه ارزان مي‌شود؟ - شنبه نوزدهم بهمن 1387
خبرگزاري ريانووستي : تعظيم به دانش ايراني - شنبه نوزدهم بهمن 1387
تلاش وزارت كشور برگزاري انتخابات سالم است - شنبه نوزدهم بهمن 1387
حجت‌الاسلام سيدحسن خميني : انقلاب اسلامي محصول تير و تفنگ نبود - ش

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 15:55  توسط کسری نوری دامغانی  | 

گفت وگوي پيرواني با بازيكنان در تمرين امروز پرسپوليس:
بايد داربي را ببريم، با وينگادا همكاري كنيد

خبرگزاري فوتبال ايران – صبح امروز بازيكنان پرسپوليس در سالن سرپوشيده مجموعه ورزشي انقلاب تمرين كردند. مربي جوان پرسپوليس در اين تمرين از بازيكنان تيمش خواست با سرمربي جديد همكاري داشته باشند.

افشين پيرواني كه گفته مي شود به عنوان دستيار در كنار وينگادا فعاليت مي كند در خصوص انتخاب اين مربي گفت:گفته مي شود توافقات لازم در اين زمينه صورت گرفته و مربي جديد به زودي وارد ايران مي شود.

به گزارش خبرگزاري فوتبال ايران، افشين پيرواني خطاب به بازيكنان پرسپوليس گفت:با جديت تمرين كنيد. سرمربي جديد از دوشنبه به اتفاق دو دستيارش در تمرين تيم حاضر خواهند شد از شما مي‌خواهم با وينگادا همكاري كاملي داشته باشيد و همانطور كه با من همكاري كاملي داشتيد با وينگادا هم همكاري كنيد و دستورات اين مربي خارجي را براي موفقيت تيم با دل و جان اجرا كنيد. من هم در كنار تيم هستم و هر كاري بتوانم براي موفقيت مجموعه پرسپوليس انجام مي دهم. مهم موفقيت تيم است و پيروزي در اين دربي كه براي هواداران اهميت زيادي دارد.

پيرواني درخاتمه گفت:با جديت تمرين كنيد بايد به هر شكل ممكن داربي را ببريم چون اين بازي يك ديدار حيثيتي براي ما محسوب مي‌شود. نبايد به تغييرات و مسائل ديگر فكر كنيد. با تمركز فقط به فكر دربي باشيد.

برخي از بازيكنان پرسپوليس هم در اين تمرين پيرامون شرايط تيم و همكاري با وينگادا دقايقي با مربي جوان و سرمربي سابق پرسپوليس گفت و گو كردند.


رادیو جوان : در اقدامی غیر منتظره، بیل گیتس تعدادی پشه مالاریا در سالن کنفرانس رها کرد - یکشنبه بیستم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - شنبه نوزدهم بهمن 1387
شوكي ديگر بر پيكر پرسپوليس - شنبه نوزدهم بهمن 1387
عباس حبيبي: سال برداشت - شنبه نوزدهم بهمن 1387

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 15:54  توسط کسری نوری دامغانی  | 


رادیو جوان :

    در حال حاضر از طریق این سرویس 12 کانال تلویزیونی و چهار شبكه رادیویی، روی تلفن همراه مشترکان تهرانی قابل دریافت هستند
   

آفتاب: موبایل TV یا سیستمی که امکان دیدن برنامه‌های تلویویونی روی تلفن همراه را فراهم می‌سازد، تا پایان سال جاری به صورت رسمی در استان تهران افتتاح می‌شود.

به گزارش آفتاب، مدیر گسترش تلویزیونی صدا و سیما گفت: «طرح پخش برنامه‌های تلویزیونی بر روی تلفن در اسفندماه سال گذشته به صورت پایلوت در تهران افتتاح شد».

وی گفت: «در حال حاضر از طریق این سرویس 12 کانال تلویزیونی و چهار شبكه رادیویی، روی تلفن همراه مشترکان تهرانی قابل دریافت هستند».

سعید فعالیت، با بیان اینکه "پس از استان تهران این سرویس برای مشترکان اصفهانی ارائه می‌گردد"، اضافه کرد: «به تدریج با تامین بودجه، این سرویس به سایر استان‌های کشور نیز تعمیم داده خواهد شد ولی هنوز بودجه لازم برای این طرح تصویب نشده است».
 
وی افزود: «در حال حاضر در‌صددیم که از طریق این طرح سرویس‌های جدیدی را به مشترکان ارائه دهیم که تحقق این امر به سیاست‌گذاری‌های خاص و تکنولوژی‌های جدید مرتبط است».

فعالیت با اشاره به اینکه این طرح کاملا مستقل از مخابرات است، خاطرنشان کرد: «فرستنده‌های سرویس پخش برنامه‌های تلویزیونی بر روی تلفن همراه با فرستنده‌های مخابراتی متفاوت است».

وی با بیان اینکه "در حال حاضر تعداد مشترکانی که از این سرویس استفاده می‌کنند بسیار محدود است"، تصریح کرد: «تمامی گوشی‌های تلفن همراه قابلیت پشتیبانی از این سرویس را ندارند و تنها در برخی گوشی‌ها امکان دریافت این سرویس وجود دارد».رادیو جوان : در اقدامی غیر منتظره، بیل گیتس تعدادی پشه مالاریا در سالن کنفرانس رها کرد - یکشنبه بیستم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - شنبه نوزدهم بهمن 1387
شوكي ديگر بر پيكر پرسپوليس - شنبه نوزدهم بهمن 1387
عباس حبيبي: سال برداشت - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سكه ارزان مي‌شود؟ - شنبه نوزدهم بهمن 1387
خبرگزاري ريانووستي : تعظيم به دانش ايراني - شنبه نوزدهم بهمن 1387
تلاش وزارت كشور برگزاري انتخابات سالم است - شنبه نوزدهم بهمن 1387
حجت‌الاسلام سيدحسن خميني : انقلاب اسلامي محصول تير و تفنگ نبود - شنبه نوزدهم بهمن 1387
علي لاريجاني : سياست چماق و هويج غرب منسوخ شده است - شنبه نوزدهم بهمن 1387
راز انقلاب از‌زبان هاشمي رفسنجانی و ‌لاريجاني - شنبه نوزدهم بهمن 1387
محصولي در جمع خبرنگاران: ستاد انتخابات ماه آينده فعاليت خود را آغاز مي‌كند - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سايت اعتماد ملي ارگان حزب اعتماد ملي : ميرحسين كانديداي انتخابات شد - شنبه نوزدهم بهمن 1387
عباس عبدي: كروبي و خاتمي نمي‌توانند كانديداي اصلاح‌طلبان شوند - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سایت خبری جام جم انلاين : با علاء ميرمحمد صادقي درباره آنان كه پول مبارزان انقلا‌ب را تامين كردند - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سایت خبری جام جم آنلاين : آينده نظامي جهان در دستان ربات‌هاي جنگي - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سایت جام جم آنلاين : يك كارشناس برجسته نظامي گفت: در جنگ‌هاي آينده روبات‌ها به جاي انسان خواهند جنگي - شنبه نوزدهم بهمن 1387
چگونه ساز مخالفت را کوک کنيم؟ - شنبه نوزدهم بهمن 1387
احکام متهمان دانشگاه زنجان صادر شد - شنبه نوزدهم بهمن 1387

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 15:38  توسط کسری نوری دامغانی  | 

رادیو جوان :

همایش TED هر ساله به بررسی موضوعاتی پیرامون تکنولوژی، سرگرمی و طراحی می پردازد و به همین دلیل پذیرای مدیران بلند پایه شرکت ها و افراد خلاق در این زمینه است تا فرصتی بدست آورده در کنار یکدیگر نظرات و دیدگاههای خود را بیان نمایند.

امسال بیل گیتس نیز به عنوان یکی از مدیران ارشد کمپانی مایکروسافت از جمله دعوت شدگان به همایش TED بود تا سخنرانی خود را با موضوع "از خودگذشتگی بزرگ" بیان نماید. لازم به یادآوری است که بیل گیتس سال گذشته پس از بازنشست شدن بیشتر فعالیت های خود را در مرکز خصوصی که با همکاری همسرش (Melinda) ایجاد کرده است ادامه می دهد. هدف آنها کمک به از بین بردن بیماری مالاریا بخصوص در آفریقا است.

مرکز آنها تاکنون تلاش های بسیاری را برای ریشه کن سازی بیماری مالاریا انجام داده است و آنها میلیون ها دلار در این زمینه هزینه کرده اند. مالاریا بیماری کشنده است که بیشتر در کشورهای فقیر فاقد بهداشت شیوع دارد.

اما انگار بیل گیتس می خواهد در همایش TED در حالیکه بزرگترین مدیران شرکت های کامپیوتری جهان حضور دارند به روش خود همه را متوجه خطرات این بیماری نماید!

بیل گیتس در اقدامی غیر منتظره درب یک جعبه که حاوی پشه های مالاریا بود را هنگام سخنرانی خود باز می کند و پشه ها در سالن پخش می شوند، در این هنگام او می گوید: "این تنها مردم فقیر دنیا نیستند که باید ترس از مالاریا را تجربه کنند..."

هرچند که تمامی این پشه های مالاریا فاقد آلودگی بوده اند اما بیل گیتس روش خوبی را انتخاب کرده است که به دیگران خطرات این بیماری را گوش زد نماید.


سرتیتر اخبار روزنامه کسری - شنبه نوزدهم بهمن 1387
شوكي ديگر بر پيكر پرسپوليس - شنبه نوزدهم بهمن 1387
عباس حبيبي: سال برداشت - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سكه ارزان مي‌شود؟ - شنبه نوزدهم بهمن 1387
خبرگزاري ريانووستي : تعظيم به دانش ايراني - شنبه نوزدهم بهمن 1387
تلاش وزارت كشور برگزاري انتخابات سالم است - شنبه نوزدهم بهمن 1387
حجت‌الاسلام سيدحسن خميني : انقلاب اسلامي محصول تير و تفنگ نبود - شنبه نوزدهم بهمن 1387
علي لاريجاني : سياست چماق و هويج غرب منسوخ شده است - شنبه نوزدهم بهمن 1387
راز انقلاب از‌زبان هاشمي رفسنجانی و ‌لاريجاني - شنبه نوزدهم بهمن 1387
محصولي در جمع خبرنگاران: ستاد انتخابات ماه آينده فعاليت خود را آغاز مي‌كند - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سايت اعتماد ملي ارگان حزب اعتماد ملي : ميرحسين كانديداي انتخابات شد - شنبه نوزدهم بهمن 1387
عباس عبدي: كروبي و خاتمي نمي‌توانند كانديداي اصلاح‌طلبان شوند - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سایت خبری جام جم انلاين : با علاء ميرمحمد صادقي درباره آنان كه پول مبارزان انقلا‌ب را تامين كردند - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سایت خبری جام جم آنلاين : آينده نظامي جهان در دستان ربات‌هاي جنگي - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سایت جام جم آنلاين : يك كارشناس برجسته نظامي گفت: در جنگ‌هاي آينده روبات‌ها به جاي انسان خواهند جنگي - شنبه نوزدهم بهمن 1387
چگونه ساز مخالفت را کوک کنيم؟ - شنبه نوزدهم بهمن 1387
احکام متهمان دانشگاه زنجان صادر شد - شنبه نوزدهم بهمن 1387
خاتمي بيانيه رسمي منتشر مي‌کند - شنبه نوزدهم بهمن 1387
شيوه زندگي يکي از مهم‌ترين عوامل موفقيت است - شنبه نوزدهم بهمن 1387
بغض و تنهایی عبدالله جاسبی مدیر با کفایت و دلیر دانشگاه آزاد - شنبه نوزدهم بهمن 1387
ششمین شغل الهام سخنگوی دولت ، وزیر دادگستری ، ریاست شورای عالی پولشویی ... - شنبه نوزدهم بهمن 1387
فعالیت انجمن حجتیه در نماز جمعه این هفته تهران - شنبه نوزدهم بهمن 1387
سایت مهر : سرانجام بخشنامه استخدام 10 هزار مربی پرورشی و حق التدریسی صادر شد - جمعه هجدهم بهمن 1387
سایت خبرگزاری مهر : امام جمعه شیراز: تحت امر رهبری خواهم بود - جمعه هجدهم بهمن 1387
سایت مهر : محسن پرویز : صدا و سیما به وعده خود در قبال برگزیدگان جایزه کتاب سال عمل کند - جمعه هجدهم بهمن 1387
سایت خبری مهر : ایران به زودی دومین ابررایانه سریع خود را عرضه می کند - جمعه هجدهم بهمن 1387
سایت خبری آفتاب: دلیل اصلی استعفا آیت‌الله حائری شیرازی از زبان خودش - جمعه هجدهم بهمن 1387
پورمحمدی: نمی‌خواهیم فقر را گسترش دهیم - جمعه هجدهم بهمن 1387
پژاك به فهرست سازمان‌هاي تروريستي در آمريكا پيوست - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : حبس خانگی عبدالقدیر خان لغو شد - جمعه هجدهم بهمن 1387
آیت الله حائری با مردم شیراز وداع کرد - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : بارزاني دخالت ايران در عراق را تكذيب كرد - جمعه هجدهم بهمن 1387
سایت خبری تابناک : پس از روسیه، ایران دومین موضوع مهم آمریکا در کنفرانس مونیخ - جمعه هجدهم بهمن 1387
سایت تابناک : حملات ناموفق دزدان دریایی به 7 نفتکش ایران - جمعه هجدهم بهمن 1387
خبرگزاري مهر : اوباما وعده داد:سیاستهای اشتباه هشت سال گذشته ادامه نمی یابد - جمعه هجدهم بهمن 1387
آفتاب: خاتمی: کار سختی است که به مردم نه بگویم - جمعه هجدهم بهمن 1387
آفتاب: واکنش تلویحی امام جمعه مشهد به احتمال نامزدی خاتمی - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : تاکید متکی بر گسترش همکاری ها با گرجستان و ترکمنستان - جمعه هجدهم بهمن 1387
دشمنان تلاش مي‌کنند انتخابات آتي برگ برنده‌اي براي حکومت نباشد - جمعه هجدهم بهمن 1387
فرمانده نيروي هوايي ارتش: جنگنده رادار گريز سال 88 پرواز مي‌كند - جمعه هجدهم بهمن 1387
امير شاه‌صفي : فرونشاندن هواپيماهاي متجاوز وحشت عجيبي در دل دشمنان ايجاد كرد - جمعه هجدهم بهمن 1387
هاشمي شاهرودي: حرمت مذاهب حفظ شود - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : آيت الله شاهرودي تاكيد كرد: ناامني قضايي‌مانع عمده اجراي اصل44 - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو فرانسه انبان مزدوران و ایران ستیزان - جمعه هجدهم بهمن 1387
سرتیتر اخبار روزنامه کسری - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : آيا مي‌توان موجودات منقرض شده را به دنيا بازگرداند؟ - جمعه هجدهم بهمن 1387
او هم از رادیو جوان رفت . . . - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : اوباما و چالش‌هاي پيش رو: سه چهره در يك تغيير - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : موفقيت در سازمان - جمعه هجدهم بهمن 1387
رادیو جوان : جايگاه فن‌آوري WIMAX كجاست؟ - جمعه هجدهم بهمن 1387

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 15:29  توسط کسری نوری دامغانی  | 

آزادگان را کاهلی ، بنده می سازد .
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم بهمن 1387ساعت 15:19  توسط کسری نوری دامغانی  | 

ابلیس مانند نیکخواهان پیش می آید ، ابتدا عهد و پیمان می گیرد ، سپس راز می گوید .
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم بهمن 1387ساعت 20:0  توسط کسری نوری دامغانی  | 

خسروی بزرگتر ، بندگی بیشتر می خواهد .
+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم بهمن 1387ساعت 18:51  توسط کسری نوری دامغانی  | 

مطالب قدیمی‌تر